2020 İŞKUR Kursiyer Ücretleri (Maaşları) Ne Kadar Oldu ?

11.03.2020
1.987
A+
A-
2020 İŞKUR Kursiyer Ücretleri (Maaşları) Ne Kadar Oldu ?

İŞKUR kursiyer ücretleri ile ilgili değişen eğitim programları ile birlikte kursiyerlere farklı imkanlarda sunuldu. İşkur, vatandaşlara farklı sektörlerde eğitim programlarıyla hizmet sektörüne adım atmalarını sağlayan ve başta kendilerine olan özgüvenlerinin yerine gelmesi gibi nedenlerle oldukça olumlu dönüşler sağlamaktadır. İşkur sunduğu iş imkanlarıyla kursiyerlere gelir kapısı olmuştur. Ancak alınan maaşlar sektöre ve işsizlik durumlarına göre değişkenlik göstermektedir.

İşkur İşbaşı Eğitim Program Başvurusu Koşulları Nelerdir ?

İşkur işbaşı eğitim olarak bilinen eğitim programları için başvuru sanıldığı kadar zor değildir.  Aksine basit ve kolaylıkla ulaşılabilen şartlar istenmektedir. İşkur işbaşı eğitim programına başvurmak için ilk aranan özellik 15 yaşını geçmiş olmaktır. Çoğu iş yerleri vs için bilinen yaş sınırı 18 olduğundan bu durum başta baya şaşırtıcı karşılanmaktadır. En fazla ise 70 yaş olarak yer almaktadır. 70 yaşından gün alan kişiler bu olanaktan faydalanamazlar. Ayrıca emeklilik şartlarına uygun olan ve emekliliğine hak kazanmış kişiler bu şartlardan faydalanamazlar.

İşkur’a başvuru sonucu kesin kaydın gerçekleşmesi ve iş arama durumunun aktif edilmesi gerekir.  Verilen eğitim programının ardından çalışılacak olan görevde daha  önce en fazla 3 ay çalışmış olmak gereklidir. Kursiyerlerin işveren ile herhangi bir akrabalık ilişkisinin olmaması oldukça önem verilen bir şarttır. Eğitim programından yararlanacak kişilerin aktif bir şekilde sigortalı olarak çalışmıyor olması gerekir, ki bu durumda gerçekten ihtiyacı olan ve daha uygun olan kişilerin alınmasını engellemeye neden olur. İşsizlik süresi de bu eğitim sürecine katılmak için oldukça önemli bir durum arz eder.

İŞKUR Eğitim Programlarında Çalışma Süresi Nedir ?

İŞKUR işbaşı eğitim süresinin 2010 yılı için uygun görülen zaman zarfı ; 3 ay olarak belirlenmiştir.

Eğitim Programlarında total süre 7,5 saat – 45 saat arasında değişkenlik göstermektedir. Ancak bir kursiyer gün içerisinde en fazla 7,5 saat çalışabilir. Bu ibareyle İŞKUR kursiyerlerin dikkat ve verim oranını göz önünde bulundurarak uygun görülen olumlu çalışma saatini belirlemiştir. Haftalık olarak ise 45 saati doldurmak zorundadırlar. Bu süreden fazlası talep edilmez ve dayatılmaz. Tüm bunların yanı sıra hafta istedikleri bir gün izin günleri temin edilir. Resmi tatil günleri ayriyetten izin günü gerektirmez, o günlerde tüm kursiyerler izinli sayılır.

Bu verilen süreler ortalamalardır. Program ayrıntılarına inildiğinde şayet; oyun geliştirme, tehlikeli iş programları, yazılım vs gibi eğitim programlarında kursiyerseniz bu süre değişkenlik göstermektedir. Ancak bu programlarında süreleri en fazla 9 ay ile sınırlandırılmaktadır.

2020 İŞKUR İşbaşı Eğitim Programı Maaşı Ne Kadar ?

İŞKUR eğitim programında bulunan sektörlere göre değişkenlik göstermekte olan kursiyer ücretlerinin günlük ücretlerini inceleyecek  olursak , sektör ve işsizlik maaşı alan kişilere göre ödenekler şu şekildedir ;

İEP TÜRLERİ İŞ ARAYAN ÖĞRENCİ İŞSİZLİK MAAŞI ALAN
Hizmet Sektörü 89,40 TL 67,05 TL 44,07 TL
İmalat Sektörü 89,40 TL 67,05 TL 44,07 TL
Bilişim Sektörü 89,40 TL 67,05 TL 44,07 TL
Basın Sektörü 89,40 TL 67,05 TL 44,07 TL
Tehlikeli ve Çok Tehlikeli
Mesleklerde
89,40 TL 67,05 TL 44,07 TL

Bu sektörlerin yanı sıra, benzer nitelikleri barındıran sektörlerinde ücretleri aynıdır. Bunlar; işe ilk adım, tehlikeli ve çok tehlikeli iş grubu ve imaalat sektörü içinde aynı şekilde sabit fiyatlandırmaya tabii durum söz konusudur.

2019 İŞKUR Kursiyer Maaşları Ne Zaman Yatacak ?

İŞKUR ve devlete bağlı olan , sosyal destek adı altında toplanan hizmet sektörlerinin ortalama ödeme tarihleri her ayın ilk haftasıdır.

  • İşsizlik ödeneği alan ve bu ödenek ile birlikte kursa devam eden kişilere 44.70 TL ödeme yapılmaktadır.
  • Kişilerin kurs sırasında herhangi bir alanda öğrenci olması halinde yapılacak ödeme 67,05 TL olarak belirlenmiştir.
  • İşsizlik ödeneği olmayan, aynı zamanda öğrenciliği de bulunmayan kişilere 89,40 TL ödenmektedir.
  • Bilgisayar, yazılım gibi geleceğin mesleği olarak anılan alanda kursiyerliğine devam eden kişilere 100 TL ödenmektedir.
  • Özellikle sanayi alanında İŞKUR kurslarından yararlanan kadınların, 2- 5 yaş arasında çocukları varsa, aylık olarak 400 TL maaş verilmesi sağlanmaktadır.

Bahsedilen kursiyer maaşları, zaruri gider kapsamında verilmektedir. Ayrıca kişilerin sağlık sigortası ve iş kazası sigortalarına ait primleri de yatmaktadır. İŞKUR kursları süresince kişiler, sağlık sigortasının yanında meslek hastalıklarına, iş kazalarına ilişkin de güvence altına alınmaktadır.

İŞKUR Maaş Sorgulama

İşkur maaş sorgulaması da devlete bağlı bir kurum olduğundan e- devlet üzerinden yapılabilmektedir. SGK kurum olarak bu anlamda vatandaşa oldukça destek sağlayan, gerekli açıklamalarıyla ayrıntılarıyla veren bir işletmedir.

Bu sebepten eğer vaktiniz varsa size en yakın SGK kuruluşuna giderek, TC kimliğiniz ile başvurunuz sonrası maaşınızı sorgulayabilir. Yetkili personelden olası bir durum için bilgi edinebilirsiniz. İşsizlik maaşı alacak olan kişiler için, sigortalı olarak çalışan kişiye ödenen sigorta priminin düşükten mi yüksekten mi ödenmiş olduğu  ve almış olduğu maaşa göre hesaplanmaktadır.

İşsizlik maaşları kendi içerisinde sınıflandırılmıştır ; 600 gün süre ile sigortalı olarak çalışmış kişilere devlet tarafından olanak, 180 gün süre ile verilen işsizlik maaşıdır. 900 gün süre ile sigortalı olarak çalışmış kişilere devlet tarafından olanak, 240 gün süre ile verilen işsizlik maaşıdır. 1080 gün süre ile sigortalı olarak çalışmış kişilere devlet tarafından sağlanan olanak, 300 gün süre ile verilen işsizlik maaşıdır.

Sağlık Problemi Sebebi ile İşten Ayrılanlar İşsizlik Maaşı Alabilir Mi?

İşsizlik Maaşı Alanların Gelir Tespiti Başvurusu Yapması Gerekir Mi?

İşten Çıkış Kodları İşsizlik Maaşı, SGK İşten Çıkış Kodları Açıklamaları

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.