Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra kısa sürede tüm dünyaya yayılan ve Mart ayının ilk haftasından itibaren ülkemizde de giderek etkisini göstermeye başlayan koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında hükümet tarafından pek çok yeni düzenleme uygulamaya geçirildi. Bunlar arasında ihtiyaç sahibi vatandaşlara 1000 TL para desteği de yer alıyor. Koronavirüsle mücadele tedbirleri doğrultusunda 2 milyon 111 haneye 1000’er TL nakdi destek yapılmaya başlandı. Özellikle salgın sebebiyle durdurulan sektörlerde çalışan vatandaşlar işlerinden çıkarıldı veya ücretsiz izne ayrıldı. Maddi açıdan zor dönemden geçen vatandaşlar koronavirüs salgını sebebiyle ihtiyaç sahibi ailelere yapılan sosyal yardımlar hakkında araştırmalar yapmaya başladı. Koronavirüs salgını nedeniyle devlet yardımlarından faydalanmak isteyenlerin bilmesi gereken detaylı bilgiler haberimizde yer alıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın birlikte başlattığı 1000 TL nakdi yardım uygulaması, hak sahibi vatandaşların doğum yılının son rakamına göre 1 Nisan 2020 gününde resmen başladı. Ödemelerin 5 Nisan 2020 günü tamamlanması planlanıyor. Bu kapsamda hayata geçirilen uygulamaya göre doğum yılının son rakamı 0 ve 5 olan vatandaşlara 1 Nisan’da, 1 ve 6 olanlara ayın 2’sinde, 2 ve 7 olanlara ayın 3’ünde nakdi yardım paralara 1000’er TL olarak dağıtıldı. SGK yetkilileri hak sahibi vatandaşların ikamet ettiği adreslere giderek zarf içinde devlet sosyal yardım paralarını ihtiyacı olan vatandaşlara verdi. 4 Nisan (bugün) doğum yılının son rakamı 3 ve 8 olan vatandaşlara devlet sosyal yardım parası dağıtımı yapılacak. Son rakamı 4 ve 9 olanlara ise 5 Nisan tarihinde ödemeler yapılacak.

1000 TL Nakdi Yardım Kimlere Veriliyor?

Nisan ayı itibarıyla ihtiyaç sahibi ailelere verilmeye başlanan 1000 TL nakdi yardımlar, düzenli merkezi sosyal yardım kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) kaydı bulunan ailelere yapılıyor. PTT kartı olan vatandaşlarımız 1000 TL tutarındaki sosyal yardım desteğini tüm kamu bankalarından ya da ATM’lerinden komisyonsuz olarak çekebiliyor. Ancak koronavirüs salgını sebebiyle sokağa çıkamayan hak sahibi vatandaşlara da kapalı zarf içinde evden ödeme yapılıyor. Devlet sosyal yardım parası düzenli merkezi sosyal yardım kapsamında SGK’ya kaydı bulunan ve şu sosyal destekleri alan 2 milyon 111 kişiye yapılacak:
 • 65 yaş aylığı alanlar
 • Engelli aylığı alanlar
 • Engelli yakını aylığı alanlar
 • Silikozis aylığı alanlar
 • Eşi vefat etmiş kadınlara yönelik düzenli nakit yardım aylığı alanlar
 • Muhtaç asker ailelerine yönelik düzenli nakit yardım aylığı alanlar
 • Öksüz yardımı aylığı alanlar
 • Muhtaç asker çocuğu yardımı aylığı alanlar
 • Şartlı eğitim yardımı aylığı alanlar
 • Şartlı sağlık yardımı aylığı alanlar
 • Çoklu doğum yardımı aylığı alanlar
 • Psiko-sosyal ve mali kayıp yaşayan tüberküloz ve SSPE hastalarına yönelik düzenli nakdi yardım programı aylığı alanlar

SGK Kaydı Olmayan Fakat Muhtaç Durumda Olanlar Ne Yapmalı?

Tamamen karşılıksız olarak devlet tarafından ihtiyaç sahibi ailelere yönelik yapılan 1000 TL sosyal yardım desteğinden yararlanmak isteyen muhtaç durumdaki vatandaşlarımızın ikamet ettikleri il veya ilçe sınırları içinde yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına bir dilekçe yazarak müracaat etmeleri gerekiyor. Müracaat sırasında vatandaşın T.C. nüfus cüzdanının yanında olması şarttır. Başvurunun ardından hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 3’te 1’inde daha düşük olan vatandaşlarımızın SGK nakdi destek kayıtları başlatılıyor. Bu yardımdan yararlanabilmek için aylık hane içinde kişi başına düşen gelirin 701,32 TL’den düşük olması gerekiyor. Hanede bulunan bireyler dikkate alınmak suretiyle kişi başına düşen ortalama aylık geliri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından belirlenmektedir.

Kaymakamlık Para Yardımı Nasıl Alınır, Dilekçe Örneği

İBB’den Nakdi Yardım, Para Yardımı ve Ayni Yardım Nasıl Alınır?

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nasıl Alınır ?