İş kazası sonucu sürekli işgöremezlik geliri bağlanma şartları

İş kazası geçirdim Sosyal Güvenlik Kurumu bana aylık bağlar mı, iş kazası geliri için yüzde kaç rapor gerekir, iş kazası geliri için başvuru nereye yapılır, başvuruda hangi belgeler istenir?

İş kazası nedir?

İş kazası, çalışma hayatında karşımıza çıkan risklerdendir. İşyerinde veya işin yürütümü nedeniyle meydana gelen, ölüme sebebiyet veren veya vücut bütünlüğünü ruhen ya da bedenen özre uğratan olaydır.

İş kazası sonucu sürekli iş göremezlik geliri için nereye başvurabilirim?

İş kazası geçirmeniz halinde malul olduğunuzu iddia ediyorsanız, sürekli iş göremezlik oranınızın tespiti için priminizin yattığı sosyal güvenlik il/merkez müdürlüğünde bulunan iş kazası servislerine müracaat etmeniz gerekir.

İş kazası için Meslekte kazanma gücü kaybı oranı (sürekli iş göremezlik derecesi) tespiti işlemleri nasıl yapılır?

Sosyal güvenlik il/merkez müdürlüklerince oluşturulan iş kazası dosyası oran tespiti için Sosyal Güvenlik Kurumu sağlık kuruluna gönderilir. Sosyal Güvenlik Kurumu sağlık kurullarınca dosya üzerinde yapılan değerlendirme neticesinde %0 ile%100 arasında “Meslekte Kazanma Gücü Kaybı Oranı” tespit edilir.

İş kazası sürekli iş göremezlik geliri başvurusu için hangi belgeler gereklidir?

ssk işçi iş kazası sürekli iş göremezlik geliri şartları

-Olayın iş kazası olup olmadığını net olarak belirtir tahkikat raporu ve tutanaklar,

-İş kazasından sonra başvurduğu hastanelerde görmüş olduğu tedavi, ameliyat bilgilerini içerir epikrizleri (çıkış özeti) ve varsa ameliyat notları,

-Sigortalının tedavileri tamamlandıktan sonrason durumunu gösterir, ‘‘çalışır/çalışamaz’’ tarihini
bildiren sağlık kurulu raporu,

İş kazası sonucu sürekli iş göremezlik geliri alabilmem için meslekte kazanma gücü kaybı oranı (sürekli iş göremezlik oranı) yüzde kaç olmalıdır?

İş kazası sonucu oluşan arazlarınız nedeniyle Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulunca sürekli iş göremezlik oranı % 10 ve üzerinde olduğu tespit edilirse sürekli iş göremezlik gelirine hak kazanırsınız.

İş kazası geliri bağlandıktan sonra hastalık derecemde artış oldu.Ne yapabilirim?

Sürekli iş göremezlik geliriniz bağlandıktan sonra, geçirdiğiniz iş kazası ile ilgili arazlarınızda artma
veya başka birinin sürekli bakımına muhtaç olduğunuzu ileri sürerek gelirlerinizde değişiklik yapılmasını isteyebilirsiniz. Bu durumda sosyal güvenlik il/merkez müdürlüğünüze müracaatınız gerekir.

İş kazası sonucu belirlenen sürekli iş göremezlik oranına nasıl ve nereye itiraz edebilirim?

İş kazası sonucu Sosyal Güvenlik Kurumu sağlık kurulunca tespit edilen sürekli iş göremezlik oranlarına yapılan itirazları Sosyal Sigorta Yüksek Sağlık Kurulu değerlendirir ve karara bağlar.

Sigortalılar dosyalarının bir kez de Yüksek Sağlık Kurulunda incelenmesini bağlı bulundukları sosyal güvenlik il/merkez müdürlüklerine bir dilekçe ile müracaat ederek talep edebilirler

Sürekli iş göremez geliri alıyorum, aynı zamanda malulen de emekli olabilir miyim?

Sosyal Güvenlik Kurumu sağlık kurullarınca, iş kazası veya meslek hastalığına bağlı %60 ve üzerinde sürekli iş göremezlik oranı tespit edilen sigortalılardan, 5510 Sayılı Kanunda belirtilen sigortacılık (sigortalılık süresi ve ödenmiş prim gün sayısı) şartlarına haiz olanlar, ayrıca malullük aylığına hak kazanırlar.

Diğer yandan iş kazası/meslek hastalığı sonucu oluşan araz/hastalıklardan olmamakla birlikte başka hastalıklardan dolayı da maluliyet tespit talebinde bulunabilirler.

Malullük aylığı ile sürekli iş göremezlik gelirine aynı anda hak kazananlara, bunlardan yüksek olanın tamamı, düşük olanın ise yarısı bağlanır

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

13 Yorum

 1. iş kazası 8.2 kayıp verdiler itiraz ettim. yüksek kuruıda 8.2 verdi onada itiraz ettim adlitıp 3cü istinas kurumu inceledi ölçtübiçti 20dakika adam işini yaptı100.20 ye çıktı kaybım. ama calısıyoken 4 saatten sonra kaybım 100%49 lara yükseliyor topumun üstüne diş ağrısıgibi basıyorum benim bu işlerim mahkemece yürüyor SGK ADLİTIPIN VERDİĞİ 100%20 KAYIP ORANIMI KABUI EDERMİ .SIHIYE ŞU AN SİZİN SÜREKLİ İŞ GÖREMEZMEZLİK GELİRİNİZLE İLGİLİ YAPILACAK BİR İŞLEM YOK DİYORLAR .ACABA MAHKEMEMİ YAPICAK BAS VURUMU YADA BİLİR KİŞİ RAPORUNUMU BEKLİYOLAR ÇÖZEMEDİM AVUKATIM BEKLİYORUZ DİYOR SİCE DOĞRUMU

 2. 2014 de ırakda iş kazası geçirdim iş yeri tamemem suçlu 1600usd aylık alıyodum hesaba 1000usd yatıyodu 100-20 iş göremez raporu aldım aylık ne bağlanır 1700günüm var he bu arada 4 saat calısabiliyorum topuk kırığı

  1. Merhaba
   Tarafınıza bağlanacak olan aylık sgk ödemenize bağlı olarak belirlenecektir.

 3. Yakın zaman da iskazasi geçir dim ve sag gözümü yuzde yüz kaybettim iş verenlede davaliyim ve çalışamıyorum da nere ye başvuru yapicam hakkın da bilgi veriri mısınız

  1. Merhaba hocam..ben 2017 de iş kazası nedeniyle sağ dizinden menisküs ameliyatı oldum.yan bağlarında zarar görmüş dedi dr..4 yıl 3 ay aynı iş yerinde çalıştım ..işten çıkarıldım .çok ağır işlerde çalışamıyorum artık.şuan itibariyle hala dizimden sorun yaşıyorum..malül durumum nedir..yardım alabileceğim biryerler varmı..

 4. İyi akşamlar hocam. Bi soruma cvb vermiştiniz. %17.5 verildi 200 TL bağlanır demiştiniz. Bi sorum daha olucak. Ben 2013 de kaza geçirmiştim. Yeni maaş almaya başlıycam. Bu zaman zarfında yani 2013-2017 arasındaki birikmiş bir ödemem olucak mı. Teşekkür ederim.

 5. İyi günler hocam. Bana %17.5 verildi. Ne kadar bağlanır. Kazadan önceki son üç ayım primlerim 1615 TL civarlarında.

 6. Ben insatta calisirken iskeleden dustum ve beyin kanamasi gecirdim amaliyat oldum ve sskam yoktu is sayibi yapmamisti makkemeye verdim ama hic bir hak kazanamadim

  1. ssk ya gidip şikayette bulun iş kazası bölümüne git bir dilekçe yaz elindeki bütün evrakları yani tutanakları raporları varsa şahitleri senin için yeterli olur ..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu