Migrene Savaş Açan Besinler Hangileridir?

Migrene Savaş Açan Besinler Hangileridir? Sürekli olarak baş ağrılarınız var ise ve bu ağrılar sonunda migreninizi tetiklemeye kadar gidiyorsa, denediğiniz ve uyguladığınız yöntemler işe yaramadıysa şimdiye kadar denediklerinizi unutun. Öncelikli olarak ilk yapmanız gerekenler arasında en basit işlem ise hiç kuşkusuz yediklerinize dikkat etmek olmalıdır. Sizler için yazımızda hangi besinleri tüketmeniz durumunda migreni tetiklemeyen, ayrıca migren ağrılarınızı da hafifletmeye yardımcı besinleri derlemiş bulunmaktayız. Hangi besin zinciri migreninizi tetiklemez ve migren ağrılarınızı dindirmeye yardımcı olur hep birlikte inceleyelim.

Havuç, Salatalık, Karpuz, Kereviz

Havuç, Salatalık, Karpuz, Kereviz, Migren ağrılarının en büyük tetikleyicisi yeteri kadar su tüketmemeniz olmaktadır. Bu açıdan su ihtiyacınızı gidermeye yardımcı olan besinleri tüketmeniz son derece önemli olmaktadır. Havuç, Salatalık, Karpuz, Kereviz gibi yiyeceklerle ağırlıklı olarak beslenmek vücudunuzda dehidrasyon sağlayacaktır. Dehidrasyon baş ağrılarınızı tetikleyen önemli bir etken olmaktadır. Yeteri kadar su tükettiğinizden emin olmalısınız.

Limon Suyu

Limon Suyu, Oldukça yüksek miktarda C vitamini içermektedir. Sağlığa çok faydalı olduğu bilinmektedir. Migreni vücudunuzdan atmanız için destekleyici bir besin kaynağı olmaktadır. Başınızın ağrıdığı zamanlarda, 1 limon suyunu bir bardak su ile karıştırıp, içerisine 2 çay kaşığı tuz ekleyerek içiniz. Bu şekilde tüketmeniz doğrultusunda iltihabı ortadan kaldırmanıza yardımcı olmaktadır.

Kinoa, Lahana

Kinoa, Lahana, gibi besinler de migren ağrılarınızı dindirmeye yardımcı besinler arasında yer almaktadır. Riboflavin, magnezyum, ve demir bakımından zengin olan kinoa migren ağrılarınızı önemli ölçüde azaltmanıza yardımcı olur. Lahana omega-3 ve lif bakımından oldukça zengin olmaktadır. Bu açıdan migrene karşı savunma mekanizmanızı güçlendirmektedir.

İncir

İncir, İnsan vücudu için pek çok faydaları bulunmaktadır. Tüketildiği takdirde vücutta iltihabı azaltmaya yardımcı bir besin kaynağı olmaktadır. Baş ağrılarınızı gidermeye yardımcı olan potasyum içermektedir.

Avokado

Avokado, Yakın zamana kadar yararlarını bilmediğimiz, mutfağımıza sonradan giren faydaları da küçümsenmeyecek kadar çok olan bir besindir. Avokado migrene karşı savaşmak için çok güçlü bir kalkana sahip olmaktadır. Avokado lutein ve zeaksantin gibi antioksidanları bünyesinde barındırdığı için şiddetli baş ağrılarınızı gidermeye yardımcıdır.

Somon

Somon, Omega 3 kaynağı deposu olarak bilinmektedir. Somon omega-3 yağ asitleri ve vitamin B2 içermektedir. Baş ağrıları ile sık sık karşılaşanlar için çok faydalı bir besin olmaktadır. Ayrıcalıkları arasında birde iltihabı azaltmak da mevcut olmaktadır. Migrenle savaşmada önemli açıda görev üstlenmektedir.

Tarçın

Tarçın, Tarçını çubuk haline satın alarak toz haline getirerek, üzerine biraz su ekleyerek macun kıvamı alana kadar karıştırınız. Migren ağrınızın olduğu zamanlarda bu macunu şakaklarınıza ve anlınıza koyarak 30 dakika kadar bekleyin. Yapılan doğal ev ilacı olmaktadır. Migren ağrınızı yatıştırmanıza yardımcı olur.

Tatlı Patates

Tatlı Patates, Her zaman kullandığımız patatese nazaran değişik tadı ve migren ile savaşmamıza da yardımcı olmaktadır. C vitamini bakımından oldukça zengin bir besin olmaktadır. Ayrıca bünyesinde B1 vitamini ve potasyum da bulunmaktadır. Baş ağrılarınızın olduğu zamanlarda tüketirseniz ağrınızı azaltarak sizi sakinleştirmeye yardımcı olmaktadır.

Yoğurt

Yoğurt, gerçekleştirilen araştırmalar neticesinde B vitaminin bir parçası olan riboflavin yoğurt bünyesinde oldukça fazla bulunmaktadır. Ve migrene karşı etkileri de çok olmaktadır. Migren ağrısını sık yaşıyorsanız günlük olarak yoğurt tüketiminizi artırmalısınız.

Her Gün 15 Dakika Yürüyüş Yapmanın 10 Faydası

Vertigo Nedir, Nasıl Olur, Tedavisi ve Egzersizleri Nelerdir ?

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu