Hamile kadın gece vardiyasında çalıştırılabilir mi? Gece vardiyasında çalışma en fazla kaç saat olmalı? Kadın işçi gece vardiyasında çalıştırılabilir mi?

4857 Sayılı İş Kanuna göre gece vardiyasında çalışma hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Çalışma Hayatında Gece Süresi Hangi Saat Aralıklarını Kapsar?

4857 sayılı iş kanununa göre gece çalışma süresi akşam saat 20.00 ile sabah saat 06.00 'a kadar geçen süreyi ifade eder. Gece Çalışması En Fazla Kaç Saat Olabilir? Gece çalışması en fazla 7,5 saat olabilir. 7,5 saati geçemez. Hangi Çalışanlar Gece Vardiyasında Çalıştırılamaz? Gece vardiyasında çalıştırılamayacak sigortalılar şunlardır;
  • Sanayiye ait işlerde 18 yaşını tamamlamamış çocuk işçiler ve genç işçiler,
  • Kadın işçilerin gece vardiyasında çalıştırılıp çalıştırılamayacağı konusunda Sağlık Bakanlığı'nın görüşü gerekir.
  • Kadın çalışanlar, gebe olduklarının sağlık raporuyla tespitinden itibaren doğuma kadar geçen sürede gece çalışmaya zorlanamazlar.(Hamileliğin 24. haftasından itibaren)
  • Yeni doğum yapmış çalışanın doğumu izleyen bir yıl boyunca gece çalıştırılması yasaktır(4/a-ssk kapsamındaki sigortalılar için)
  • Engelli memurlara da isteği dışında gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilemez.
Gece Çalıştırılan Sigortalılar  Kaç Yılda Bir Periyodik Kontrole Gönderilmeli?

Gece vardiyasında çalıştırılan sigortalıların sağlık durumlarının gece vardiyasında çalışıp çalışmayacağına uygunluğunun tespiti için en geç 2 yılda bir sağlık kontrolünden geçirilmeleri gerekmektedir.

Dönüşümlü Vardiyalarda Çalışan En Az Kaç Saat Dinlendirilmelidir?

Eğer işyerinde günün 24 saati çalışma varsa ve dönüşümlü vardiya sistemi uygulanıyorsa bir vardiyadan diğer vardiyaya geçecek çalışanın en az 11 saat dinlendirilmesi gerekmektedir.

Hamile Kadın Memur Gece Vardiyasında Çalıştırılabilir mi, Doğumdan Sonra Gece Çalışma Görevi Verilebilir mi?

Sağlık Bakanlığının 87307621-622 sayılı görüşüne göre;

  • Kadın memurlara hamileliğin 24 . haftasından sonra gece çalışma görevi verilemez.
  • Yine her halukarda hamileliğin 24. haftası ile doğumdan sonraki 2 yıl süreye kadar gece vardiyasında çalışma görevi verilemez.
Editör: TE Bilisim