Türkiye’de milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında hayata geçirilen kısa çalışma ödeneği, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından hak sahibi çalışanlara ödenmeye devam ederken, vatandaşlar kısa çalışma ödeneği süresinin uzatılıp uzatılmayacağını merak etmeye başladı. Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan kısa çalışma ödeneği, 3 aylık süre ile geçerli olacak şekilde planlanmıştı. İstanbul Ticaret Odası Başkanı (İTO) Şekib Avdagiç konuyla ilgili olarak, işletmelerin ve çalışanların ekonomik desteği için kısa çalışma ödeneği süresinin 3 ay daha uzatılması önerisinde bulundu. Türkiye’de milyonlarca çalışanın gözünü diktiği kısa çalışma ödeneği hakkındaki son gelişmeleri haberimizden takip edebilirsiniz. İstanbul Ticaret Odası Başkanı (İTO) Şekib Avdagiç, hükümetten kısa çalışma ödeneği süresinin 3 aylık daha uzatılması talebinde bulundu. Kamuoyuna açıklamalarda bulunan Şekib Avdagiç, yapmış olduğu açıklamasında, “Kısa çalışma başvuru süresinin 30 Haziran'dan sonra ikinci bir 3  ay uzatılması, işletmelerin pandemi sürecinin zorluklarını geride bırakmasına  büyük katkı sağlayacaktır.” ifadelerini kullandı. Avdagiç açıklamasına Türkiye’deki ilk yeni tip koronavirüs vakasının 10 Mart tarihinde tespit edilirken, hükümetin hızlı bir uygulama başlatması ile 25 Mart tarihinde Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) üzerinden firmaların, kısa çalışma ödeneği başvurularının alındığını hatırlatarak başladı. Başvuruların işçiler adına işverenler tarafından İŞKUR’a yapıldığını belirten Avdagiç, 3 ay süre ile çalışanın günlük brüt kazancının yüzde 60’ının ve genel sağlık sigortası primlerinin bu ödenekten karşılandığını ifade etti.

“Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi Başarılı Oldu”

Koronavirüs salgınının ekonomik etkisini ortadan kaldırmak için başarıyla uygulanan Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi’nin en önemli maddesi olan kısa çalışma ödeneğinin, aradan geçen 2 ayda istihdamın korunmasındaki başarısını ispatladığına dikkat çeken İTO Başkanı Avdagiç, “İşletmeler haziranda faaliyetlerini artırma ya da yeniden başlatmaya hazırlanırken, koronavirüsten etkilenen iş yerlerinde çalışanlara yönelik uygulanan kısa çalışma kapsamındaki  maaş ödemelerinin, son başvuru tarihi olan 30 Haziran'dan itibaren ikinci bir üç ay süreyle uzatılması işletmelerin pandemi sürecinin zorluklarını geride bırakmasına büyük katkı yapacaktır.” açıklamasında bulundu. İTO Başkanı ayrıca iş dünyasının koronavirüs salgını ile mücadelesinde üstlendiği role de dikkat çekerek “Koronavirüs ile yaşamayı, üretmeyi ve satmayı öğrenmek zorundayız.” dedi.

“İkinci Dalga Gelmezse Tedbirlik İyimserlik İçindeyiz”

İstanbul Ticaret Odası’nda kayıtlı olan tüm sektörlerin yakından takip edildiğini belirten Başkan Avdagiç, ekonomide düşüş gösteren ibrenin haziran ayından itibaren yukarı doğru çıkacağını öngördüklerini belirtti. Bazı sektörlerde yeni tedbirlerin alınarak hızlanmanın gerekli olduğunu vurgulayan İTO Başkanı, “Bunu el birliği ile  başaracağız. Öte yandan bazı sektörlerimizden son günlerde ‘yoğun siparişler'  aldıkları bildirimi geliyor. Bu bizim cesaretimizi artırıyor. İkinci bir dalga  gelmezse tedbirli bir iyimserlik içindeyiz.” ifadelerini kullandı. İş dünyasında risklerin ve fırsatların dikkate alınarak sürecin doğru yönetilmesi için gayretli olduklarını belirten Avdagiç, “Türkiye üretim  disiplini, kalifiye çalışan gücü ve sevkiyat performansı ile civarındaki tüm  ülkelerden ayrışıyor. Bugünden yarına değilse bile Batı’nın Çin, Kamboçya ve  Vietnam’dan ürün talebi azalacaktır.” dedi. İTO Başkanı Şekib Avdagiç, İŞKUR tarafından verilen kısa çalışma ödeneği ile ilgili yaptığı açıklamasının devamında Avrupa Birliği’nin ithalatında Türkiye’nin payını artırmasının mümkün olduğunu belirterek, “Türkiye, 2019'da AB'nin yaptığı yaklaşık 2 trilyon  dolarlık ithalatta 70 milyar avro ile yüzde 3,6 pay aldı. AB'nin ithalatta 6'ncı  büyük ortağı. Bunu artıracağız. Şu anda bu fırsat var. Türkiye, AB'nin 2 trilyon  dolarlık ithalatındaki yüzde 3,6’lık payını en az ikiye katlamalı.” değerlendirmesini yaptı.

Çalışanlar Dikkat! Bunu Yapan İşverenden Dört Aylık Tazminat Alınabilir

Ücretsiz İzin Kullananlara Asgari Geçim İndirimi Uygulanacak Mı?

İşten Çıkarılanlar Dikkat! İşsizlik Maaşı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Editör: TE Bilisim