Her Gün 15 Dakika Yürüyüş Yapmanın 10 Faydası

Yürüyüş yapmak kilo vermek için harika bir yöntemdir. Ancak, yürümenin daha yüksek enerji ve daha iyi bir ruh halinden stresin azalmasına ve üretkenliğin artmasına varıncaya kadar birçok faydası vardır.

Yürüyüş Yapmanın Faydaları Nelerdir ?

Her gün sadece 15 dakika yürüyerek bu faydaları elde etmeniz mümkün. İşte, her gün 15 dakika yürüyüş yapmanın 10 faydası:

Mutlu Olmaya Yardımcı Olur

Her gün 15 dakika yürüyüş yapmak mutlu olmanıza yardımcı olur. Araştırmalara göre, 3 yıl boyunca her gün düzenli olarak yürüyüş yaptığınız zaman enerji seviyeniz yükselir ve kendinizi mutlu hissederdiniz.

Üretkenliğe Katkı Sağlar

İşyerinizdeki bir sorunu çözmek istediğinizde ya da kitap yazmak için ilham aradığınızda mutlaka yürüyüş yapın. Çünkü, yürümek üretkenliğe katkı sağlayan çok önemli bir faaliyettir. Stanford Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma, yürümenin üretkenliği yüzde 60 oranında artırabileceğini ortaya koyuyor.

Astımı Azaltır

Koşu gibi çok fazla enerji harcanan egzersiz faaliyetleri astımı tetikleyebilir. Ancak yüzme, bisiklete binme ve yürüyüş yapma tam tersine astıma iyi gelen hafif egzersizlerdir. Ancak, astım alerjiniz varsa özellikle sıcak havalarda ve havası temiz bir ortamda yürüyüş yapmanız çok faydalı olacaktır. Böylece, astıma rağmen her gün yaklaşık 15 dakika yürüyerek çok sağlıklı birisi olabilirsiniz.

Metabolik Sendrom Riskini Azaltır

Metabolik sendrom; kolesterol, yüksek kan şekeri ve bel çevresinde bulunan yağlar gibi olumsuz yaşam tarzının en kötü yan etkilerinden biridir. Diyabet, kalp hastalığı ve hatta erken ölüm ile sonuçlanabilir. Ancak günlük olarak yürüyüş yaptığınız zaman metabolik sendrom geliştirme olasılığınız önemli ölçüde azalacaktır.

Uyku Kalitesini Yükseltir

Uyku, günümüzde birçok kişi için önemli bir sorun teşkil ediyor. Hızlı yalan tarzı nedeniyle uyku kalitesi de doğal olarak düşebiliyor. Araştırmalar, yürüyüş dahil düzenli egzersiz yapan bireylerin, ağırlık çalışarak spor yapanlara kıyasla daha çabuk ve daha uzun uyuduğunu gösteriyor. Aynı zamanda, yürüyüş yaptığınızda uyku kalitenizde de önemli bir artış görülüyor.

Stresi Azaltır

Bilimsel çalışmalar, yürüyüş yapmanın sakinleşmek için en hızlı ve en etkili yollardan biri olduğunu gösteriyor. Amerika Anksiyete ve Depresyon Birliği’ne göre, yaklaşık 10 dakikalık basit bir yürüyüş, anksiyete, stres ve depresyonu azaltmak açısından 45 dakikalık bir antrenman kadar etkili olabiliyor. Yürüyüş yapmak, “stres hormonu” adı verilen kortizolün vücuttan atılmasını sağlayarak aklınızdaki endişeleri gidermenize yardımcı olur.

Akıl Sağlığını Korur

Yürümek akıl sağlığını korumak, uzun ve sağlıklı bir ömür sürmek için önemli bir anahtardır. New Mexico Highlands Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar, yürürken ayağınızın yere bastığı andaki etkinin kan akışını artıran damarlar yoluyla beyine basınç dalgaları gönderdiğini keşfetti. Bu da beynin daima hareket halinde olmasına ve aktif kalmasına yardımcı oluyor. Buna bağlı olarak da yürümek, Alzheimer ve Demans gibi zihinsel hastalıklara yakalanma riskinizi azaltarak beyninizi korur.

Kronik Ağrıları Giderir

Kronik ağrılar, birçok kişinin muzdarip olduğu ve bazen tam olarak nedeninin bilinmediği önemli rahatsızlıklardır. Düzenli yürüyüş yapan kişilerde kronik bel, bacak ve hatta baş ağrılarında önemli bir azalma meydana geliyor. Yürümek kronik ağrıları tam olarak tedavi edemeyebilir, ancak bu ağrılarla daha iyi başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

Kemikleri Güçlendirir

Güçlü kemiklere sahip insanlarda osteoporoz, kırık ve sakatlıktan kaynaklanan sorunlarda önemli oranda azalma görülür. Amerikan Kemik Sağlığı Derneği, güçlü ve sağlıklı kemiklere sahip olmanın en iyi yolunun koşma, ağırlık kaldırma ve yürüme gibi hafif egzersizler olduğunu ifade ediyor. Ayrıca, araştırmalar 6 aydan fazla süren yürüyüş programlarının kalça kemiğinin kemik yoğunluğunda önemli bir artış sağladığını ortaya koyuyor.

Görme Kalitesini Artırır

Araştırmacılar düzenli aerobik aktiviteler ve yürüyüş yapan insanların daha sağlıklı gözlere sahip olduğunu belirtiyor. Ayrıca, bu kişilerde retina dejenerasyonu ve yaşa bağlı görme kaybı gibi sorunlar yaşama ihtimalinin daha düşük olduğu görülüyor.

Yürüyüş yapmanın daha pek çok faydası bulunuyor. Üstelik bunun için günde sadece 15 dakika ayırmak yeterli oluyor.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu