İçişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen genelge ile birlikte Türkiye genelindeki milyonlarca ticari araç sürücü için zorunlu hale getirilen psikoteknik test için tanınan sürenin sonuna geliniyor. 26 Haziran tarihinde başlatılması kararlaştırılan denetimler kapsamında Psikoteknik Muayene ve Değerlendirme Raporu bulunmayan yolcu taşıyan servis, otobüs ve yük taşıma kapsamındaki şoförlere 1083 TL tutarında ceza uygulanacak. Türkiye’de şoförlük mesleğini icra eden milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren genelge kapsamında halen 800 bin kişinin gerekli raporu almadığı duyuruldu. Bu kişilerin en geç 26 Haziran tarihine kadar Psikoteknik Muayene ve Değerlendirme Raporu almaları gerektiği hatırlatıldı. Türkiye’deki milyonlarca ticari araç sürücüsünü yakından ilgilendiren İçişleri Bakanlığı genelgesi hakkında son gelişmeleri haberimizde bulabilirsiniz. İçişleri Bakanlığı genelgesiyle ticari araç kullananlar için psikoteknik test zorunlu hale getirilmişti. Bu testin yaptırılması için belirlenen süre doluyor. Bakanlık tarafından uygulanmaya başlaması beklenen ancak tanınan ek süre ile 26 Haziran'a sarkan Psikoteknik Muayene ve Değerlendirme Raporu zorunluluğu kapsamında raporu bulunmayan araç sürücülerine söz konusu tarih itibariyle yaptırım uygulanacak. 26 Haziran tarihinde başlaması planlanan psikoteknik belgesi denetimleri öncesinde Türkiye’deki milyonlarca ticari araç sürücüsünün ilgili belgeyi almak için başvuruda bulunması gerekiyor.

800 Bin Sürücü Rapor Başvurusu Yapmadı

Türkiye'de ticari araç kullanımı için gerekli olan SRC belgesine sahip 2.2 milyon araç sürücüsü bulunuyor. Bu vatandaşlar arasında SRC belgeli 1,4 milyon kişi psikoteknik raporunu almak için başvuruda bulunurken 800 bin kişinin ise henüz rapor için başvuruda bulunmadığı belirtiliyor. 26 Haziran da başlaması planlanan psikoteknik denetimleri kapsamında ticari yük, eşya ile yolcu taşımacılığı yapan sürücülerin bedeni ve psikolojik açıdan sağlıklı olduklarını gösteren raporu almayan sürücülere 1083 TL ceza uygulanacak.

Psikoteknik Test Nasıl Yapılıyor?

Psikoteknik test sonucunda başarılı olan ticari yük, eşya ile yolcu taşımacılığı yapan sürücülere, bedeni ve psikolojik açıdan sağlıklı olduklarını gösteren rapor veriliyor. Söz konusu psikoteknik test uzman psikologlar eşliğinde 60 ile 90 dakika arasında gerçekleştiriliyor. Psikoteknik Muayene ve Değerlendirme Raporu kapsamında araç sürücülerine sürekli dikkat, mühakeme, koordinasyon, seçici dikkat, hız mesafe tahmin, çarpışma tahmin, görsel algı bellek, kişilik, görsel süreklilik, çevresel görsel görüş, tepki hızı ve trafiğe ilişkin görüş testi olmak üzere 12 farklı test uygulanıyor. Psikoteknik Muayene ve Değerlendirme Raporu testlerinden başarılı olamadığı için geçemeyen sürücülerin, riskler ortadan kalkana kadar ticari araç kullanmaları yasaklanıyor. Bu durumda olan sürücülere tanınan 90 günlük sürenin ardından yeniden psikoteknik raporu için testlere tabi tutuluyor. Türkiye’deki yaklaşık 2 milyon ticari araç sürücüsü için zorunlu hale getirilen Psikoteknik Muayene ve Değerlendirme Raporu için çalışanlardan istenen belge ücreti 170 TL olarak belirlendi.

Bu Zamana Kadar Yaklaşık 75 Bin Kişi Testten Geçemedi

Konuyla ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulunan ve ülke genelinde tüm İl ve ilçelerde psikoteknik merkezi bulunduğunu belirten Trafik Güvenliği ve Psikoteknik Merkezleri Dernek Başkanı Cengizhan Kutlu, “E rapor sisteminde 1.4 milyon rapor için giriş yapıldığı görülüyor. Yapılan testler sonrası bu raporlardan 74 bin 600'ü ise olumsuz sonuçlanmış durumda.” ifadelerini kullandı. Türkiye genelindeki psikoteknik test merkezi sayısının son 3 yılda 7 kat artışla 762'ye çıktığını da belirten Kutlu, bu merkezlerin günlük rapor kapasitesinin ise 20 bin olduğunu dile getirdi. İçişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen, psikoteknik değerleme raporlarına ilişkin yayınladığı genelgedeki son istatistiklere göre trafik kazalarının yüzde 96'sı insan unsurundan kaynaklanıyor.
Editör: TE Bilisim