Yeni tip koronavirüs salgınının tüm dünyada iş yaşamını adeta felce uğratmasının ardından yavaş yavaş normalleşme sürecine geçildi. Dünya ekonomikleri gibi Türkiye’de de koronavirüs salgınının neden olduğu yaraların sarılması amacıyla ekonomik hareketliliği teşvik edici paketler ve kalkanlar devreye sokuldu. Bununla birlikte üretim ve hizmet sektörü yeniden hareketlendirildi. Bu süreçte özellikle işçileri korumak için hükümet tarafından 17 Nisan tarihinde işten çıkarma yasağı kararı alınmıştı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, koronavirüs pandemesi sebebiyle hayata geçirilen işten çıkarma yasağı süresini uzatmayı düşündüklerini belirtti. Türkiye’deki milyonlarca çalışanı ve işverenleri yakından ilgilendiren istihdama dönüş desteği paketiyle ilgili en güncel gelişmeleri haberimizden takip edebilirsiniz. Koronavirüs salgını dolayısıyla hükümet tarafından alınan işten çıkarma yasağı süresini uzatmak istediklerini kaydeden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Fesih kısıtı salgın döneminde çalışanları korumak için çok önemli bir unsurdu. Bu süreci bir süre daha uzatmayı düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı. Basın mensuplarına normalleşme sürecindeki iş hayatı hakkında önemli açıklamalarda bulunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk aynı zamanda, geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından müjdelenen tamamlayıcı emeklilik sigortası hakkında da önemli ifadeler paylaştı. Kıdem tazminatı fonu ile ilgili müzakerelerin devam ettiğine dikkat çeken Bakan Selçuk, “Bu konuda tam detay vermeyeyim. Ancak 1 Ocak 2019 tarihi ile Nisan 2020 tarihleri arasında işinden ayrılanlara istihdama dönüş desteği verilecek.” açıklamasını yaptı.

İşten Çıkarma Yasağı Süresi Uzatılacak

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, koronavirüs pandemisi nedeniyle uygulanan ve kamuoyunda işten çıkarma yasağı olarak bilinen fesih kısıtını uzatmayı düşündüklerini kaydetti. Bu zorlu süreçte işverenlerin maliyetlerini azaltacak önlemler aldıklarını belirten Bakan Selçuk, işten çıkarma yasağı sayesinde, koronavirüs salgını döneminde vatandaşın işini kaybetmesini engellediklerini belirtti. Uzun süredir işçilerin ve işverenlerin gündeminde yer alan işten çıkarma yasağı süresinin uzatılmasıyla ilgili soruya Bakan Selçuk, “Fesih kısıtı pandemi döneminde çalışanlarımızı korumak için önemli bir unsurdu. Bir süre daha uzatmayı düşünüyoruz." cevabını verdi.

Kısa Çalışma Ödeneği Sayısı 3.5 Milyona Ulaştı

1 Ocak 2019 – Nisan 2020 arasında işinden ayrılanlara istihdama dönüş desteği olacak. İlave istihdam sağlayan işverenlerimize de destek sunacağız. Farklı çalışma modellerini etkinleştireceğiz., Türkiye İş Kurumu’ndan (İŞKUR) kısa çalışma ödeneği alan kişi sayısının, 3.5 milyona yaklaştığını belirtirken 1 milyon 358 bin kişinin de nakdi ücret desteği aldığını açıkladı. Selçuk, kısa çalışma ödeneğinde desteğin 10 milyar lirayı bulduğunu söyledi ve bazı sektörlerde işveren ve çalışanlara normalleşme desteği sunulacağını da açıkladı. Bakan Selçuk, basın mensuplarına yaptığı açıklamalarında, Tamamlayıcı emeklilik sigortası (TES) hakkındaki çalışmalara da değindi. TES bünyesinde kıdem tazminatı fonunun nasıl uygulanacağına yönelik gelen soruya, “Masada birden çok model var fakat çalışanlarımızın hakları korunacak. 30 güne karşı gelen yüzde 8.33 oranımız var, bu korunacak.. Müzakere devam ederken bu konuda tam detay vermeyeyim.” cevabını veren Bakan Selçuk, işveren ve işçiler için istihdama dönüş desteğini de açıkladı.

Bakan Selçuk’tan İstihdama Dönüş Desteği

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un istihdama dönüş desteği kapsamında yaptığı açıklamasından satır başları şu şekilde sıralandı:
  • 1 Ocak 2019 – Nisan 2020 arasında işinden ayrılanlara istihdama dönüş desteği olacak. İlave istihdam sağlayan işverenlerimize de destek sunacağız. Farklı çalışma modellerini etkinleştireceğiz.
  • Çalışanlarımızı 3 ay içinde geriye döndükleri zaman işe o 3 aylık süreçte uzun vadeli sigortalarını ödeyeceğiz.
  • Gençlerimiz için paketin içinde 2 maddemiz olacak. Biz en kısa zamanda meclise sunmak istiyoruz, netleştiği zaman paketimizi sunacağız.

65 Yaş Üstü Çalışanlar İçin 16 Haziran Salı Son Tarih

Tartışılan Kıdem Tazminatı Fonu Hakkında Merak Edilenler

İşten Çıkarma Yasağı Uzatılacak Mı? İstihdam Kalkanı Paketi Açıklandı

Editör: TE Bilisim