Çalışamayan Vatandaşlara En Az 1.177 TL Maaş Veriliyor! Maaşlar Nereden Alınacak?

Sosyal devlet uygulamaları gereği hak sahibi vatandaşlara verilen işsizlik maaşı, çalışma hayatı çeşitli sebeplerle sonlandırılan vatandaşlar için, yeni bir iş bulana kadar teminat niteliğinde yapılan bir ödemedir. Vatandaşlar özellikle koronavirüs salgını sebebiyle işlerinden çıkarılmak veya ücretsiz izne ayrılmak zorunda kaldığı için işsizlik maaşı ödemelerini araştırmaya devam ediyor. 2020 yılı başında asgari ücretin enflasyon oranına göre zamlanmasıyla birlikte işsizlik maaşlarına da yeni yıl için düzenleme yapıldı. 2020 yılı içinde hak sahibi vatandaşlara verilen işsizlik maaşı en düşük bin 177 TL seviyesinde olurken, en yüksek işsizlik maaşı ise 2 bin 354 TL’ye yükseldi. İŞKUR işsizlik maaşı hakkında bilinmesi gereken tüm detaylar haberimizde yer alıyor.

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından verilen işsizlik maaşı hakkında vatandaşların araştırmaları devam ediyor. Sosyal devlet kapsamında uygulamaya geçirilen düzenlemeler arasında yer alan işsizlik maaşı, mücbir sebepler dolayı işten ayrılmak durumunda kalan ve yeni bir iş bulamadığı için çalışamayan vatandaşlara, yeni iş bulana kadar devletin resmi kurumları tarafından aylık olarak yapılan ödemeye deniyor. PTT şubelerinden de çekilebilen işsizlik maaşı nasıl alınacak? Koronavirüs salgını sebebiyle alınan ekonomik tedbirler kapsamında başvuruda bulunan vatandaşlara verilen işsizlik maaşı ödemeleri ilk etapta nisan ayının ilk yarısında 600 bin vatandaşa evlerinde teslim edilecek. Bu süreçte vatandaşlara PTT şubelerinden, ATM’lerinden ve kamu bankalarının ATM’lerinden ödemeler yapılabilecek.

İşsizlik Maaşı Nereden Alınacak?

Koronavirüs salgını sebebiyle hükümet, vatandaşların ekonomik açıdan zor duruma düşmemeleri için önemli adımlar atmaya devam ediyor. Pek çok işyeri ve işletme kapatıldığı için on binlerce vatandaş işsizlik maaşını nisan ayı içinde nasıl alabileceklerini merak ediyor. Maaşların Nisan ayı başından itibaren hesaplara yatırılmaya başlandığı açıklandı. Günlük işsizlik ödeneği, sigortalının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde 40 olarak hesaplanıyor. Bu şekilde tutarı belirlenen işsizlik ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde 80’ini geçemez. PTT ve diğer şubelerde yoğunluk olmaması için koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında vatandaşlara şubelere gitmemeleri konusunda uyarılar yapılıyor. Yoğunluk yaşanan bölgelerde bulunan PTT Şubelerinde çalışmalar geçici olarak durdurulabiliyor.

PTT İşsizlik Maaşı Nasıl Alınacak?

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından hak sahiplerine verilen işsizlik maaşı uygulamasında, vatandaşın kurumun veri tabanına kayıtlı cep telefonlarına SMS ile PTT’nin internet sitesine yönlendirici özel bir bağlantı gönderileceği belirtildi. Kişiye özel tek kullanımlık formun online olarak doldurulması gerektiği açıklandı. Form sayesinde hah sahibi ödeme bedelinin sistemde kayıtlı olan konut adresine, PTT Bank hesabına veya kendi banka hesabına gönderilmesini talep edebileceği duyuruldu.

Kurum yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, “İşsizlik Sigortası ödemesi hak sahibi olup mevcut cep telefonu numarasına SMS gelmeyen müşterilerimizin, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İletişim Merkezi ‘ALO 170’ iletişim hattından sistem üzerindeki telefon numaralarını güncellemeleri gerekmektedir. Kovid-19 tehdidine karşı, müşterilerimizin ve çalışma arkadaşlarımızın sağlığını korumak, sosyal mesafe kuralını uygulamak amacıyla İŞKUR ödemelerini PTT dağıtıcılarımız aracılığıyla vatandaşlarımızın PTT iş yerlerimize gelmelerine gerek kalmadan evlerinde teslim ediyoruz.” ifadesi kullanıldı.

İşsizlik Maaşından Yararlanma Şartları Nelerdir?

İşsizlik ödeneği olarak isimlendirilen ve işsiz kalan vatandaşların belirli bir süre için ihtiyaçlarını karşılamasına imkan tanıyan işsizlik maaşına ilişkin şartlar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından şu şekilde belirlenmiştir:

 • Vatandaşın kendi kusuru dışında işsiz kalması,
 • Sözleşmesinin feshedilmesinden önceki son 120 gün sigortalı olması
 • Sözleşmesinin sona ermesinden son 3 yıl içinde en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödemesi yapması
 • Sözleşmesi feshedildiği tarihten en fazla 30 gün içinde İŞKUR’a müracaat etmesi

Kısa Çalışma Ödeneği Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimler Bu Haktan Yararlanabiliyor?

İşsizlik Maaşına Başvurmak İçin Şartlar ve Evraklar Nelerdir

İŞKUR Kursiyer Ücretleri (Maaşları) Ne Kadar Oldu ?

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

8 Yorum

 1. emekli çalışkanım tekstilde çalışıyom sigortalının kisa odenekten nasıl yararlana bilirim

  1. Merhaba
   Konu ile sınırlama bulunmamaktadır. Şartları sağlayan tüm vatandaşlar bu ödenekten faydalanabileceklerdir. Sizin adınıza işvereninizin başvuruda bulunması gerekmektedir.

 2. Ben 1995ssk oldum 153 ondan sonra baykurlu oldum 1510 6 yıldır ek 5 oldum devam top 3820 gün nezam emekli olabilirim 1972dogumluyum

  1. Merhaba
   Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda net bir sonuca ulaşılamamaktadır. Lütfen bağlı olduğunuz SGK müdürlüğüe başvuruda bulununuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu