Hangi sağlık hizmetlerinden ilave ücret alınmaz?

Bilindiği üzere kişiler sağlık hizmet sunucularında (hastaneler, eczaneler, aile hekimlikleri, sağlık ocakları v.s) gördükleri tedaviler için belli oranlarda katılım payı ödemektedirler. Bu katılım payları emekli olmayan kişilerden eczane tarafından tahsil edilirken emekli olanların ise maaşlarından kesilmektedir.

Bazı hastalıklar ve tedaviler ise bu katılım paylarından muaf tutulmuştur. Aşağıda sayılan tedavilerden birini aldığınız halde sizden ilave ücret alındıysa bunun iadesini talep edebilirsiniz.

İlave ücret alınmayacak sağlık hizmetleri nelerdir?

bağkur ssk memur katılım payı alınmayan hizmetler

Aşağıda belirtilen sağlık hizmetlerinden hiçbir şekilde ilave ücret alınmaz:

-Acil servislerde verilen ve Sağlık Uygulama Tebliği eki EK-8 Listesinde yer alan 520.021 kodlu “Yeşil alan muayenesi” adı altında Sosyal Güvenlik Kurumuna fatura edilebilen sağlık hizmetleri hariç olmak üzere, acil haller nedeniyle sunulan sağlık hizmetleri,

– Yoğun bakım hizmetleri,

– Yanık tedavisi hizmetleri,

– Kanser tedavisi (radyoterapi, kemoterapi, radyo izotop tedavileri),

– Yenidoğana verilen sağlık hizmetleri,

– Organ, doku ve hücre nakilleri,

– Doğumsal anomaliler için yapılan cerrahi işlemlere yönelik sağlık hizmetleri,

– Diyaliz tedavileri,

– Kardiyovasküler cerrahi işlemleri için (öğretim üyesi tarafından Sağlık Uygulama Tebliğinin 4.1.1 numaralı maddesi kapsamında verilen sağlık hizmetleri hariç), otelcilik hizmetleri dahil olmak herhangi bir ilave ücret alınamaz.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu