Türkiye’de milyonlarca emeklinin sesi olan ve emekli vatandaşların taleplerini hükümete ileten Birleşik Emekliler Derneği (BED) ile Emekliler Sendikası, tüm dünyada etkili olduğu günü Türkiye’de de sosyal ve ekonomik yaşamı alt üst eden yeni tip koronavirüsü salgını döneminde artan hayat pahalılığı karşısında beli bükülen emeklileri sevindirecek talepte bulundu. Birleşik Emekliler Derneği ve Emekliler Sendikası’nın ortaklaşa düzenlediği talebe göre, koronavirüs salgını dolayısıyla hemen hemen bütün ihtiyaç kalemlerinin fiyatlarında artış yaşanmasına karşılık, emekli vatandaşlara en az bin lira koronavirüs tazminatı verilmesi istendi. Türkiye’deki milyonlarca emekli vatandaşın yüzünü bir nebze olsun güldürecek en az 1000 TL’lik koronavirüs tazminatı talebi ile ilgili olarak bilinmesi gereken tüm detaylı bilgileri haberimizde bulabilirsiniz. Türkiye’de hayat pahalılığının artmasında etkisi olan koronavirüs salgını nedeniyle yoksulluğu daha da artan kesimler arasında yer alan emekliler, “koronavirüs tazminatı” talebinde bulundu. Emekli dernekleri ile emekli sendikaları, emekli vatandaşlara ekonomik koşullardan olumsuz etkilenmeleri sebebiyle pandemi sürecinde her ay bin lira ile 2 bin lira arasında virüs tazminatı ödenmesini istedi. Emeklilerin içinde bulunduğu ekonomik sorunlarla ilgili olarak basın mensuplarına açıklamada bulunan DİSK Emekli Sen Başkanı Cengiz Yavuz, virüsün başladığı günden bu yana en büyük sıkıntıyı yaşayan kesimlerden birinin de emekliler olduğunu, hem sağlık hem de ekonomik sorunlarla karşı karşıya kaldığını söyledi.

Her Emekli Hanesine Koronavirüs Tazminatı Talebi

Koronavirüs salgını döneminde en düşük SSK emeklisi aylığının bin 500 liraya çıkartıldığını, fakat buna rağmen hem açlık hem de yoksulluk sınırının çok altında kalan bu parayla geçinilmesinin neredeyse imkansız olduğunu belirten Yavuz’dan emekli vatandaşlar adına koronavirüs tazminatı talebi geldi. “Virüsün yol açtığı sıkıntıların aşılması için virüs tamamen sona erene kadar her emekli hanesine aylık 2 bin lira para ödenmesini istiyoruz. Ayrıca, virüs dönemi boyunca elektrik, su ve doğalgazın emekliye ücretsiz verilmesini talep ediyoruz.” açıklamasında bulunan Yavuz, mevcut durumda verilen emekli aylıkları ile ev geçindirmenin mümkün olmadığına dikkat çekti. DİSK Emekli Sen Başkanı Cengiz Yavuz basın mensuplarına yaptığı açıklamasında ayrıca, koronavirüs salgını öncesinde yaklaşık 6 – 7 milyon emekli vatandaşın ikinci bir işte çalıştığını ve bu vatandaşların virüs sürecinde evlerinden çıkamadıkları için işsiz kaldıklarını da vurguladı.

“Para Vermek Yerine Kredi Çekin Dediler”

Başkan Cengiz Yavuz, hükümetin emeklilerin durumunu anlayıp destek vermek yerine, zaten zor durumdaki insanları banka kredilerine yönlendirdiğini de belirtirken, virüs döneminde gelirleri düştüğü için borçlarını ödeyemeyen çok sayıda emeklinin de önümüzdeki dönemde ciddi sıkıntı içine düşeceğini söyledi. Başkan Yavuz, önümüzdeki ay açıklanacak emekli maaşlarına zam oranında da yüzde 5 ile yüzde 5.5 aralığında göründüğünü, bu oranlarda yapılacak zamların gerçek hayat pahalılığı ile hiçbir alakası olmadığını sözlerine ekledi.

En Az 1000 TL’lik Takviye Ödemesi

Birleşik Emekliler Derneği Başkanı ve Türkiye Kamu Emeklileri Sendikası (Türk Emekli Sen) Başkanı Osman Özdemir, ekonomik sıkıntıya düşen emeklilere mutlaka takviye ödemesi yapılması gerektiğini söyledi. Mevcut pahalılıkta ciddi geçim sıkıntısı yaşayan emekli vatandaşların virüs döneminde kısmen rahatlayabilmeleri için en az bin TL ödeme almaları gerektiğini ifade eden Özdemir, Bin 500 liraya mahkum edilen emeklilerimiz, hâlâ bin liranın altındaki paralarla geçinmeye çalışan dul ve yetimlerimiz açlık ve yoksullukla karşı karşıya bırakılmamalı” açıklamasında bulundu.

Emekliler Dikkat! Emekli Maaşında Alt Sınır Uygulaması Nasıl Yapılacak?

Bakanlıktan Emekliye ve Çalışana Ucuz Tatil Kredisi Müjdesi!

Emekli Maaşına Göre Ne Kadar Ek Ödeme Alınacak? Emekliye Ek Ödeme

Editör: TE Bilisim