E-devlet abonelik iptali çeşitli mobil ve internet aboneliklerinizi kolay bir şekilde sonlandırmaya yardımcı oluyor. Özellikle firmalardan abonelik iptali süreci çok zahmetli olabildiği için e-devlet abonelik nasıl iptal edilir sorusunun yanıtlanması da önem taşıyor.

E – Devlet Abonelik İptali Nedir?

E – devlet abonelik iptali e – devlet üzerinden sunulmaya başlayan ve abonelere büyük kolaylıklar sunan yeni bir hizmettir. Bilindiği gibi e – devlet önceden zaman alan işlemlerin pek çoğunu sistem üzerinden sunarak kişilerin istedikleri hizmete en kolay şekilde ulaşmalarını mümkün kılıyor. E – devlet tarafından sunulan en son hizmet olan abonelik iptali ise abone olanlara büyük kolaylık sunuyorlar. Temel olarak koronavirüs salgınında evinden dışarıya çıkamayanlar ya da çıkmak istemeyenler için geliştirilmiş olan abonelik iptali su, elektrik, doğalgaz ve internet gibi aboneliklerin iptalini gerçekleştiriyor. Böylece aboneler için zorlu olan bir süreç kolay hale dönüşüyor. Özellikle mobil ve internet aboneliklerini iptal ettirmek isteyenler çok fazla zorlanmakta ve firmaların bilerek yıldırma politikası izlemeleri yüzünden pek çok kişini aboneliğini iptal ettirememektedir. Firmaların abone yaparken sundukları kolaylıkların tam tersi olan zorluklar abonelik iptali sırasında ortaya çıkmakta ve pek çok mobil ya da internet firması abonelik iptali için faks gibi zorlaştırıcı yöntemler talep etmektedir. Bundan böyle ise e – devlet üzerinden yapılan iptal başvuruları doğrudan firmaya iletilecek ve firma aykırı bir durum yoksa iptal başvurularını kabul edecek. İptal başvurusunu sebepsiz yere kabul etmeyen firmalar için ise yaptırımlar uygulanacak.

E-Devlet Abonelik İptali Nasıl Yapılır?

E – devlet üzerinden abonelik iptal etmek için mobil, internet, elektrik, uydu televizyon, su, doğalgaz gibi abonelikler için kullanabilirsiniz. E – devlet abonelik iptal işlemleri için öncelikle kimlik numarası ve e – devlet şifresi ile sisteme giriş yapılması gerekmektedir. Sisteme internet sitesi ya da e – devlet mobil uygulaması üzerinden giriş yapmak mümkündür. E – devlet’e giriş yapmak için önemli nokta ise e – devlet şifresinin bulunması zorunluluğudur. Eğer e – devlet şifreniz bulunmuyorsa sisteme giriş yapmak için öncelikle en yakındaki PTT şubesine giderek kendiniz için tanımlanacak olan e – devlet şifresi almanız gerekmektedir. PTT’den alınan edevlet şifresi tek kullanımlık olup sisteme giriş yaptıktan sonra sistem kendi şifrenizi belirlemenizi talep edecektir. Kendi şifrenizi belirledikten sonra artık e – devlet işlemlerini yapabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra arama kutusuna abonelik fesih başvurusu yazın. Daha sonra gelen sekmeye tıklayın ve yeni bir sayfanın açılmasını bekleyin. Karşınıza kimlik doğrulama sayfası gelecektir. Kimlik doğrulaması yapmak için mobil imza, elektronik imza, kimlik kartı seçeneklerini kullanabilirsiniz. Sisteme şifreniz ile giriş yapmış olsanız da abonelik iptali yapmak için sistem daha güvenli bir kimlik doğrulama yöntemi isteyecektir. Bahsedilen doğrulama yöntemlerine sahipseniz ikinci aşamayı da geçerek iptal ekranına gelebilirsiniz. Bu aşamada abone olduğunu kuruluşların listesi karşınıza gelecektir. Aboneliğinizin üzerine tıklayarak yeni ekranda abonelik sorgulama yapın. Abonelik sorgulamasında herhangi bir şey çıkmıyorsa bu durumda başvurunuz bulunmamaktadır, ibaresi yer alıyorsa sağ üst köşede olan yeni başvuru ekranına tıklayarak başvurunuzu yapın. Bu sayede ilgili kuruluş ile fesih başvurunuz tamamlanmış olacaktır. Eğer sistemde aboneliğiniz hakkında sorun gözüküyor ya da işlemlerinizi tamamlayamıyorsanız bu durumda sistemdeki yoğunluk nedeniyle işlemlerinizi yapamıyorsunuz demektir. Bir süre bekledikten ya da farklı zamanlarda denedikten sonra abonelik iptali yapabilirsiniz.

Hangi Kurumların Aboneliği İptal Ettiriliyor?

E-devlet abonelik iptal listesi geniş bir yelpazeyi içeriyor. Buna göre 200 binden fazla kurum ve kuruluşa ait olan aboneliklerin iptali için e-devlet kanalını kullanabilirsiniz. Özellikle sık kullanılan Dsmart, Digiturk, Turkcell, Vodafone, Türk Telekom, TTnet, TURKSAT, TTMobil gibi çok kullanılan mobil ve internet şirketi de listede yer alıyor. Abonelik iptali yaptırılacak kuruluşlar arasına da düzenli olarak yeni kuruluşların eklenmesi bekleniyor. İptal başvurusu yaptıktan sonra ise kuruluşların 24 saat içinde abonelik iptal işlemlerini tamamlamaları gerekiyor. Eğer başvurunun ardından 24 saat geçmiş ve abonelik henüz iptal edilmemişse müşteri hizmetleri aracılığı ile iptal başvurusunda bulunduğunuzu kuruluşa bildirebilirsiniz. Buna rağmen iptal başvurusu geçerlilik kazanmıyorsa bu durumda iptal başvurunuzdan sonraki süreler için adınıza fatura çıkarılmasını tüketici hakları mahkemesine başvuru yaparak engelleyebilir ve abonelik iptalinin onanmasını da sağlayabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Dsmart Üyeliği Nasıl İptal Edilir ?

eDevlet üzerinden kolayca dsmart üyeliğinizi iptal edebilir ve süreci hızlıca başlatabilirsiniz. E-Devlet giriş işlemini yaptıktan sonra arama çubuğuna "abonelik fesih başvurusu dsmart" yazdığınız da dsmart fesih linkine tıklayın ve açılan sayfanın sağ üst köşesinde yer alan "Yeni Fesih Başvurusu Yap" butonuna tıkladıktan sonra Dsmart ile ilgili abonelik bilgilerinizi içeren ekran gelecek. Burada, sağ tarafta bulunan "Fesih Başvurusu Yap" butonuna tıkladıktan sonra başvuru sürecininz başlayacak.

E-Devlet Üzerinden Digitürk Üyeliği İptalli Nasıl Yapılır ?

Dijitürk ile ilgili fesih başvurusunu edevlet üzerinden yapmak isteyen vatandaşarl, Edevlet sistemine giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna "Digiturk Abonelik Fesih Başvurusu" yazarak ilgili sayfaya gidebilirler. Eğer daha önceden bir fesih iptal başvurunuz yoksa, sağ tarafta yer alan "Yeni Fesih Başvurusu" linkine tıklayarak üyelik bilgilerinizin yer aldığı sayfaya ulaşabilirsiniz. Bu sayfa da yapacağınız son işlem ise, üyelik bilgilerinizin sağ tarafında bulunan "Fesih Başvurusu Yap" linkine tıklayarak iptal başvurusunu başlatabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Turkcell Üyelik İptali Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Turkcell üyeliğini iptal ettirmekte zorlanan vatandaşlar da üyelik fesih işlemlerini hızlıca eDevlet üzerinden yapabilirler. Sisteme giriş yaptıktan sonra, arama alanına "Abonelik Fesih Başvurusu Turkcell" yazmanız ve ardından çıkan sonuçlardan Turkcell'i seçip gerekli başvurunuzu hızlıca yapabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Vodafone Üyelik İptal Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Vodafone müşteri hizmetlerini arayarak iptal işlemlerini başlatamayan vatandaşlar, edevlet sistemine giriş yaptıktan sonra arama alanına "Abonelik Fesih Başvurusu Vodafone" yazarak çıkan sonucu seçip iptal fesih işlemlerini hızlıca başlatabilirler.

E-Devlet Üzerinden Türk Telekom Üyelik İptali Nasıl Yapılır ?

Türk Telekom abonelik sözleşmelerini iptal ettirmek yada fesih başvurus yapmak isteyen vatandaşlar, başvurularını kolayca edevlet üzerinden yapabilirler. E-Devlet girişi yaptıktan sonra arama alanına "Abonelik Fesih Başvurusu Türk Telekom" yazarak ilgili sayfaya gidip başvurularını hızlıca yapabilirler.

Elektronik – Mobil İmza Nasıl Alınır?

Abonelik iptali yapmak için elektronik imza iptal işlemlerinde gerekli olan yöntemlerden birisini oluşturuyor. Dijital ortamda yapılacak imza işlemleri gerekli olan elektronik imza aslında kişinin kimliğini elektronik ortamda da doğrulamasına yardımcı oluyor ve ıslak imza ile eşdeğer bir özellik sunuyor. İptal işlemlerinde de kişinin beyanı gerektiğinden elektronik imza bu açıdan gerekiyor. Özellikle abonelik iptali gibi e – sertifika kullanan kuruluşlar için elektronik imza gerekiyor. Elektronik imza almak için bu hizmeti veren resmi kurumlara başvuru yapmak gerekmektedir. Elektronik imzanı sağlayan kuruluşlar ile iletişim kurarak imza başvurusu yapılmalıdır. Bunun yanında sistemin düzgün çalışması için kart sürücü yazılımında da sisteme kurulması gerekmektedir, bu yazılım ise elektronik imza başvurusunda size verilecektir. Elektronik imza yazılımı ile kurulum tamamladıktan sonra kurulum yapılan bilgisayar için imza artık kullanılır hale gelecektir. Abonelik işlemlerini de elektronik imza ile birlikte hızlı ve güvenli bir şekilde yapabilir, sonuca bağlayabilirsiniz.

E-Devlet Daha güvenli bir kimlik doğrulama yöntemi gerekiyor Nedir ?

E-Devlet üzerinden imza gerektiren işlem başvuruları yapmak isteyenler, tc no ve şifre ile işlemlerini yapmaya çalıştıklarında Daha güvenli bir kimlik doğrulama yöntemi gerekiyor... bu uyarıyı alacaklar. İşleme devam edebilmek için Mobil imza, Elektronik imza, T.C Kimlik Kartı yada Mobil ile giriş yapmanız gerekiyor. Bu seçenekler arasında en kolayı mobil ile giriş yapmak olacaktır. Hesabınızdan çıkış yaptıktan sonra mobil ile giriş seçeneğini seçmeli ardından, çalıştığınız bankayı seçmeli ve gerekli banka giriş bilgilerini girmeniz gerekiyor. Daha sonra telefonunuza onay kodu gelecek ve onayladıktan sonra işlemlerinizi yapabilirsiniz.
Editör: TE Bilisim