Emeklilerin beklediği o haber geldi. Paraları bir defaya mahsus alabilecekler. Özellikle son zamanlarda yaşanan koronavirüs salgını yüzünden hayat pahalılığının artması neticesinde pek çok kişi mağduriyet yaşarken, bu kesimin başında emekliler geliyor. Emekliler için son zamanlarda ekonomik olarak rahatlama yaşayacakları ödemeler ise emekliler için ödenmeye başlandı.

Emeklilere İkinci Ödeme İmkânı

Yaşanan ekonomik zorluklar ve dövizin artış göstermesi yüzünden emeklilerin maddi sorunlarını çözmek amacıyla yeni bir düzenleme gündeme geldi. Son zamanlarda emeklileri sevindirecek olan haber, 1 Ekim’den itibaren geçerlilik kazandı. Çalışma yaşamına devan eden ya da emekli olan farkı olmaksızın devlet tarafından sunulan nakdi yardımlar merak ediliyor. Emekli olanlar için bu yüzden ikinci tazminat hakkı gündeme geldi. Buna göre emekli olduktan sonra gelen çalışma süreleri için de tazminat hakkı doğacak. Emekli olduktan sonra çalışanlar için ikinci çalışma süreleri boyunca kazanacakları kıdem tazminatı alma hakkı doğdu. Düşük maaş ile 4A kapsamında yani SSK’lı olarak tekrar iş yaşamına dönen emekliler böylece emekli olduktan sonra da çalışma yaşamları boyunca geçen süre için ikinci kez tazminat alabiliyorlar. İşten ayrılmaları durumunda dilekçe vermeleri halinde tüm emekliler için ikinci tazminat hakkı tanınıyor.

İkinci Kez Tazminat Hakkı

Emekli olduktan sonra SSK yani 4A kapsamında çalışmaya devam edenler için ikinci kez tazminat hakkı bir sefere mahsus olmasına rağmen önemli bir gelir elde ediyor. 2008 tarihinden sonra emekli olanlar kendi istekleri dahilinde 4A kapsamında çalışıyorlarsa ve bu işyerlerinden yine kendi istekleri ile ayrılıyorlarsa, çalıştıkları süre boyunca geçen zamana kıdem tazminatı ödemesi yapılıyor. Üstelik emekli olmadan önce aldıkları kıdem tazminatı tutarına da bakılmıyor. Emekli olduktan sonra prim ödemeleri yapılmadığı için kıdem tazminatının da miktarı yükseliyor. Buna göre her yıl için tazminat tutarları artış gösteriyor ve emekli çalışanın hizmet süresine göre belirleniyor. Emekli olduktan sonra çalışanlar bu sayede mevcut işlerinden ayrıldıklarında kıdem tazminatı hakkı elde ettiler. Aynı şekilde sadece kendi istekleri dahilinde değil, haksız bir şekilde işlerinden çıkarılmaları halinde de ikinci kez kıdem tazminatı almaya hak kazanarak hesaplama üzerinden belirlenen tutarı talep edebiliyorlar.
Editör: TE Bilisim