Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) emekli, dul ve yetim aylığı alan milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. SGK emeklilerine Ramazan Bayramı öncesinde müjdeli haber vermek için harekete geçen SGK yetkililerinin planlamalara başladığı öğrenildi. Milyonlarca emekliye erken bayram müjdesinde son gelişmeler vatandaşlar tarafından büyük bir merakla takip ediliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yetkilileri, yaklaşık 13 milyon emeklinin maaşlarını Ramazan Bayramı’ndan önce hesaplara ödemek için hareket geçti. Milyonlarca emekliyi yakından ilgilendiren son gelişmeler hakkında detaylı bilgileri haberimizde bulabilirsiniz. Haber ajanslarına son dakika gelişmesi olarak düşen bilgilere göre, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yetkilileri, Türkiye’de yaklaşık 13 milyon emekli vatandaşı yakından ilgilendiren yeni bir müjde hazırlığında tüm hızıyla çalışmaya devam ediyor. Bilindiği üzere 2020 yılında Ramazan Bayramı, 24 – 25 – 26 Mayıs tarihlerine rastlıyor. Aynı hafta içinde Salı günü 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı olduğu için kamu kurumlarında da resmi tatil olarak kutlanacak. Cumartesi günün arife olması, Pazar günü de bayramın ilk günü olması sebebiyle aklında soru işaretleri oluşan milyonlarca emekli vatandaşa çözüm üretmek için harekete geçen Sosyal Güvenlik Kurumu’nda emekli maaşlarını daha erken ödeme konusu gündeme geldi. Bu koşullar altında hem 4A (eski adıyla SSK) hem de 4B (eski adıyla Bağkur) emeklilerinin maaş ödemelerinin planlanan zamandan önce ödenmesi gerekliliği doğuyor.

SGK’dan Ramazan Bayramı Öncesi Maaş Ödeme Planı

Yaklaşık 13 milyon emekli, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) gelecek haberleri merakla beklemeye devam ediyor. Hem koronavirüs salgını sebebiyle kontrollü sosyal yaşam kuralları çerçevesinde vatandaşların Ramazan Bayramı öncesinde harcamalarını yapabilmesi hem de temel ihtiyaçların karşılanabilmesi amacıyla yeni bir formül geliştirmek için kolları sıvayan SGK yetkilileri, maaş ödeme tarihlerini daha erkene çekerek ayrıca emekli vatandaşlara da Ramazan Bayramı hediyesi verme planlaması yapıyor. Bu formülün hayata geçmesiyle birlikte SGK’dan emekli, dul ve yetim maaşları alan vatandaşların aylıklarının erken bir tarihte ödenmesi gündeme geliyor. Haber ajanslarında son dakika olarak edinilen son bilgilere göre Sosyal Güvenlik Kurumu’nda bu konuyla ilgili kapsamlı bir plan hazırlığı içine girildi.

Milyonlarca Emekliye Erken Ödeme Fırsatı

SSK emeklilerinin aylıkları ayın 17’si ila 26’sı arasında ödeniyor. SGK mayıs ayı takvimine göre aylıklar 17’sinden başlayarak banka hesaplarına yatırılmaya başlanacak.  Bu sürecin erkene alınmasıyla birlikte sadece normal şartlar altında 23’ünden önce aylıklarını alanlar değil, bütün SSK’lıların aylıkları bayramdan önce ödenmiş olacak. Bağ-Kur’luların emekli aylıkları ise normalde ayın 25’i ila 28’i arasında ödeniyor. Dolayısıyla Bağ-Kur’luların neredeyse tamamı bayramdan önce aylıklarını alamayacak. Ancak SGK maaş ödemelerini 24’ünden öncesine alırsa bütün Bağkur emeklileri maaşlarına bayram öncesinde kavuşmuş olacak. SGK’nın üzerinde çalışmaya devam ettiği planlamalar sonuçlanıp bu yönde karar alınırsa, 8 milyon 73 bin SSK ve 2 milyon 675 bin Bağ-Kur emekli, dul ve yetim aylığı alan olmak üzere toplam 10 milyon 748 bin kişinin aylıkları 15 ila 22 Mayıs tarihleri arasında ödenecek.

Hangi Tarihlerde Emekli Maaşı Alınabilecek?

SGK yetkililere, emeklilerle dul ve yetim aylığı alanlar için erken ödeme planı yapmaya devam ediyor. Bu kapsamda;
  • Maaş ödeme günü 17, 18, 19, 20 Mayıs olanlara 15 Mayıs’ta
  • Maaş ödeme günü 24, 25, 26 Mayıs olanlara 20 Mayıs’ta
maaş ödemesine geçilmesi için düğmeye basıldı. Aynı şekilde Bağ-Kur’dan emekli, dul ve yetim aylığı alanların mayıs aylıklarının, ödeme günü 25 ve 26 olanlara 21 Mayıs’ta, ödeme günü 27 ve 28 olanlara 22 Mayıs’ta ödenmesi planlanıyor.

Enflasyon Beklentilerine Göre Temmuzda Maaşlar Ne Kadar Zamlanacak?

Ziraat Bankası’ndan İkinci El Ev Alacaklara Özel Konut Kredisi Kampanyası

İhtiyaç Kredilerinde 5 Farklı Bankadan Bayram Kredisi Kampanyası

Editör: TE Bilisim