Bilindiği üzere emekliler maaşlarını istedikleri bankaya taşıma hakkına sahiptirler. Emekli maaşını başka bankaya taşımanın birçok yöntemi vardır. Bunlar bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi/Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne dilekçe vermek ya da E-devlet aracılığı ile değiştirmek. Fakat emekli maaşını taşıyabilmek için emekli olan kişinin belli şartları sağlayabilmesi gerekmektedir.

Emekli Maaşını Başka Bankaya Taşıma Şartları

Emekli maaşı taşınmak istenen bankadaki maaş hesabında bloke olan ya da maaşa talimatlı kredi çeken emekliler maaşlarını başka bankaya taşıyamazlar. Emekli maaşının taşınabilmesi için blokenin kaldırılması ve ilgili bankaya olan borçların ödenmesi gerekmektedir. Aksi halde borç kapanmadan emekli aylığı başka bankaya taşınamaz.

E-Devlet Sistemi İle Emekli Maaşı Banka Değişikliği

Bu işlemi gerçekleştirebilmek için E-devlet şifresine ihtiyacınız olacaktır. Eğer E-devlet şifreniz yoksa herhangi bir PTT şubesinden temin edebilirsiniz. E-devlet aracılığı ile emekli maaşınızı başka bankaya taşıyabilmek için aşağıdaki sıralamayı takip edin:

-www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. Kimlik numaranız ve E-devlet şifrenizle sisteme giriş yapın.

-Sol üstteki E-Hizmetler bölümünü tıklayın.

-Kurumların olduğu kısımdan Sosyal Güvenlik Kurumu’na gelin.

-Ssk dan emekli iseniz 4/a hizmetleri-4/a banka ve adres değişikliği menusünden,

-Bağ-Kur’dan emekli iseniz 4/b hizmetleri-4/b banka ve adres değişikliği menusünden,

-Emekli sandığından emekli iseniz  4/c hizmetleri-4/c banka ve adres değişikliği menusunden,

Yapabilirsiniz.

Emekli Maaşı Banka Değişiklik Talebinden Sonra Maaş Hangi Tarihte Diğer Bankaya Geçer

Emekli maaşı için banka değişiklik talebinin alınmasını takip eden ödeme dönemi başından itibaren emekli aylığı istenen bankadan alınabilir.

Editör: TE Bilisim