Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi olarak çalışmak isteyen vatandaşları yakından ilgilendiren personel alımı ilanı yayınlandı. 1 Haziran tarihinde başlayan Diyanet İşleri Başkanlığı müfettiş yardımcısı alımı ilanında son başvuruların 15 Haziran’a kadar devam edeceği kurumun resmi internet sitesi üzerinden bir kez daha hatırlatıldı. Kamu Personeli Seçme Sınavı’ndan (KPSS) belirtilen puan türünde en az 60 alan adayların müracaat edebilecekleri duyurulan Diyanet İşleri Başkanlığı müfettiş yardımcısı alımı ilanında ayrıca adaylarda aranan başvuru genel ve özel şartlarına da yer verildi. Diyanet İşleri Başkanlığı daimi olarak istihdam edeceği müfettiş yardımcısı alımı ilanı hakkında bilinmesi gereken tüm detaylı bilgileri haberimizde bulabilirsiniz. Diyanet İşleri Başkanlığı müfettiş alımı ilanında adaylarda aranan başvuru şartlarını, başvuru tarihi ve alım yapılacak pozisyonları ayrıntılı bir şekilde belirtti. Bu ilana başvuruda bulunarak Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde daimi olarak müfettiş yardımcısı kadrosunda çalışmak isteyen adaylar için son başvuru tarihinin 15 Haziran olduğu hatırlatıldı. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Resmi Gazete’nin ilgili sayısında duyurulan ilanda, “Başkanlığımız, Rehberlik ve Teftiş Başkanlığında münhal bulunan; aşağıda unvanı, sınıfı ve adedi belirtilen kadroya yazılı ve sözlü sınav sonucuna göre kurum içi naklen “Müfettiş Yardımcısı” alımı yapılacaktır" ifadesi yer aldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Müfettiş Yardımcısı Alımı Başvuru Şartları

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayımladığı personel alımı ilanında, kurum bünyesinde müfettiş yardımcılığı sınavına girebilmek için adaylarda 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48. maddesinde belirtilen genel şartlara ek olarak aşağıdaki özel şartların arandığı kaydedildi:
  • En az lisans düzeyinde dinî yükse öğrenim görmüş olmak
  • 01.2020 tarihi itibariyle 35 yaşını doldurmamış olmak
  • Müfettiş yardımcılığı giriş sınavının ilan edildiği tarihte Başkanlığın vaizlik, dengi ve üstü kadrolarında görev yapıyor olmak
  • Diyanet İşleri Başkanlığındaki kadrolara atananlarda A Grubu kadrolara atanacaklar için yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavından 2018 veya 2019 yıllarında yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavının (KPSS) KPSSP3 puan türünden en az (60) puan almış olmak
  • Sağlık durumu her türlü iklim şartlarında müfettişlik yapmaya elverişli olmak
  • Duyuruda yazılı süre içinde, elektronik ortamda Başkanlığa başvurmak
  • Memuriyete engel adli sicil kaydı bulunmamak
  • Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde belirtilen ortak nitelik şartına uygun olmak
  • Müfettiş yardımcılığı yarışma sınavında daha önce iki defa başarısız olmamak
  • Son beş yıl içerisinde aylıktan kesme, on yıl içerisinde de kademe ilerlemesinin durdurulması cezası almamış olmak
Bu başvuru şartlarını taşıyan adayların, başvuru ekranında ilgili alana 1000 karakteri aşmayacak şekilde öğrenim gördüğü okulları, daha önce yaptığı iş ve görevleri, bildiği yabancı dil ve seviyesini, varsa katıldığı sosyal faaliyetler ile gerekli gördüğü diğer bilgileri içeren özgeçmişlerini yazmaları gerektiği bildirildi. Diyanet İşleri Başkanlığı müfettiş yardımcısı alımı ilanına müracaat etmek isteyen adayların başvurularını bizzat kendileri DİBBYS Programı üzerinden https://dibbys.diyanet.gov.tr/sinav adresi aracılığıyla tamamlayacakları açıklandı. Başvuru sırasında adaylardan ayrıca bir belge talep edilmeyeceği ve müracaatların sona ermesinden sonra adayın başvuru bilgilerinde hangi nedenle olursa olsun kesinlikle değişiklik yapılmayacağı hatırlatıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Müfettiş Yardımcısı Alımı Sınav Sonuçları

Sınav sonuçlarının Rehberlik ve Teftiş Başkanlığınca Başkanlığın internet sitesinde ilan edileceği ve sınav sonuçlarına itirazın da başkanlığın sitesinde ilanından itibaren 10 gün içinde yazılı ve ıslak imzalı dilekçe ile Başkanlığa yapılacağı açıklandı. Sınav sürecindeki işlemlerde gerçeğe aykırı beyanda bulunduğu tespit edilen adayların başvurularının ve sınavlarının geçersiz sayılacağı gibi görev alsalar dahi görevleriyle ilişikleri kesileceği bildirildi.
Editör: TE Bilisim