Ev Hizmetleri Ek/9 On Günden Fazla Prim Borcum Neden Sistemde Görünmüyor?

Bilindiği üzere işverenlere 6661 sayılı torba kanun gereği 2016 yılında çalıştırdıkları sigortalı başına 100,00 T.L. tutarında sigorta prim indirimi verilmekte. Ev hizmetleri kapsamında on günden fazla sigortalı çalıştıran ve sigortalısı için aynı zamanda 4447 sayılı kanunun 10. maddesine istinaden prim teşvikinden faydalanan işverenlerin 2016 Mayıs ayı primleri sistemde çıkmamakta. Peki bunun sebebi nedir?

Ev Hizmetleri Prim Borcum Çıkmıyor?

100,00 T.L tutarındaki sigorta prim indirimi 2016/Ocak ayından itibaren geçerli olmakla birlikte 2016/Nisan ayından itibaren Ev Hizmetlerindeki prim borçlarına mahsup edilmiştir.

Hal böyle olunca bu kapsamdaki işverenlerin 2016/Ocak-Şubat ve Mart aylarına ait indirimleri Mayıs ayı borçlarına mahsup edilmiş ve işverenlerin prim borçları bu şekilde sistem tarafından ödenmiştir. Bu durumdaki işverenlerin Mayıs ayı itibariyle sistemde borçları görünmemektedir ve herhangi bir ödeme yapmalarına gerek bulunmamaktadır.

Aynı şekilde ev hizmetleri prim borcu düşük çıkanların da borçlarının düşük çıkma sebebi budur.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Ek9 on günden fazla pirim borcum gözükmüyor bu neden oldu bu sebeple ödeyemedim nolacak şimdi

  2. Ev hizmetleri on günden fazla primini 96.04 tl düzenli olarak ödemekteydim. SUBAT 2017 ayı prim borcum birdenbire 523.38 tl ye çıkmış görünüyor. nedeni nedir. ?nereden bilgi alabilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu