Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kısa çalışma ödeneği hakkında son gelişmeleri yaptığı kamuoyu açıklamasıyla duyurdu. Bakan Selçuk’un açıklamasında, “Mevcut durum itibarıyla Bakanlığımıza başvuran firma sayımız 232 bine ulaşmış durumda. Şu anda 2 milyon 700 bin çalışanımız için kısa çalışma ödeneği başvurusu almış durumdayız.” ifadelerini kullandı. Bakan Selçuk, kısa çalışma ödeneği hakkında kendisine yöneltilen bir soru üzerine yeni tip koronavirüs salgın sürecini, hem işveren hem de çalışanlar adına, gelir desteği de sağlayarak ve istihdam oranını koruyarak başarılı bir şekilde atlatmayı hedeflediklerini söyledi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un kısa çalışma ödeneği ile ilgili soruları yanıtladığı ve son durum hakkında bilgi verdiği açıklaması haberimizde yer alıyor. Bakanlık öncülüğünde başlatılan kısa çalışma ödeneğinin, işveren ve çalışanlar açısından çok önemli bir uygulama olduğuna dikkat çeken Bakan Selçuk, mevcut durumda kısa çalışma ödeneği uygulamasına başvuruda bulunan firma sayısının 232 bine ulaştığını ve toplam çalışan sayısının da 2 milyon 700 bin seviyesine geldiğini duyurdu. Bakan Selçuk açıklamalarına şu ifadelerle devam etti: “Dolayısıyla da şu anda 2 milyon 700 bin çalışanımız için kısa çalışma ödeneği başvurusu almış durumdayız. Kabul edilen firma sayımızsa bu süreçte 1 milyon 180 bin. Dolayısıyla yüzde 44 gibi bir oranda kabul edilmemiz var. Süreç inceleme aşaması devam ediyor. Onları da kısa zaman içinde sonuçlandıracağız.”

Başvuru Sahiplerine Önce Ödemeler Yapılacak

Konuyla ilgili kanuni düzenlemeyle beraber bakanlık yetkilileri tarafından yapılan uygunluk tespiti süresinin de ertelendiğini hatırlatan Bakan Selçuk, “İlk önce ödemeyi yapacağız, sonra uygunluk tespitini yapacağız. Daha hızlı bir şekilde ödemelerin gerçekleşmesi sağlanacak.” açıklamasında bulundu. Koronavirüs nedeniyle önceden kısa çalışma ödeneği başvurularında istenen belge sayısını da azalttıklarını kaydeden Selçuk, bu süreçte ödemelerin zamanında yapılması ve geciktirilmemesi için uygunluk tespitini ödemenin sonrasında yapacaklarını söyledi. Bu noktada işverenin hatalı beyanda bulunması durumunda ise müeyyidenin uygulanacağı açıklandı.

İŞKUR Çalışanlarına Bakan Selçuk’tan Teşekkür

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) çalışanlarına ve iş müfettişlerine normalin çok üzerinde bir hızla çalışmaya devam ettikleri ve firmalara dönüş yaptıkları için teşekkürlerini sunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Şu anda 232 bin firma üzerinden 2 milyon 680 bin çalışanımızdan 1 milyon 180 bininin işlemlere esas uygunluk tespitleri bitti. İnşallah ayın sonuna gelmeden biz bu süreci başvuranlar açısından tamamlamayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı. Bakan Selçuk’un yaptığı açıklamaların ardından kısa çalışma ödeneği başvuru sürecinde hatalı bir işlemin tespit edilmesi durumunda bunun yükümlülüğünün kimde olacağı ve çalışan açısından bir sorumluluk yaratıp yaratmayacağına ilişkin soruya, “Bunun sorumluluğu tabiî ki çalışanımızda olmayacak. Çünkü işlemin, sürecin yürütümü zaten işveren üzerinden oluyor.” cevabını verdi.

Çalışma Bakanlığından İşverenlere Çağrı

Kısa çalışma ödeneği başvuru sürecini anlatan Bakan Selçuk, Firma, çalışan listesi beyan ediyor. Beyanda eksiklik veya hata varsa bunu biz işverenle konuşarak halledeceğimizi düşünüyoruz. Bir kez daha işverenlerimize çağrıda bulunmak istiyorum: Bu sürecin daha hızlı işlemesi için bu bilgileri hem yeterli hem de doğru bir şekilde iletmeleri çok önemli. Herhangi bir yerde kimlik numarasında veya bir rakamda hata olduğu zaman süreç gerçekten sekteye uğrayabilir.” açıklamasında bulundu. Bakanlığa bağlı müfettişlerin bilgileri doğrulamak için gayret gösterdiğine değinen Selçuk, bu durumun zaman kaybına neden olduğunu belirterek işverenlere çağrıda bulundu. “İşverenlerimiz, çalışanlarımız adına bu belgeleri, listeleri bize doğru ilettikleri takdirde süreci daha hızlı ilerleteceğiz. Çalışanlarımız bundan sorumlu olmayacaklar. Çünkü başvuru, firma bazında işveren adına yapılıyor.” dedi.