Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi yayınlandığı alım inanında 300 subay adayı alımı yapıyor. Başvuruda bulunmak isteyenlerin ilgili şartları ve hükümlülükleri yerine getirmeleri halinde 3 Temmuz – 3 Ağustos 2020 tarihlerin arasında belirtilen ilgili kanallar üzerinden başvuru yapmaları gerekiyor. Tamamı erkek olacak 300 subay adayının, başvurularının geçerli olması için YKS puanlarına göre sıralama yapılmaktadır.

Jandarma ve Sahil Güvenlik Fakültesi 300 Öğrenci Alım Bilgileri

Jandarma ve Sahil Güvenlik Fakültesi 300 subay adayı alımı ile genel bilgiler şu şekilde;
 1. Jandarma ve Sahil Güvenlik Fakültesi Ankara ilinde bulunmaktadır. Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı’na bağlıdır.
 2. Jandarma ve Sahil Güvenlik Fakültesi ihtiyaç duyulan kontenjan kadar alım yapmaktadır. İçişleri Bakanlığı’na bağlı olan bir yükseköğretim kurumudur. Eğitim süreci 1 yıl yabancı dil hazırlık ile birlikte toplamda 5 yıldır. Mezun olunması halinde mezun olanlar subay olarak göreve başlarlar, diplomaları ulusal ve uluslararası geçerliliğe sahiptir.
 3. Dört yıllık lisans programı öncesinde yoğun ve nitelikli İngilizce hazırlık eğitimi verilmektedir. Talep eden öğrencilere yurtdışında dil imkânı şartlar dahilinde sağlanmaktadır.
ç. Jandarma ve Sahil Güvenlik Fakültesi’nden mezun olanlar, ülke çapında emniyet ve asayişin sağlanması adına Jandarma Genel Komutanlığı’nda yönetim kademelerinde görev alırlar.
 1. Jandarma ve Sahil Güvenlik Fakültesi’nde okuyan öğrencilerin tüm ihtiyaçları; yatak, yemek, kıyafet, harçlık ve diğer eğitim giderleri devlet tarafından karşılanmaktadır.
 2. Jandarma ve Sahil Güvenlik Fakültesi lisans mezunu olanlar teğmen olarak göreve başlarlar. Aynı zamanda 926 TSK Personel Kanunu çerçevesinde aylıklarına ilave olarak silahlı kuvvetler tazminatı, aile ve çocuk yardımı, doğum ve ölüm yardımı, emniyet ve asayiş hizmeti gibi tazminatlardan faydalanmaktadırlar.
 3. Jandarma subayları orduevlerinden, lojmanlardan ve OYAK imkânlarından yararlanabilmektedirler.
 4. Ulu Önder Atatürk’ün ifadesi ile “Her zaman yurt, ulus ve cumhuriyete aşk ve sadakatle bağlı, tevazu, fedakârlık ve feragat örneği bir kanun ordusu” olan, tarihi kahramanlıklar ile dolu olan Jandarma Genel Komutanlığı’nda subay olarak görev alacak gençler Jandarma ve Sahil Güvenlik Fakültesi’ne beklenmektedir.

Başvuru Koşulları ve Şartları

Başvuru yapacak adayların şu şartları yerine getirmesi gerekmektedir;
 • Lise ya da dengi okullardan mezun olmak ve denkliği MEB tarafından onaylanan yabancı ülke lise mezunu olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • ÖSYM tarafından yapılan 2020 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavı’ndan;
 • Temel Yeterlilik Sınavından en az 150 ya da üzeri puan almak,
 • Alan Yeterlilik Sınavından; eşit ağırlık puanına göre sıralamada en az 250.000’inci sırada yer almak, Sayısal puan türüne göre en az 100.000’inci sırada yer almak gerekmektedir.
 • Şehir ya da vazife malulü eş ve çocuklarının ise belirlenen puanlarının en az yüzde 80’ini almaları gerekmektedir.
 • Jandarma ve Sahil Güvenlik Fakültesi tarafından alım yapılacak 300 öğrencinin yüzde 75’i EA puan türünden, yüzde 25’i ise sayısal puan türünden alım yapılacaktır.
 • YKS’de belirlenen puan türünden düşük ya da aşağıda almış kimseler değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • Başvuru yapılan puan türünde en yüksek puandan en düşük olana doğru sıralama yapılacak ve kontenjan miktarının on katına kadar olan adaya mülakata çağrılma imkânı tanınacaktır.
 • Sadece Sayısal ve Eşit Ağırlık puan türünde başvuru yapılmaktadır. Yabancı Dil ya da Sözel bölümlerdeki puanlar derecelendirmeye alınmaz.
 • Başvuru yapan adayların görevlerini yapacak hukuki ya da sağlık sorunlarının bulunmaması,
 • İlgili kurumlardan sağlık raporları almaları,
 • Yapılacak mülakatta başarılı olmaları,
 • Hiçbir şekilde hukuksal ceza almamaları ya da yüz kızartıcı suça bulaşmamaları gerekmektedir.
 • Başvurular Jandarma ve Sahil Güvenlik Fakültesi internet sitesi üzerinden yapılacaktır.
Editör: TE Bilisim