Gelir tespitine nasıl başvurulur, internet ya da e-devlet sistemi üzerinden gelir tespiti başvurusu yapmak mümkün mü? Gelir tespiti yapılırken hangi gelirler dikkate alınır ve gelir seviyesi nasıl belirlenir? Öğrenci olanların gelir seviyesi tespiti nasıl yapılır?

Gelir tespitine internetten başvuru?

Gelir tespitine internetten ya de E-devlet sisteminden başvuru yapılması mümkün değildir.

Gelir testi için kişilerin adrese dayalı nüfus kayıt sisteminde (ADNKS) kayıtlı ikametgahlarının bulunduğu yerdeki “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı”na başvurmaları gerekmektedir..

GENEL SAĞLIK SİGORTASI PRİM BORCUNUZU SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Gelir seviyesi belirlenirken kimlerin gelirleri dikkate alınır?

[caption id="attachment_5522" align="aligncenter" width="500"] gelir tespiti seviyesi internet edevlet başvuru[/caption] Kaymakamlık tarafından gelir seviyesi belirlenirken: -Gelir tespitinde aile olarak aynı hanede yaşayan; -Eş, -Yaşlarına bakmaksızın evli olmayan çocuk, -Genel sağlık sigortalısı olarak tescil edilecek kişinin ana ve babası, Dikkate alınmaktadır.

Ayrıca öğrenim nedeniyle başka bir hanede yaşayan, evli olmayan ve 25 yaşını doldurmayan çocuklar aile olarak dikkate alınmaktadır.Dolayısıyla farklı adreste yaşayan ve öğrenci olanların gelir seviyesi belirlenirken ailesinin de ortalama geliri dikkate alınmaktadır.

-Bir hanede birden fazla ailenin yaşaması durumunda gelir seviyesi her aile için ayrı ayrı belirlenir.

Gelir tespitinde hangi gelirler dikkate alınır?

Gelir tespiti yapılırken şu gelirler dikkate alınır:

Gelir tespitinde aile bireylerinin;

-Gelirleri, -Harcamaları, -Bankalardaki tüm hesaplara ait bilgileri, -Sürekli olarak alınan nakti sosyal yardımlar, -Taşınır malları (menkul mal), -Taşınmaz malları (Gayrimenkul),

-Ve bunlardan doğan hakları,

dikkate alınarak ailenin ortalama aylık geliri bulunur.. Bulunan gelir ailedeki kişi sayısına bölünerek aile içinde kişi başına düşen aylık gelirin ortalama tutarı belirlenir.

Bulunan ortalama gelir asgari ücretin brüt tutarının 1/3'ünden az olursa C-1 yani yeşil kart, asgari ücretin brüt tutarının 1/3'ü ile asgari ücretin brüt tutarı arası çıkarsa G-1 gelir seviyesi, asgari ücretin brüt tutarı ile asgari ücretin brüt tutarının iki katı arasında çıkanlar ise G-2 gelir seviyesinden prim öderler.

Gelir tespiti sonucu nasıl sorgulanır?

internetten gelir seviyesi sonucunuzu sorgulamak için lütfen TIKLAYINIZ

Editör: TE Bilisim