İsteğe Bağlı SSK Ödeyerek Emekli Olma İmkanı !

İsteğe bağlı SSK ödemeleri ile emekli olma şartları özellikle ev hanımları ya da bağımsız olarak çalışan kişilerin emekli olmasını sağlayan bir sistemdir. İsteğe bağlı sigortalı olma şartları Bağ-Kur 4B olarak kabul edilmektedir. Buna göre 5510 sayılı olan kanunun 4’üncü maddesinin birinci fıkrasına göre yaş ve ödeme planları da buna göre düzenlenmektedir. Buna göre şartlar:

 • 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir.
 • Sigortalı çalışmamak ya da yarım sigortalı olarak çalışmak gerekmektedir.
 • Kişinin kendi sigortalılığı sebebiyle aylık bağlanmamış olması gerekmektedir.
 • İsteğe bağlı sigortalı olmak için şahsen başvuru yapmak gerekmektedir.

İsteğe Bağlı Sigorta Nedir?

İsteğe bağlı SSK özellikle sigortasız olarak çalışan ya da ev hanımları için emekli olmanın önünü açan bir sistemdir. Zorunlu sigortalı olmak için aranan koşullar ise:

 • Tam zamanlı sigortalı olmaması,
 • 30 günden az çalışıyor olmak gerekmektedir.

Bunlara göre isteğe bağlı sigorta, kişilerin isteğine bağlı olarak prim ödenmesi amacıyla uzun vadeli sigorta kollarına ve genel sağlık sigortasına tabi olmalarına yardımcı olan sigorta türüdür. Bu noktada kişiler emeklilik ve ölüm sigortalarını kendileri ödemektedir.

İsteğe Bağlı Sigorta Ne Kadar 2019?

İsteğe bağlı sigorta ödemeleri 2019 tarihinden itibaren yapılmaktadır. Buna göre sigorta kolları için ödenecek olan prim tutarları ise:

 • Ek 5 tarım sigortası 583 TL olmaktadır,
 • İsteğe bağlı Bağ-Kur primleri 649,44 TL olmaktadır,
 • Ev hanımları isteğe bağlı Bağ-Kur prim ödemeleri ise 541,20 TL olmaktadır.

Buna göre isteğe bağlı sigorta primi 5510 sayılı olan kanunun 82. Maddesi kapsamında belirlenmiş olan prime esas olan kazancın alt sınırı ve üst sınırı arasında, sigortalı kişi tarafından belirlenmiş olan prime esas aylık kazancın yüzde 32’si olmaktadır. Bu ödemelerin yüzde 20’si malüllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi olurken, yüzde 12’si ise genel sağlık sigorta primi olmaktadır.

İsteğe Bağlı Sigorta Emeklilik Şartları

İsteğe bağlı sigortadan emekli olma şartları SSK üzerinden emekli olma şartları ile aynı olmaktadır. Buna göre Bağ-Kur’lu olan kişilerin de gerekli şartları sağlamış olması gerekmektedir. Öte yandan şartlara uygunluk gösterilmesi halinde 3600 gün üzerinden de emekli olabilme şansı ortaya çıkmıştır. Buna göre 08.09.1999 tarihinden önce sigorta girişi olan kişiler 3600 gün ve 10 senelik sigorta süresinin tamamlanmasından sonra da diledikleri zaman emekli olma hakkı bulunmaktadır. Öte yandan 4500 gün ve 60 yaşın öte yandan 25 senelik sigorta süresinin tamamlanması ile yaş haddi ile emeklilik sağlanabilmektedir. Buna göre 01.05.2008 tarihinden sonra girişi olan kişilerin yaş haddinden emekli olabilmesi için 5400 gün ve 63 yaşının tamamlanmış olması aranan şartlar arasında bulunmaktadır.

İsteğe Bağlı Emeklilik Toplu Ödeme

İsteğe bağlı emekli olmak için toplu ödemeler belirli zamanlarda yapılmaktadır. Borçları sebebiyle emekli olamayan hem SSK hem de Bağ-Kur çalışanlarının Ekim sonuna kadar başvuru yapması gerekmektedir. Bu peşin ödeme şansı sayesinde emeklilik hakkı elde edilmektedir. Buna göre vatandaşların vergi dairelerine ve sosyal güvenlik kurumuna başvurarak bu haktan yararlanmaları mümkündür. Buna göre borcun faizinin silinmesi de söz konusu olmaktadır. Buna göre aranan şartlar ise:

 • İlk olarak kişinin yaş, yıl ve prim günü şartlarını tamamlaması gerekmektedir. Buna göre emekli olmayan kişiler, toplu ödeme şartları ile emekli olabilmektedir. Bu şartların tamamlanması için doğum, askerlik borçlanması ve ihyadan faydalanmak da mümkün olmaktadır.
 • Bu hizmetten faydalanmak için 31 Ekim’e kadar SGK’ya başvurması gerekmektedir.

İsteğe Bağlı Sigorta Primi 2019

İsteğe bağlı sigorta ödemelerinde primler asgari ücret baz alınarak hesaplanmaktadır. Buna göre:

 • Asgari ücretlerinin yüzde 20’si malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası kapsamında değerlendirilmektedir. Yüzde 12’si ise genel sağlık sigortasına aktarılmaktadır.
 • En az ücretin ise maksimum 7 katı oranında prime esas kazanç belirlenmesi yapılması gerekmektedir.
 • İsteğe bağlı sigorta primleri ise 4B Bağ-Kur için aylık 649,45 TL olmaktadır.
 • Ek 5 tarım sigortası için aylık 583,47 TL olmaktadır.
 • Ev hanımları için 541,23 TL olarak belirlenmiştir.

İsteğe bağlı sigortalı olan kişilerin sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi için genel sağlık sigortası sistemine dahil olunması gerekmektedir. Öte yandan sağlık hizmetleri konusunda isteğe bağlı sigortalı olan kişilerin diğer sigorta kollarına da tabi olan vatandaşlarla aynı haklara sahiptir.

İsteğe Bağlı Sigorta Nasıl Sonlandırılır?

İsteğe bağlı sigortanın sonlandırılması bazı durumlarda söz konusu olmaktadır. Buna göre isteğe bağlı sigortanın sonlandırıldığı durumlar ise:

 • İsteğe bağlı sigortalı olan kişinin vefat etmesi durumunda vefat ettiği tarih itibari ile sigortalılık sonlandırılır.
 • İsteğe bağlı sigortadan kendi isteği ile ayrılmak isteyen kişilerin başvuru yapmaları halinde sigortalılık sona ermektedir.
 • İsteğe bağlı sigorta primi ödenirken emekli olan kişilerin son prim ödemesinin gerçekliği tarih itibari ile sigortalılıkları sonlandırılmaktadır.

Öte yandan isteğe bağlı sigortalı olabilmek için kişinin 4A kapsamında çalışmıyor olması gerekmektedir. Aktif şekilde ticari vergi kaydının olmaması gerekmektedir. Öte yandan emeklilik hükümlerine sahip olunmaması da gerekmektedir. Bunun dışında ev kadınlarının isteğe bağlı sigorta kapsamında emekli olabilmesi için 9000 gün prim ödemesi yapmış olması gerekmektedir.

Ev Hanımları İsteğe Bağlı Sigorta

Ev kadınları için isteğe bağlı sigorta özellikle ev bütçesine katkı sağlamak için çalışan hanımlara sunulmuş bir hizmettir. Ev hanımı sigortası olarak da isimlendirilmiş olan bu durumdan faydalanmak için isteğe bağlı sigorta primlerinin ödenmiş olması gerekmektedir. Bu noktada isteğe bağlı olarak ödenmiş olan en düşük tutarlı primlerin ev kadınları tarafından ödendiğinin bilgisi bu noktada önem teşkil etmektedir. Ev hanımlarının isteğe bağlı sigorta hizmetinden faydalanması için:

 • Yönerge kapsamında belirtilmiş olan mesleklerin yapılıyor olması gerekmektedir. Bunlar; ev süs eşyaları satmak vs.
 • 4A SSK kapsamında herhangi bir işyerinde çalışmıyor olmak gerekmektedir.
 • Aktif olarak ticari vergi kaydının bulunmuyor olması gerekmektedir.
 • Emeklilik hükümlerine sahip olmamak önem teşkil eder.
 • Emeklilik hükümlerine sahip olmamak gerekmektedir.
 • Ev kadınlarının isteğe bağlı sigorta kapsamında emekli olması için 9 Bin gün prim ödemesi yapmış olması gerekmektedir.

İsteğe Bağlı Sigorta Ücreti 2019

İsteğe bağlı sigorta ödemeleri asgari ücret baz alınarak hesaplanmaktadır. Ev kadınları isteğe bağlı Bağ-Kur primlerini 541,20 TL olarak ödemektedir. Öte yandan diğer kişiler isteğe bağlı Bağ-Kur prim ödemelerini 649,44 TL olarak yapmaktadır. Ek 5 tarım sigortası ödemeleri ise 583,48 TL olarak belirlenmiştir. İsteğe bağlı sigortalı olmak şartları:

 • İsteğe bağlı sigorta hizmetinden faydalanmak isteyen kişilerin 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.
 • Yapılan başvurularda kişilerin aktif olarak sigortalı olmaması gerekmektedir.
 • 5510 sayılı olan Sosyal Sigortalar Kanunu ile ilgili maddelere göre aylık 30 günden daha az çalışıyor olması gerekmektedir.
 • İsteğe bağlı sigortalılık için yapılan başvurularda Türkiye’de ikamet ediyor olmak gerekmektedir.
 • İsteğe bağlı sigortalı olmak isteyen kişilerin sigorta talep dilekçelerini Sosyal Güvenlik Kurumu’na bizzat başvuru yapması gerekmektedir.

3600 Günden Emekli Olma Şartları Nelerdir ?

Emeklilik Şartları

Rapor Parası Nereden Alınır?

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

1.283 Yorum

 1. merhaba hocam ben bagkurluyum şirket ortagıyım ssk dan emekli olmak istiyorum en azından emeklı maaşı bagkurdan iyi diye ek 5 inci maddeyi gördüm bakurdan çıkıp ek 5 inci maddeye geçip ssk dan emekli olabilirmiyim yoksa ek 5 ten daha mı iyi bagkur teşekkür ederim

 2. iyi calışmalar 1968 dogumluyum 1981 de issk lı olarak işe girdim 2007de işyeri actım bagkura gectim bagkura gecmeden 3300 günüm vardı bagkurda 2135 gün var 2016 kasımdada bagkuru ve işyerini kapatıp işe girdim 19 aydır calışıyom oda 560 gün oldu emekli olmam icin ne yapmam lazım

 3. eşim ev hanımı,1993 yılında ssk lı oldu,sadece ilk girdiği ay prim ödendi,2018 yılına kadar hiç prim ödenmedi.şu an 54 yaşında ,kadın olarak emekli olabilmesi için isteğe bağlı kaç tl ödeyerek olabilir?

 4. Merhaba ek 5 tarım sigortası kanununda değişiklik yapıldımı. SGK da bana tarlası olan çiftçilik yapan birinin beni sigorta yaptırması gerektiği söylendi. Kanun değişti dediler. Cevabınız için şimdiden teşşekür ederim.

 5. Meraba.Benim bir sorum olacak.68 doğumluyum.işe giriş 1993 yılı başı.Rahatsızlandığım için 6 yıldır çalışmıyorum.ödenmiş pirim gün sayım 4330 dur.emekli olabilmek için çalışmadan isteğe bağlı prim ödeye bilirmiyim.ve nezaman emekli olurum .cevabınızı bekliyor teşekkürler ediyorum.

 6. Merhaba ben 1995 yılında süreksiz tarım işçisi Sosyal güvenlik sigortasını 1 yıl yatırdım Eyer pirim ödersem emekli olurmuyum olursam nekadar ödemem lazım bunun için nereye başvurmam lazım

 7. Merhabalar. Cevabınız için simdiden teşşekürlerimi sunuyorum. Sorumu babam adına soruyorum. 1968 doğumlu, 1994 ağustos ayında bağkur(esnaf) yaptırmıştır. Bağkurlu 7 yıl 7 ay geçmiştir. Ardından 2006 yılında başlayan tarım sigortası (2925)11 yıl bulunmakta. Aynı zamanda da 11 ay inşaat sigortası bulunmaktadır. Sgk yetkilileriyle görüştüğümüz zaman farklı yanıtlar alıyoruz nedeni kanuna tamamen vakıf olunamaması.Netten araştırma yaptığımda 1994 ve 1995 arası sigorta başladığı takdirde 15 yıl 52 yaş 3600 gün görünüyor. Şimdi asıl sorum şu ki 1994 te başladı sigortalılık haline fakat tarım sigortası değil. Bu duruma göre ne zaman emekli olabiliyoruz. Cevabınız için simdiden teşşekürlerimi sunuyorum. İyi çalişmalar.

  1. Merhaba;şu an yürürlükte yapılandırma uygulaması yok.Ortalama 2-3 yılda bir yapılandırma kanunları çıkmakta.Takip edin lütfen.

 8. 50 yasında bır bayan koyde cıfcılık yapıyor tarım sıgortası yaptırmak ıstıyor ne zaman emeklı olur herhangı bır sıgortası yok

 9. Hocam merhaba ben yaklaşık 2 yıldır ek-5 yatırıyordum . Ama son 6-7 aydır imkansızlıklardan yatıramadım. Ben son yatırdığım pirimden sonraki gün ve borcumun iptali için kayıtlı olduğum SGK ya dilekçe gönderdim. Ve sigortalı yeni bir işe başladım yaklaşık 1650 tl maaşla. Şuan en çok merak ettiğim şey. İptal ettiğim aylar için bir GSS yatırmam gerekecekmi? Eğer yatıracaksam nekadar yatıracağım. Bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim. Teşekkürler şimdiden .

 10. Şu anda tarım sigortası ödüyorum bunu kapamak istemiyorum bunun haricinde ücretli evde çocuk bakmak istiyorum bu durumda tarım sigortam devam ederken isteğe bağlı yada her hangi bir sigorta yaptırabilirmiyim.

  1. Nurullah Bey, kaç yaşındasınız, hangi tarihte sigortalı olarak çalışmaya başladınız, hangi tarihte ve ne kadar süre askerlik yaptınız, askerlik borçlanmanız varmı?
   Bunları yazmadan kimse size yardımcı olamaz.
   Belki kurallara aykırıdır diye link eklemedim ama, Google’ye; Ne Zaman Emekli Olurum diye yazıp ararsanız, karşınıza emeklilik hesaplama linki çıkar ve oradan sorunuzun cevabını bulursunuz.

 11. 01.01.1966.dogumluyum Fransada Sigortaya giriş tarihim 1990 27 ay sigortalı çalıştım türkiyede 1.1. 2006 bagkur başlangıcım var 2015te 01.01 de ek5 Sigortaya geçtim. 2015 ten bu yana ek5 ödüyorum askerlik borçlanması yapsam ne zaman emekli olurum 18ay askerlik yaptım easkeeligide ödeyince erken emekli olurmu yum

 12. bagkura 01.01.2006giris yaptım 02.2015te ek 5 e geçtim 1990 da fransaya girişim var 3yil çalıştım ne zaman emekli olurum askerligide yatarsam

 13. Merhaba 19 ocakta sormuştum sorumu yalnız cevap alamayınca tekrar soruyorum. Cevap alabilirsem çok sevinirim çünkü bu bizim için çok önemli. Annem 1999 10. Ay da sigortalı oldu aslında işe girişi 99 un 2. Ayı fakat sigortasını başlatmamışlar ve bunu ıspatlımıyoruz. Bu yüzden yeni yasaya tabi olmuş. Şuanda 60 yaşında prim günüde 5000 i geçmiş tam olarak bilmiyorum. Çalışmaya devam ederse 4 yıl devam etmezsede 7 yıl sonra emekli olabileceği söylendi bu doğrumu birde Yaşından dolayı çalışmakta zorlanıyor sigortasını herhangi biryerde çalışıyor gözükmesede elden yatırabilirmiyiz. Yada önerebileceğiniz başka bir yöntem varmı. Teşekkürler. İyi çalışmalar.

  1. Merhaba. Annenizin 4a ssk kapsamında emekli olabilmesi için 58 yaş ve 7000 günü tamamlaması gerekir. Eğer 7000 günü tamamlamazsa 25 yıl şartını sağlamak zorunda. Bu durumda 2024/10. ayı beklemesi gerekiyor.

 14. Merhaba ben1975 doğumluyum bayanım 92 yılında ssk girişim var İsteğe bağlı 2 yemekli yıl.ek 5 i ödeyerek devam edersem kaç yılında emekli olabilirim 2 oğlum var birde cocuk. borçlanması ödiyerek kaç yaşında emekli olabilim

 15. mrb eşim icin ek 5 yatrmak istiyorum bunun için bilgi almak istiyorum kaç gün yatırmam lazım pirim,bide bayanlar kaç yaşda emekli oluyor bilgi alabilirmiyim.

 16. sayın hocam benim soruma allah rızası için cevap verin ben kafayı yemek üzereyim annemin bağkur sigortası var yaş 65 ödediği pirim gün sayısı 2250 bu ek5 tarım sigortasından 3 yıl daha ödeyip 3600 günü tamamlayıp emekli olabilirmi yaş haddinden ne yapmamız lazım nereye müracaat etmemiz lazım bana bir ayrıntılı izah edebilirmisiniz çok memnun olurum ben bu işten gına geldi bana çok teşekkür ederim vereceğiniz bilgilerden dolayı

 17. İyi gunler bn bagkur 4b girişi yapmstm2015 yilinda hem ek6 gorunuorm hem bagkur 4b şöforum bole bi sey mumkun mudur acaba cvp werirsenz sewinirm

 18. Merhaba 12.03.1972 doğumluyum.İlk sigorta başlangıç tarihim 26.06.1998 .Bir sene isteğe bağlı sigorta primi ödedim.Daha sonra ödeyemedim ve kapattım.Şuan ek 5 tarım sigortası yaptırmak istiyorum.Ne kadar prim yatırmam lazım? Kaç yaşında emekli olabilirim ?

 19. Merhaba. Annem 1999 10. Ay da sigortalı oldu aslında işe girişi 99 un 2. Ayı fakat sigortasını başlatmamışlar ve bunu ıspatlımıyoruz. Bu yüzden yeni yasaya tabi olmuş. Şuanda 60 yaşında prim günüde 5000 i geçmiş tam olarak bilmiyorum. Çalışmaya devam ederse 4 yıl devam etmezsede 7 yıl sonra emekli olabileceği söylendi bu doğrumu birde Yaşından dolayı çalışmakta zorlanıyor sigortasını herhangi biryerde çalışıyor gözükmesede elden yatırabilirmiyiz. Teşekkürler

 20. Mrb hocam Ben Ahmet.benim sorum soyle.Babam 2 yil once vefat etti.1932 dogum olup hic bir zaman ssk girisi olmadi ancak ta ki vefatindan 2 yil once tarim bagkurlusu olarak ilk defa sigortasiz girlsi yapildi ve yaklasik 1 yilliki primi odendi ancak daha sonra babam vefat etti.bu durumda babam adina kizlari icin emeklilik durumu soz konusu olabilir mi?yani toplu bir prim odeme sonucunda emeklilik soz konusu olabilir mi? Tesekkurler.

 21. merhaba annem 2011 den itibaren ek 5 yatırmaktadır ;2 çocuk borçlanma yapabilir mi çocuklardan önce sgk giriş yok kaç yılında emekli olabilir

 22. Slm babam ek5 baslattık 10 ay yatırdık sonra ssk lı ıse basladı sımdı ayrıldı yenıden baslatmak ıcın ne yapmamız gerekır yardımcı olabılırmısınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu