Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, taşeron işçilerin de içinde yer aldığı kamu işçisinin 13 günlük ilave tediye tutarlarının ödeneceği tarihi kamuoyuna açıkladı. Tediye ödemesini kimlerin, ne zaman ve ne kadar tediye alacakları merak ediliyor. Kamuda görev yapan işçilerin alabileceği ilave tediye ödemesi ile ilgili uzun zamandır beklenen açıklama geldi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk binlerce kamu işçisinin merak ettiği ilave tediye ödemesi ile ilgili olarak son dakika açıklamasında bulundu. Kamu işçilerinin yararlanabildiği ilave tediye ödemesi hakkında tüm detaylı bilgileri ve ödemelerin yapılacağı tarihe dair bilinmesi gerekenleri haberimizde bulabilirsiniz. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un kamu işçilerinin uzun bir süredir merakla beklediği ilave tediye ödemesinde müjdeli haberi kamuoyuna duyurmasının ardından konuyla ilgili bilgi sahibi olmayan vatandaşlar ilave tediye ödemelerinin ne olduğunu internet üzerinden araştırmaya başladı. Tediye ödemelerinden kimlerin yararlanabildiği, ödemelerin ne zaman ve ne kadar yapılacağı gibi sorular internet gündeminin ana maddelerinden biri haline geldi. Bilindiği üzere tediye kelime anlamı bakımından ikramiye, ek ödenek ya da para desteği anlamlarına gelmektedir. Devletin her yıl işçilerin hizmet karşılığı olarak, 52 günden hesaplayıp vergileri düştükten sonra işçilere yaptığı ek ödemeye tediye adı verilmektedir.

İlave Tediye Ödemelerinden Kimler Yararlanacak?

Devletin her sene işçilerine hizmetleri karşılığı 52 gün üzerinden hesapladığı ilave tediye ödemelerinden, devlet ve devlete bağlı kurumlarda işçi statüsünde çalışan personeller yararlanabilmektedir. Tediye ödemesi brüt ücret üzerinden hesaplanmaktadır. İlgili mevzuatta yer alan kanunlara göre, işçinin ek mesaisi, çocuk zammı, evliliği, ayni yardım ve tatil ücretleri itibara alınmayıp, brüt maaş üzerinden kesilen vergilerden sonra ücret yatırılmaktadır. Ayrıca ilave tediye ödemelerinin SGK primine tabi olduğu için yüzde 15 oranında sigorta primi ve yüzde 15 gelir vergisi kesintisi de yapılmaktadır. Bununla birlikte tediye ödemesinde damga vergisi kesintisi de yapıldıktan sonra ortaya çıkan rakam işçilerin hesabına aktarılmaktadır.

İlave Tediye Ödemesi Ne Zaman Yatırılacak?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, binlerce kamu işçisinin merakla beklediği ilave yediye ödemesi ile ilgili olarak son dakika müjdesi verdi. Bakan Selçuk, ilave tediyelerin 56 günlük olduğunu ve yılda 2 kez yayınlanıp ikişer taksitte ödendiğini anımsatarak, 26 günlük zorunlu ödemede ilk taksitin 31 Ocak’ta yatırıldığını, ikinci taksitin de bugün ödeneceğini kamuoyuna yaptığı açıklama ile duyurmuş oldu. 6772 sayılı kanun gereği kamu işçisine ödenen ilave tediyelere, 2017 yılında taşerondan kadroya geçen işçilerinin de dahil edildiği bilgisini paylaşan Bakan Selçuk resmi sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Bakanlık olarak her zaman olduğu gibi Türkiye’mizin geleceği için değer üreten, kalkınmamızın en büyük destekçisi olan işçi kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı. Ödemelerin Bayram öncesinde yapıldığına dikkat çeken Bakan Selçuk, tüm işçilerin Ramazan Bayramı’nı tebrik etti.

Kim Ne Kadar İlave Tediye Ödemesi Alacak?

2020 ilave tediye ödemesi tutar tablosuna göre;
  • 3.060,72 TL brüt ücret alanların 13 günlük net tediye miktarı 948.19 TL
  • 3.060,72 TL brüt ücret alanların 13 günlük net tediye miktarı 948.19 TL
  • 3.250 TL brüt ücret alanların 13 günlük net tediye miktarı 1006.83 TL
  • 3.500 TL brüt ücret alanların 13 günlük net tediye miktarı 1084.28 TL
  • 4.000 TL brüt ücret alanların 13 günlük net tediye miktarı 1239.18 TL
  • 4.750 TL brüt ücret alanların 13 günlük net tediye miktarı 1471.52 TL
  • 6.000 TL brüt ücret alanların 13 günlük net tediye miktarı 1858.77 TL