Bilindiği üzere ruhsata tabi olarak yapılan bina inşaatları ya da 4734 Sayılı İhale Kanunu'na tabi olarak yapılan işler için Sosyal Güvenlik Kurumu'nda işyeri dosyası açtırmanız ve inşaat ya da ihaleli iş için gerekli olan asgari işçilik bildiriminde bulunmanız gerekir. İş bitiminde gerekli olan asgari işçiliğin bildirildiğinin tespit edilmesi ve dosyada başka da bir eksik bulunmaması halinde inşaat için yapı kullanma izin belgesi alabilmeniz ya da ihaleli işiniz için teminat çözümü yapabilmeniz için inşaat sgk ilişiksiz belgesi ya da ihaleli iş ilişiksizlik belgesini SGK'dan almanız gerekir. İlişizlik belgesi almadan hiç bir şekilde yapı kullanma izin belgesi alamaz yine ilişkisizlik belgesi olmadan ihaleli iş için ihale makamına vermiş olduğunuz teminatın iadesini alamazsınız. Sgk ilişiksiz belgesi başlıklı yazımızda sgk iş bitirme süreci ve sgk ilişkisizlik belgesi alma konularına ayrıntılı olarak değinmiştik. Bu yazımızda ise sgk e ilişiksizlik uygulamasından sgk ilişiksizlik başvurusunu nasıl yapabileceğiniz, ilişiksizlik başvurusunun nereden yapıldığı konusunda detaylı bilgi bulabilirsiniz.  İlişiksizlik belgesi online başvuru nasıl yapılır, sgk ilişiksizlik girişi ?

Özel bina inşaatı ve ihaleli işlerinizin bitirildiğine dair dilekçenizi  kağıt ortamında verebileceğiniz gibi artık internet ortamından da gönderebilirsiniz. Online ilişiksizlik başvurusu için yapılması gerekenler aşağıda açıklanmıştır.

ilişiksizlik belgesi giriş ve sgk iş bitirme dilekçesi internetten için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz.

İşin bitirildiğine dair dilekçenizi göndermek için   e-SGK”, “Diğer Uygulamalar” ve İlişiksizlik Belgesi Başvuru” seçenekleri izlenerek gerekli bilgiler girilip onaylandığı zaman “İŞİN BİTİRİLDİĞİNE DAİR DİLEKÇE” seçeneği ile dilekçeniz internet ortamında ilgili Sosyal Güvenlik İl /Merkez Müdürlüğü’ne iletilmiş olur. “İDARE MAKAMINA VERİLECEK YAZI”  seçeneği ile ihale makamına çıkacak barkodlu yazıyı ihaleye makamına verip, ihale makamından alınacak cevabı SGK’ya vererek yazışma sürecini kısaltmış olursunuz.

E-ilişiksizlik konusunda detaylı bilgiyi e sgk ilişiksizlik başlıklı yazımızdan edinebilirsiniz.

İnternet üzerinden e sgk ilişiksiz belgesi girişi yapabilmek aşağıdaki linke veya aşağıdaki resme TIKLAYINIZ…

Sgk ilişiksizlik belgesi sorgulaması nasıl yapılır? İlişiksizlik belgesi sorgulama online olarak yapılamamaktadır. E ilişiksizlik belgesi başvurunuzun ardından Sosyal Güvenlik Kurumu gerekli süreci başlatır. İhaleli iş ya da inşaatınız ile ilgili kontrolleri yapar. İhaleli iş için ihale makamına işin niteliğine göre 10 maddelik ya da 14 maddelik yazıyı yazar. Gelen cevabi yazılara istinaden eğer yeterli miktarda asgari işçilik bildirimi yaptığınız anlaşılırsa teminat iadesi için ilişikliksiz belgesi verilir. İnşaat için de asgari işçiliği yeterli bildirdiğiniz anlaşılırsa ilişiksizlik yazısı düzenlenir ve dosya kapatılır. Online ilişiksizlik belgesi alınamamaktadır. SGK'ya gidip sgk ilişiksizlik yazısını elden teslim almanız gerekmektedir. Sgk ilişiksizlik başvurusunu internetten yaptım, ilişizlik yazısı için ayrıca dilekçe vermem gerekir mi? İlişiksiz belgesi başvurusunu internetten yapmanız yeterlidir. E ilişiksizlik başvurusunun ardından ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu'na dilekçe vermenize gerek yoktur. Online ilişiksiz başvurusu yerine ilişiksiz belgesi sgk başvurusunu dilekçe ile de yapabilirsiniz. Sgk ilişiksizlik belgesi nasıl alınır başlıklı yazımızda sgk ilişizlik başvurusu için dilekçe örneği bulunmaktadır. Sgk ilişiksiz belgesi başvuru süresi nedir? İlişiksizlik sgk başvurunuzu en geç iş bitirme tarihinden itibaren 30 gün içerisinde vermeniz gerekir. Vermediğiniz takdirde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hakkınızda idari para cezası uygulanabilir. E sgk ilişiksizlik belgesi olmadan yapı kullanma izin belgesi alınabilir mi? Yukarıda da bahsettiğimiz üzere ilişiksiz yazisinı almadan bina inşaatınız için bağlı bulunduğunuz Belediye'den yapı kullanma izin belgesi alamazsınız.
Editör: TE Bilisim