En Son Haliyle 4a SSK Kapsamındaki Sigortalıların Doğum Öncesi ve Sonrası İzin Hakları

SSK sigortalıları için yarı zamanlı çalışma başladı mı? SSK kısmi süreli/yarı zamanlı çalışma şartları neler? SSK doğum sonrası ücretsiz izin hakkı kaç gün? Ücretsiz izne ayrılan SSK’lı kısmi süreli çalışma hakkından faydalanabilir mi?

Daha önce memurların yarı zamanlı çalışma hakları ve doğum sonrası çalışma hakları ile ilgili “En Son Haliyle Devlet Memurlarının Doğumdan Kaynaklanan Tüm İzin Hakları” konulu yazımızda ayrıntılı bilgi vermiştik. Bu yazımızda ise 4/a diğer adıyla ssk kapsamında çalışan kadın sigortalıların doğum sonrası izin haklarından detaylı olarak bahsedeceğiz.

4/a eski adıyla SSK kapsamında sigortalı çalışan kadın işçilerin doğum öncesi ve sonrası analık izin hakları, ücretsiz izin hakları ile kısmi süreli çalışmalarına dair düzenlemeleri içeren ANALIK İZNİ VEYA ÜCRETSİZ İZİN SONRASI YAPILACAK KISMİ  SÜRELİ ÇALIŞMALAR HAKKINDA YÖNETMELİK 08.11.2016 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Peki son düzenlemeler ile birlikte kadın işçilerin doğum öncesi ve sonrası izin hakları kaç gün? Kısmi süreli çalışma şartları neler? İşte tüm detaylar;

Kadın İşçilerin Doğum Öncesi ve Doğum Sonrası Ücretli Analık İzin Hakkı Kaç Gündür?

4/a-SSK kapsamında çalışan kadın sigortalıların;

 • Doğum öncesi 8 ve doğum sonrası 8 hafta olmak üzere 16 haftalık analık izin hakları vardır. Çoğul gebelikler için doğum sonrası izin hakkı 10 haftadır ve toplamda 18 haftalık izin kullanılır.
 • Kadın sigortalı dilerse doktor raporu ile hamileliğin 37. haftasına kadar çalışabilir. Kullanmadığı doğum öncesi 5 haftalık süre doğum sonrasına aktarılır.
 • Erken doğumlarda doğum öncesi kullanılmayan izin hakkı doğum sonrasına aktarılır.
 • Doğumda ya da doğumdan sonra annenin vefatı halinde kalan izin süresini baba kullanabilir.

4/a- SSK Kapsamındaki Sigortalı Kadına Doğum Sonrası Analık İzin Bitim Tarihinden İtibaren Yarı Zamanlı Ücresiz İzin Hakkı Verilmesi

Analık izninin bitim tarihinden itibaren 4/a kapsamında çalışan kadın sigortalılara;

 • İlk doğumdan sonra 60 gün,
 • İkinci doğumdan sonra 120 gün,
 • Üçüncü ve üzeri doğumlardan sonra 180 gün süreyle yarı zamanlı ücretsiz izin hakkı verilebilmekte.
 • Çoğul doğumlarda yukarıdaki sürelere birer ay eklenir.
 • Çocuğun engelli olması halinde bu süre 360 gün olarak uygulanır.

***Bu şekilde çalışan kadın sigortalıların kısmi süreli çalışma boyunca ayrıca süt izni kullanma hakkı bulunmamakta.

Doğum Sonrası 6 Ay Ücretsiz İzin Hakkı

Kadın sigortalı dilerse doğum sonrası analık izin bitim tarihinden itibaren 6 ay süreyle ücretsiz izin kullanabilir. Bu şekilde ücretsiz izin kullanan kadın sigortalının izin bitiminde kalan süre kadar süt izin hakkı da vardır. Ayrıca ücretsiz izin bitiminde kısmi süreli çalışma da tercih edilebilir.

Ücretsiz iznin tamamını kullanmak zorunlu değildir. Sigortalı kadın dilerse ücretsiz izni kestirip çalışmaya başlayabilir.

Ücretsiz izin süreleri yıllık izin hakkının hesabında dikkate alınmaz.

Kadın sigortalıların Kısmi Süreli Çalışma Şartları 

 • Kadın sigortalının analık izin bitim tarihinden itibaren yarı zamanlı çalışma hakkı vardır.
 • Bu hakkını çocuğu mecburi ilköğretim çağına gelene kadar kullanabilir.
 • Yukarıda bahsedilen ücretsiz izin hakkını kullanan kadınlar da bu haktan faydalanabilir.
 • Bu haktan her çocuk için bir defa faydalanılır.
 • Ücretsiz izin kesilerek de bu haktan yararlanılabilir.
 • Kısmi süreli çalışma talebi en az 1 ay önceden işverene iletilmelidir.
 • Kadın sigortalının kısmi süreliden faydalanabilmesi için eşinin çalışıyor olması gerekmektedir. Eşi rahatsızlığından dolayı çalışamayanların ise bunu doktor raporu ile belgelemeleri gerekmektedir.
 • (1) Usulüne uygun olarak yapılan kısmi süreli çalışma talebi, bildirim tarihinden itibaren en geç bir ay içinde işveren tarafından karşılanır.(2) İşveren; işçiye, talebin karşılandığını yazılı olarak bildirir.(3) İşveren tarafından süresi içinde işçinin talep dilekçesine cevap verilmemesi hâlinde, talep işçinin dilekçesinde belirtilen tarihte veya bu tarihi takip eden ilk iş gününde geçerlilik kazanır.(4) İşçinin belirtilen tarihte iş edimini sunmaya başlaması kaydıyla kısmi süreli çalışma talebi geçerli fesih nedeni sayılmaz.

Kısmi Süreli Çalışabilmek ve maaşın yarısının İŞKUR’dan karşılanabilmesi için;

 • Sigortalının son 3 yıl içinde en az 600 gün SGK priminin yatmış olması gerekmekte. 

Kısmi Zamanlı Çalışmadan Tam Zamanlı Çalışmaya Geçilebilir mi?

Kısmi süreli çalışmaya başlayan işçi, aynı çocuk için bir daha bu haktan faydalanmamak üzere tam süreli çalışmaya dönebilir.

(2) Tam süreli çalışmaya geri dönmek isteyen işçi, işverene en az bir ay önce yazılı olarak talebini bildirir.

(3) Kısmi süreli çalışmaya geçen işçinin tam süreli çalışmaya başlaması hâlinde yerine alınan işçinin iş sözleşmesi kendiliğinden sona erer.

(4) Kısmi süreli çalışmaya geçen işçinin iş sözleşmesini feshetmesi hâlinde, yerine alınan işçinin iş sözleşmesi yazılı onayı olması koşuluyla fesih tarihinden itibaren belirsiz ve tam süreli sözleşmeye dönüşür.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

96 Yorum

 1. merhaba.4a sskli calisanim.16.11.2017 de 37.haftalikken dogum iznine ayrildim.5.12.2017de dogum yaptim.07.03.2018de ise basliyorum.bu sonucta sit iznimi nekadar nasil kullanacagim.duyduguma gore 2 ay yarim gun sut hakkim varmis ucretli.bu sure bitince 1.5 saatlik sut iznimi baslatabiliyormusim dogrumu acaba.tesekkurler

 2. SÜT İZİNLERİNİ BİRLEŞTİRİP ÜCRETLİ İZNE EKLETTİK TEN SONRA
  YARIM ZAMANLI ÇALIŞMAYA TALEBİNDE BULUNABİLİR MİYİM

 3. Mrb ben 28aralıkta doğum iznim bitiyor bu süre zarfında iş yerim beni işten çıkarırsa durum ne olur. Kıdem ihbar ve yıllık izin ücretlerimle beraber başka ek ücret talep edebilir miyim şimdiden teşekkürler.

 4. Eşim doğumundan 20 gün sonra çalışmaya başladı.kamu kurumunda tasaron olarak daha onceden 90 günlük pirimi var hangi haklardan faydalana bilir

 5. Merhabalar 3 cü çocuğum üniversite hastanesinde memurum bebeğim 6 aylık şimdiye kadar sabah gidip öğlene kadar çalışıyordum kurumum şimdi bu iznimi öğlenden sonra kullanmamı söylüyor kurum insiyatifi olduğunu söylüyorlar böyle bi hakları varmı

 6. ben dogum iznindeyim su anda 14 aralikta dogum iznim bitiyor ve mudurlerim beni 14.30 22.30vardiyesinde calistirmak istiyor fakat emziren anne 20.00 dan sonra calisamaz diye duydum boyle bi hakkim var mi

 7. Merhaba hocam; 14 Haziran 2017 de 2. bebeğimi dünyaya getirdim. 13 yıldır bir kamu kurumunda kadrolu işçi olarak çalışıyorum. Doğum izni sonrası biriken senelik izinlerimi kullanıyorum, ocak ayında iznim bitecek.. Sormak istediğim *çocuğum ilkokul çağına gelene kadar yarı zamanlı çalışma talebinde bulunabilirmiyim? ve * 6 ay ücretsiz izin alma hakkım şu durumda da varmı? *Kurumumda kaşın işçi olarak 4 kişiyiz ve birimde konuyla alakalı bilgi alabileceğim kimse yok.. Teşekkür ederim hocam..

 8. Merhaba, 15 Aralık’ta doğum raporum bitiyor. Süt iznimi toplu kullanacağım. Süt iznim bittikten sonra yarı zamanlı çalışma talebinde bulunabilir miyim?

 9. Mrb DSİ de işçi olarak çalışmaktayım doğumdan sonra ücretli iznim bittikten sonra ücretsiz izin kullandım 07.12.2017’de iş başı yapmam gerekiyor. Yarı zamanlı yada kısmi zamanlı çalışmadan faydalanabilir miyim? Faydalanabilmek için ne yapmam gerekiyor? Teşekkürler.

 10. Bir ilçe belediyesinde 4a kapsamında sözleşmeli personel olarak çalışıyorum. Doğum sonrası ücretsiz izin alabilir miyim

 11. Merhaba ben ücretli Doğum iznimden sonra yarım zamanlı ücretsiz çalışmadan faydalanıyorum 2 çocuk ve 120 gün size sorum bu süre bittiğinde 1,5 saatlik çocuk 1 yaşına kadar verilen süt izninden faydalanabilecekmiyim

 12. Hocam merhabalar ben geçen yıl kasım ayında doğum yaptım.Şubat ayında doğum iznim bitti.Temmuz sonuna kadar ücretsiz izin kullandım.işe giriş tarihim 13 ocak 4a kapsamında çalışıyorum 9 yıldır aynı yerdeyim.işe döndüğümde izin birimimiz bana 6 ay çalışmadığım için izin hakkım artık ocak ayından ocak ayına değil haziran ayından haziran ayına olacağını söyledi.Nedenini sorduğumda çalışmadığım için yıllık izni haketmedğimi söylediler.Bu gerekçe haklı mıdır.Yoksa izin hakkımı normal çalışmış gibi ocak ayından ocak ayına talep edebilirmiyim.

 13. Hocam mrb bir bayanin dogum yaptiktan sonra kac saat calisabilir gunde ve toplam calisma saati kactir

 14. Merhaba;ikiz kızlarım var.ücretsiz izin bitişinden itibaren 1 seneyi aşkın süredir tam zamanlı bir bankada çalışmaktayım. Suandan itibren yarı zamanlı çalışma için basvurabilir miyim?

 15. Merhaba ben özel okulda sözleşmeli öğretmenim. Doğumum Mart ayı sonu ucretli iznim ise tahminen haziran ortasında sona erecek.sözleşmem 1 eylül 2018 e kadar devam ediyor ise dönüşümden sonra bu tarihe kadar işveren maaşımı odemek zorundamıdır ?

 16. merhaba benim kızımın ıkız bebekleri var ve altıncı ayın icin de ve bebeklere annesı ile bakıyorlar ama ocak ayında ışe başlaması lazım işe başlayınca cocukların anne annesi yanına bir yardımcı almak süretıyle cocuklara bakmamız gerekıyor ve devlettden cocuk bakkım ücreti ödeniyormu nereye müracat edecegiz bilgi verirseniz memun olurum

 17. Merhaba 3 aylık hamile bir bayanın gece hastanede temizlik personeli olarak çalıştırası yasalmı? Teşekkürler

 18. Merhaba, ozel sektorde calisiyorum. Sut izin hakki analik izin hakkinin bitiminden sonra mi 1 yil, yoksa cocuk 1 yasina gelene kadar mi gecerli? Bilgi verirseniz cok memnun olurum. Tesekkur ederim simdiden.

 19. Merhabalar
  Yarım gün çalışma hakkı kazanmak için son 3 yılda 600 gün SGK priminin yatmış olması zorunluluğu var. Bu primlerin kesintisiz mi yatırılması gerekiyor. Yoksa giriş çıkış yapılmış olmasının önemi var mıdır?
  Teşekkürler

 20. merhaba hocam,

  benim sorum;
  1- Doğumdan sonraki 4 ay ücretli iznim bittikten sonra, 2 ay ücretsiz izin kullanmak istiyorum. bu süre zarfında sağlık sigortasından ben ve ailem yararlanabiliyor muyuz? (eşim çalışmıyor)

  2- Süt izni haftalık kaç saate tekabül etmekte? ben hafta içi 8-5, cumartesi günleri de yarım gün çalışan özel bir firmada çalışıyorum. ulaşımdan dolayı 1,5 saat önce çıkmak sıkıntı olacak. cumartesi günü hiç gelmeyerek kullanmam yasal mı acaba? (o da 5 saate tekabül ediyor)

  teşekkürler şimdiden

  1. Merhaba,doğum izninden sonra 1 yıl boyunca sistem provizyon verir . süt izni günlük 1.5 saattir toplu kullanmak istiyorsanız iş yeri ile görüşmeniz gerekiyor kanunda yeri yok

 21. Merhabalar,
  Ben özel bir okulda öğretmen olarak çalışıyorum. Doğumum Ocak ayının ilk haftası gerçekleşecek inşallah ve Aralık ayına kadar çalışmayı planlıyorum. Doğum izni bitimimi hesapladığımda Nisan ayı başında görünüyor. Ancak ben bebeğim için Haziran’a kadar izinli kalmayı ve ücret almayı diliyorum, süt iznini birleştirip Haziran ayına kadar işe gitmeyebilir miyim?
  Beni aydınlatırsaniz çok sevinirim.
  Teşekkür ederim, Saygılarımla.. Ece GÖKÇE

 22. Merhabalar ben ek ders karşılığında bir devlet kurumunda çalışıyorum. Doğum iznim bitti . Ücretsiz iznimizin olmadığını söylüyorlar. Süt iznimiz var mi kaç saat ?

  1. Merhaba;Kadın işçilere bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam birbuçuk saat süt izni verilir. Bu sürenin
   hangi saatler arasında ve kaça bölünerek kulllanılacağını işçi kendisi belirler.

 23. SGK çalışan kadın doğum sonrası yarızamanlı çalışmayı kulanıp daha sora tam zamanlı çalışmaya başlarsa çocuk bir yaşına gelene kadar 1/5 saat günlük süt izni kulanacakmı.

 24. Merhabalar ben şu an 6 ay ucretsiz izindeyim ekim 16 ta ise başlayacağım sut iznimi ne zamana kadar kullanacağım özel sektör calisaniyim oğlum 26.01.2017 doğumlu.

 25. Merhabalar benim doğum iznim 28 haziranda bitti 1 aydır is yerinde calisiyorum işkur sigorta pirim gününden dolayı yarim gun çalışma ödeneğini çıkarmadı bende bu süreçten sonra 1..5 saatlik süt iznimi kulanmak istiyorum bu konuda nasil yapabilirim yardımcı olabilirmisiniz

 26. Merhaba.ben Doğum sonrası 8hafta bittikten sonra bu arada 2 çocuk 4 ay yarı zamanlı calısabılıyormusum. Hemen akabinde 6 aylık ücretsız ızın hakkımı kullanabılıyormuyum.

 27. Bir kamu kurumunda taseron olarak calisiyorum.yari zamanli calismak istedigimi isverene belirtmeme ragmen bunu yapamayacgimi belirttiler .yari zamanli calisma hakkini elde etmemi saglayacak 600gun prim gun sayisina sahibim.ikinci cocugum oldugu icin 120gun olmasi gerekiyor ben dilekceymi yazip verecegim kabul edilmezse ne yapmaliyim cevaplarsaniz sevinirim

 28. Merhaba benim doğum iznim 7 Ağustos ta bitiyo a101 de çalişiyorum kısmi süreli çalişmak istiyorum işleri kabul edermi?

 29. Merhaba iyi çalışmalar banka çalışanıyim 19 .06.2017 de 6 aylık ücretsiz iznim bitecek işbaşı yapacağım. Bebeğim 1 yaşını dolduran kadar günlük süt iznimi kullanmak istiyorum. Acaba yarı zamanlı çalışma hakkım ücretsiz izin biter bitmez mi başlamak zorunda ya da çocuğum okul çağına gelene kadar istedim zaman bu hakkımı talep edebilir miyim.Simdiden tsk.ker

 30. Merhaba ben annelik izninden sonra hemen 6 aylık ücretsiz izne ayrıldım mağazada satış danışmanlığı yapıyorum bu arada. Ücretsiz iznim bitincede 2ay yari zamanlı çalışıp tam maaş alma
  hakkim olmuyo mu ilk çocuk için, şimdiden teşekkür ederim

 31. merhaba benım ücretsız olarak aldıgım 6 aylık ıznım 21 mayısta bitti ve kalan yıllık izimi kullanıyorum ve 7 hazıranda bitecek..acaba bende yarı zamanlı çalışmadan yararlanabilir miyim ve nasıl bir yol izlemeliyim..teşekkürler.

 32. Merhaba benim 6 aylik ücretsiz iznim bitmek üzere ve kısmi süreli çalışmak istiyorum eşim kendi işinde çalışıyor bu durumda bu hakkımdan faydalanabilirmiyim acaba

 33. Merhaba,
  600 gün işsizlik sigorta primi yatmamış olanlar, SGK’dan ödenek talep etmeksizin yarım zamanlı çalışma yasasından faydalanabilir mi acaba?

 34. Altıay ücretli altı ay ücretsiz iznimi kullandım kızım şuan biryaş iki aylık süt izinimi kullanabiliyormuyum

 35. Merhaba Hocam, isyerimizden kidemini alan isci yeniden baska bir isyerine girdi
  Burada ki calisma suresi 180 gundur bu isci yari zamanli calisma süresinden faydalanabilir mi?
  Saygılarımla
  Omer

 36. Merhabalar 3 aylik bebegim var analik iznim bitti 1 bucuk haftadir calisiyorum fakat bebegimden dolayi yari zamanli calismak istiyorum daha cok vakit gecirebilmek icin bu istegimi is yerinin geri cevirme gibi bi hakki varmi yoksa kabul etmek zorunda mi bu konuda bilgi almak istiyorum.

 37. Merhaba ben şuan 6 aylık ücretsiz iznimi kullaniyorum.iznim bitiminde günde 1.5 saat yerine 52 gün izin kullansam olurmu yani işyerinden öyle talep etsem yasalmi.ozel sektordeyim.kabul etmezlerse.yasal hakkimi kullanabilirmiyim.tesekkurler .

  1. merhaba;bahsettiğiniz şekilde bir hakkınız maalesef bulunmamaktadır.Ancak işvereninizle iyi niyetli olarak anlaşabilirsiniz.

 38. Efendim merhabalar,
  Bir arkadaşım (kadın) onbir aylık evli ve cocuk sahibi oldu. Şu anda doğum sonrası analık iznini kullanıyor. evliliğinin bir yıl sonrası tazminatını alarak işten ayrılmak istiyor fakat işveren sen raporlusun bu dönemde bu talepte bulunamazsın diyor. Ancak analık izninin bitimi beklenirse tazminat talebi için geçerli olan süreyi kaçıracak. Bazı kişilere sormuşlar farklı yanıtlar almışlar . Ben de yasada duruma ilişkin bir bilgiye ulaşamadım . Yardımcı olabilir misiniz? BİRKAÇ GÜNÜ kalmış. Teşekkürler.

 39. Merhaba; eşim asgari ücretle çalışıyor ve sigortası 3 nisan 2013’ten bu tarihe kadar eksiksiz yatırılıyor aralıksız 1285 gün prim yatırılmış ;

  1-) 8/11/2016 tarihli resmi gazetede yayımlanan yönetmeliğe göre 16 haftalık analık izni bitiminde eşim Madde 6’ya göre ilk çocuk için 60 gün boyunca yarı zamanlı çalışabiliyor mu? Eğer çalışabiliyorsa bu yarı zamanlı çalıştığı sürenin maaşının yarısını işveren ödüyor kalan yarısı İŞKUR tarafından ödeniyor eşimin şartları İŞKUR’un ödeme yapabileceği şartları sağlıyor mu?

  2-)Yarı zamanlı(ilk çocuk için 60 gün) çalışma süresinin bitiminde Madde 8’de belirtilen kısmi süreli çalışma (çocuğun mecburi ilköğretim çağının başladığı tarihe) kadar olan izin hakkının bazı sitelerde sadece 657’ye tabi çalışanlara verildiği söyleniyor eşim 4a kapsamında sigortalı çalışıyor çocuk okula başlayıncaya kadar kısmi süreli çalışabilir mi?

  Teşekkürler…

  1. Merhaba. Güzel bir konuya değindiniz. Yarı zamanlı çalışma ödeneği alabilmesi için doğumdan önceki son 3 yıl içinde en az 600 gün sigorta primi yatmış olması gerekir. Bu durumda maaşın yarısını işveren yarısını da İŞKUR öder.
   Mecburi ilk öğretim çağına kadar yarı zamanlı çalışma hakkı var. Ancak burada maaş yarım ödenir. İşkur maaş ödemez. Bunda da bildiğim kadarıyla her iki eşin çalışıyor olma şartı aranıyor

   1. İkimizde çalışıyoruz o konuda bir sıkıntımız yok ancak kısmi zamanlı çalışmanın açıklamasında da çalışma süresinin üçte ikisine kadar der şimdi haftalık çalışma programı yaparken haftalık çalışma süresinin 3/2’si kadar yaparsak işveren sigortayı 3/2 ve ücretide 3/2 olarak mı yatırır yoksa işverenin yatıracağı max. miktar maaşın yarısı kadar mıdır?

    1. Merhaba tekrar. İşveren yarı zamanlı çalışma için maaşın yarısını öder. En fazla 2/3 üne kadar ödenir ibaresi yer almakta yönetmelikte ama. İşvereni yarı ücretten fazla ödeyebileceğini sanmam.

 40. mehabalar, belediyede taşeron işçi olarak çalışmaktayım.2 aylık yarım gün çalışma hakkı sona erdikten sonra tam zamanlı çalışmaya başladığımda 1,5 saatlik süt izninden faydalanabiliyor muyum? faydalanabiliyorsam ne kadar süresi var? teşekkürler.

 41. merhaba. ben bir devlet kurumunda sözleşmeli memur olarak çalışmaktayım. sosyal güvence bakımından sgk’lıyım. doğum iznim 4 kasım itibariyle sona erdi. şu anda yıllık izin kullanıyorum. 6 ay süreyle ücretsiz izin hakkım var mı?

  1. Sizin ücretsiz izin hakkınız 657 sayılı kanuna göre belirlenir. Bu yazımızda belirtilen şartlar 4857 sayılı kanuna tabi çalışanlar için geçerli. Memurların son haliyle izin düzenlemeleri konusunda bilgi için lütfen tıklayın

 42. Hocam Merhaba
  Benim doğum iznim 14 kasımda bitiyor ve süt iznim başlıyor.Özel sektörde bankacı olarak çalışıyorum. Ben bu yarı zamanlı çalışmadan faydalanabiliyormuyum?
  Bazı yerlerde başvuruyu süt izni başlamadan yapmak gerekiyor deniyor. Süt iznim başladıktan sonra basvuru yapabilecekmiyim?
  Bankanın ilgili departmanını aradım ama şu anda değişiklik yok diyorlar duyuru yapılması lazımmış. Bu konuda onları haberdar edebileceğimiz bir döküman varmı acaba?

  ilginizi rica ederim.
  tsk.

  1. Konuyla ilgili 08.11.2016 tarihinde yönetmelik yayımlandı. Yazımızda da ayrıntılarına değinildi. Doğum sonrası analık izni bitiminden itibaren çocuğunuz 1 yaşına gelene kadar günde 1,5 saat süt izin hakkınız var. Ayrıca analık izni bitiminden itibaren yarı zamanlı ücretsiz izin, yarı zamanlı çalışma, 6 ay ücretsiz izin gibi haklarınız da var. Lütfen detayları yazıdan okuyun.

   1. Merhaba
    Yönetmeliği okudum. bankaciyim bu haklar butun calisanlar icin mi acaba?
    Ben yarı zamanlı çalışmak istiyorum ve dogum iznim 14 kasımda bitecek . Yarı zamanlı çalışma için başvuruyu nereye yapacağım? İstanbul Bahcelievler de oturuyorum. Ve yarı zamanlı çalışanlar için iş yeri dışında devlette bana her ay ücret yardımı yapacak mı?
    Yönetmelikte bu cevapları alamadım
    . Cevaplarsanız çok sevinirim
    İyi günler

    1. Eğer banka sandığına tabi çalışmakta iseniz ve çalışma koşullarınız kendi sözleşmenize göre belirleniyorsa bundan faydalanamazsınız. Ancak 4857 Sayılı iş kanununa tabi iseniz ve 4/a-SSK kapsamında sigortanız yatmakta ise bu yönetmelik gereği verilen haklardan faydalanabilirsiniz.

 43. Sayin Hocam,
  Bu gun bir gazetede emekli ayliklarinin yuzde yuz arttirilicagi haberini okudum..Hocam iletti diye dusundum..Umarim hukumetimiz bunu gerclestirir…Yasli emekliler artik kendi islerini bile yapamaz duruma gelir..Emekli maasimiz bakici parasina bile yetmiyor..
  Hangi yildir hatirlayamiyorum..Emekliye ilk defa yuzde otuzmuydu ..zam verdilerdi..Cok iyi olmustu…Ben biliyorum hukumetimiz bizi dinler..Gercekleri ancak bizden ogrenirler cunku..
  İnsallah emeklilerin yurt disi calisma yasaginida kaldirirlar…Gelis gidis bir ucak bileti yapmayan emekli maasini kesmezler..Tesekkurler Sayin Hocam

  1. Bu karar çok önce verilmiş bir karar. Ama sizin durumda olanlara emsal teşkil etmedi maalesef. Bu davayı emsal göstererek dava açanların çoğu kaybetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu