Doğum Yapana Devletten 600 TL Yardım, devlet doğum yapan kadınlarımıza 600 TL yardım ödemesi yapıyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı duyurdu çocuğu olanlara yardım ödemesi yapılmaktadır. Çoğu vatandaşımızın bilmediği, bazı vatandaşlarımızın da doğum heyecanından unuttuğu doğum yardımı nedir? Nasıl başvuru yapılır? Başvuru şartları nelerdir gibi birçok sorunuzun cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Devlet 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğmuş olan çocuklar için yardım ödemesi yapmaktadır. Bu tarihten sonra doğmuş çocuğunuz varsa ve başvuru yapmamışsanız paranızı devletten alabilirsiniz. Ödemeyi almak için bir dizi bürokratik işlemleri gerçekleştirmeniz gerekiyor.

Doğum Yardımından Kimler Yararlanabiliyor?

Doğum Yardımından Kimler Yararlanabiliyor? Doğum yarımından Türk Vatandaşları ve Mavi Kart sahipleri faydalanabilmektedir. Anne veya babanın ya da her ikisinde Türk vatandaşı ya da Mavi kart sahibi olması gerekmektedir. Doğum yardımı 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan çocuklar için ödenmektedir. Bu tarihten önce yapılan doğumlar için herhangi bir Doğum Yardımı ödemesi yapılmamaktadır. Doğum Yardımı ödeme miktarına esas çocuk sırasının tespitinde, diğer bir deyişle yeni doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğunun belirlenmesinde 15.05.2015 tarihinden önce doğmuş olan çocuklar da sayılıyor.

Doğum Yardımı İçin Nereye Başvurulmaktadır?

Doğum Yardımı İçin Nereye Başvurulmaktadır? Hamile kadının canlı doğumun gerçekleşmesinin ardından ilgili nüfus müdürlüğünde çocuğun Kimlik Paylaşım Sisteminde (KPS) kayıt işlemi yapıldıktan sonra "Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesinin" eksiksiz olarak doldurulması ve imzalanmasının ardından şahsen, iadeli taahhütlü posta veya kargo yoluyla yapılıyor. Başvurular, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine yapılıyor. Her ne statüde olursa olsun (hizmet alımı yoluyla istihdam edilenler dahil) kamu kurum ve kuruluşlarınca istihdam edilen personel çalıştığı kuruma başvuruyor. Yurt dışında yaşayanların başvuruları ise Büyük elçilik ve Konsolosluklarca alınıyor. Yurt dışında yaşayanların Türkiye'de bulunmaları halinde ise herhangi bir Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ya da Sosyal Hizmet Merkezine başvurmaları mümkün olmaktadır. Kamu işçilerine ise sözleşmeleri gereği, kurumlarından aldıkları doğum yardımı tutarı ile yukarıda bahsedilen tutarlar arasındaki fark ödeniyor. Kurumlarından aldıkları ödeme daha fazla ise Doğum Yardımı ödemesi yapılmıyor.

Doğum Yardımı Ödemeleri Nereden Yapılıyor?

Doğum Yardımı Ödemeleri Nereden Yapılıyor? Yapılan başvurunun Doğum Yardımı Sistemine (DYS) girildiği ayı takip eden ay içerisinde hak sahiplerince PTT şubelerinden çekilebilmektedir. 15.05.2015 tarihinden önce bir evlat edinildiyse doğan ilk çocuk ikinci çocuk olarak dikkate alınıyor. Sonraki doğan çocuklar ise sırası ile üçüncü, dördüncü, beşinci vb. şeklinde değerlendiriliyor. Doğum Yardımı ödemeleri 15.05.2015 tarihinde başlamış olup, ilgili mevzuatta yardım programının geçerlilik süresine ilişkin bir düzenlemeye yer verilmemiştir. Ancak canlı olarak doğan her çocuğun doğum tarihinden en fazla 5 yıl içerisinde başvuru sağlayabilirsiniz.
Editör: TE Bilisim