ÇİFÇTÇİLERE VERGİ DAİRESİNDEN MÜJDE!

Bilindiği üzere  Çiftçilerin Ticari faaliyet işinde kullanmadığı çiftçilik işlerinde kullandığı kamyonlar vergi daireleri tarafından ticari faaliyet nedeni sayılıp bu kişiler geriye dönük mükellef yapılıyor  ya da kamyonu aldığı tarih itibariyle çiftçiden vergiye kayıt yaptırılması isteniyordu.  Çiftçilerin  Çifçilik işlerinde kullanmak için aldıkları kamyonlar nedeniyle çiftçiler yersiz yere büyük miktarlarda cezalar ve vergiler ile karşı karşıya kalıyordu.

            Gelir İdaresi Başkanlığı Bu sorunun çözümü için 28/01/2015 tarihinde 288 Seri nolu Gelir vergisi genel tebliğini Resmi gazetede yayınlayarak bu sorunu çözüme kavuşturdu. Bundan böyle Çiftçinin çiftçilik işlerinde kulanmak için almış olduğu kamyon  için vergi kaydı yaptırmasına gerek kalmadı.  Sadece Kamyonu aldıktan sonra trafikten hususi kaydını yaptırıp Vergi dairesine Çifçi kayıt sistemi çıktısı ve bir dilekçe ile  almış olduğu kamyonu  ticari faaliyet işlerinde kulanmayacağını kandine ait çiftçilik işlerinde kullanacağına dair dilekçe  verdiği ve taahhüt bulunduğunda vergi dairesi bu kamyon için artık Ticari yönden vergi kaydı yapmayacak. Bu durumda olan kişilerde ilgili vergi dairesine başvuru yaparak  ticari yönden yapılmış olan vergi kayıtlarına Bu tebliğin yayınlandığı tarih olan  28/01/2015 tarii itibariyle sildirebileceklerdir.     

Bu durumda zirai faaliyetler için kamyon kullanan çiftçilerin vergi mükellefiyeti olmayacağı için esnaf Bağkurlu olup prim ödeme zorunluluğu da ortadan kalkmış olmaktadır.

Editör: TE Bilisim