Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) bağlı olarak 4A (eski adıyla SSK) ve 4B (eski adıyla Bağkur) emeklilik maaşı alan vatandaşlar, temmuz ayında açıklanacak emekli maaşına zam kararına kilitlenmiş durumda. Türkiye’deki yaklaşık 13 milyon emekli vatandaşı yakından ilgilendiren ikramiye, zam, promosyon ve ek ödeme tutarları en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. SSK ve Bağkur emeklileri, temmuz ayında bayram ikramiyesi, zam ve ek ödemeler ile ekonomik açıdan oldukça rahatlayacak. Yaklaşan temmuz ayında milyonlarca emeklinin maaşlarına zam yapılacak. Türkiye’de sayıları yaklaşık 5 buçuk milyon olan memur ve memur emeklilerinin maaşları da temmuz ayında artacak. Memur ve memur emeklilerinin maaşına temmuz oranında yüzde 4 zam yapılacak. Kesin zam oranı 3 Temmuz tarihinde enflasyon verilerinin açıklanmasıyla netlik kazanacak. Emeklinin gözünü kulağını diktiği temmuz ayı ikramiye, zam ve ek ödeme kapsamında bilinmesi gereken son gelişmeler haberimizde yer alıyor. Temmuz ayına az bir süre kalırken Türkiye’deki milyonlarca emekli vatandaşı da heyecanlı bir bekleyiş sardı. Kurban bayramı ikramiyesi, zam ve ek ödemeler ile ilgili araştırmalarına devam eden emekli vatandaşlar, emekli ve memur maaşlarıyla ilgili son dakika haber ve gelişmeleri yakından takip ediyor. Temmuz ayında 5.5 milyon memur ve memur emeklisine yüzde 4.4 zam bekleniyor. Bunun yanı sıra 2020 yılının ilk 6 aylık dönemine gerçekleşen enflasyon verilerinin yüzde 4’ü aşması halinde, , aşan kısım kadar emekli maaşlarına fark yansıtılacak. Emekliye temmuz ayı maaş zammı ile ilgili güncel verilere bakıldığında; ilk 4 aylık enflasyon yüzde 3.16 çıkarken, Merkez Bankası'nın Nisan ayı beklenti anketindeki tahminler Ocak-Haziran enflasyonunun yüzde 4.4 olabileceğini gösterdi.

Temmuz Ayında Emekli Maaşları Ne Kadar Olacak?

Emekli vatandaşların Temmuz ayına geri sayımı heyecanlı bir şekilde devam ederken, emekli maaşlarının ne kadar olacağına dair detaylar da belli olmaya başladı. Bu kapsamda en düşük memur emeklisi aylığı 2 bin 661 liradan 2 bin 778 liraya çıkmış olacak. Aile yardımı hariç en düşük memur maaşı da yüzde 4.4 artışa göre 3 bin 517 liradan 3 bin 671 liraya çıkacak. Kesinleşecek zam oranı, 3 Temmuz tarihinde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla belirlenmiş olacak. Türkiye’de sayıları yaklaşık 5 buçuk milyon olan memurlar 15 Temmuz'da zamlı maaşlarını alacak. Memur emeklileri içinse enflasyon verileri bekleneceğinden, ayın 1’i ile 5’i arasında maaşları zamsız olarak ödenecek. Maaşlarda oluşacak zam farkı, ay içinde Aile,Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından duyurulacak tarihte memur emeklilerinin maaş hesaplarına yatırılacak.

Emeklilerin Beklediği Maaş Zammı Takvimi

  • 1 - 6 TEMMUZ: Memur emeklilerine maaş zammı, ay içinde zam farkı verilecek.
  • 3 TEMMUZ: Zam oranları belli olacak.
  • 17 - 27 TEMMUZ: SSK emeklilerine zamlı maaş verilecek.
  • 24 - 28 TEMMUZ: Bağ-Kur emeklilerine zamlı maaş ödemeleri yapılacak.
  • 27 - 30 TEMMUZ: Kurban Bayramı ikramiyesi ödemeleri yapılacak.
TÜİK tarafından açıklanan resmi verilere göre Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) mayıs ayında, aylık bazda yüzde 1.36, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi yüzde 1.54 artış gösterdi. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 11.39, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 5.53 oldu. Ocak-Mayıs enflasyonu yüzde 4.57 olarak gerçekleşti. Yani 5 aylık enflasyona göre; SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı yüzde 4.57 olurken, memurlara ve emeklilerine de yüzde 4'lük artışa ilaveten yüzde 0.57 fark oluştu.

Bakanlıktan Emekliye ve Çalışana Ucuz Tatil Kredisi Müjdesi!

3. Faz 1000 TL Sosyal Yardım Ödemeleri Başladı! Pandemi Yardım Sorgulama

Ev Yapan Dar Gelirli Aileye Devletten 40 Bin TL’ye Kadar Maddi Destek

Editör: TE Bilisim