2021 BİM Maaşları, Çalışma Şartları ve Saatleri

BİM mağazalarında çalışmak isteyen kişilerin son zamanlarda en çok araştırmış olduğu konulardan biri BİM aylık ücretleri ve koşulları olmuştur. 2021 BİM maaşları, çalışma şartları ve saatleri kapsamında bu yazı kapsamında detaylı bilgi verilmiştir.

BİM Çalışan Maaşları Ne Kadar?

2021 yılı kapsamında BİM çalışanları için belirlenmiş olan maaş ödemeleri asgari ücret üzerinden hesaplanarak verilmektedir. BİM personellerinin aylık maaşları, asgari ücret üzerinden %10 ya da %15 olarak hesaplanarak belirlenir.

Ocak 2021 yılı itibari ile BİM personelleri içerisinden bekâr ve çocuksuz olan çalışanlar asgari geçim indirimi de alarak 3,300 TL ya da 3,400 TL arası maaş ödemesi almaktadır. BİM mağaza sorumlusu olan çalışanlar ise aylık olarak 4,000 TL ya da 4,500 TL arası maaş ödemesi almaktadırlar. BİM çalışanları aylık maaş ödemelerini, maaş, prim ve yemek ücreti hesaplanarak almaktadırlar.

BİM Çalışma Şartları Nasıl?

BİM zincir marketlerinde çalışmayı düşünenler BİM çalışma koşullarının nasıl olduğunu merak etmektedir. BİM çalışma koşulları ise şöyledir,

 • BİM çalışanları günde 8 saat mesai saati kapsamında çalışmaktadır.
 • BİM çalışanları haftada bir gün izinli olup, haftanın 6 günü çalışmaktadır.
 • BİM çalışanları tam 1 yıl BİM bünyesinde çalışmış ise 14 gün yıllık izin haklarına sahiptirler.
 • BİM çalışanları 5 yıl boyunca çalışmış iseler, yıllık izinleri 20 günlük süreye çıkartılmaktadır.
 • BİM çalışanları, bazı günlerde mesai saatlerinin dışında fazladan çalışma durumları olabilmektedir. Böyle durumlarda fazladan çalışılan saatlerin ücreti maaşa yansıtılmaktadır.
 • BİM çalışanları resmi tatil günlerinin dışında mesai almamaktadırlar.

BİM Hangi Pozisyonlarda Personel Alıyor?

BİM çalışanları için belirlenmiş olan bazı pozisyonlar bulunmakta olup, bu pozisyonlardaki eksiklik ve açıklık durumunda BİM personel alımı yapmaktadır. BİM personel pozisyonları ise şunlardır,

 • Kasiyer,
 • Reyon görevlisi,
 • Manav,
 • Şarküteri görevlisi,
 • Satış danışmanı,
 • Perakende satış elemanı,
 • Depo işçisi

BİM Çalışma Saatleri Kaç ile Kaç Arasında?

BİM çalışma saatleri pek çok kişi tarafından merak edilmekte olup, hafta içi ve hafta sonu çalışma saatlerinde herhangi bir değişiklik bulunmamaktadır. BİM çalışma saatleri kapsamında, hafta içi ve hafta sonu sabah açılış saati 09.00 olarak belirlenmiştir. BİM kapanış saati ise hafta içi ve hafta sonu olmak üzere herhangi bir değişiklik olmadan 21.00 saatinde kapanmaktadır. Bazı BİM mağazaları Cuma günleri öğlen saat 12.30 ile 13.10 arası kapalı olmaktadır. Ayrıca personeller için çay saati molası da bulunmaktadır.

BİM çalışma saatleri kapsamında vardiyalı olarak çalışma sistemi yürütmekte olup, çalışanların 8 saat sonrasında mesaisi bitmektedir. BİM mağazaları sabah 09.00 ile 21.00 saatleri arasında hizmet vermekte olup, çalışanlar iki vardiya halinde çalışmaktadır. Sabah mağazada mesaisi başlayan kişi saat 16.30 saatinde vardiyasını tamamlar. İkinci grup ise saat 13.00’da mağazaya gelerek akşam 21.00 saatine kadar çalışarak kapanışı yapar.

BİM Yıllık İzin Kaç Gün?

Pek çok BİM çalışanı belirli bir süre çalıştıktan sonra ne zaman yıllık izin alacağını merak etmektedir. BİM çalışanlarının yıllık izin alabilmesi için öncelikle işe başladığı tarihten itibaren toplamda en az bir yıl boyunca düzenli olarak çalışmış olması gerekmektedir.

Çalışanların toplamda bir yılı doldurmaları halinde yıllık izin vermektedir. BİM çalışanları için yıllık izin süreleri 14 gün olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda BİM çalışanlarının 5 yıl boyunca düzenli olarak BİM mağazalarında çalışması halinde, 5 yıllık sürenin sonunda yıllık izin günler toplamda 20 güne çıkartılmaktadır.

BİM Haftalık İzin Kaç Gün?

BİM çalışanlarının haftada ne kadar izin günleri olduğunu merak edenler için, BİM çalışanları haftada 1 gün izin kullanma haklarına sahiptirler. Haftanın 6 günü çalışmakta olan BİM çalışanları, haftada 1 gün izinli olarak sayılmaktadırlar.

Haftada 45 saat düzenli olarak çalışmakta olan çalışanlar 1 gün iken part-time çalışmakta olan kişiler ise haftada 4-5 saat çalışmakta olup kişilerin çalışma günleri ve izin günleri mağaza müdürünün belirlemiş olduğu zaman aralıklarında gerçekleşmektedir.

BİM İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

BİM mağazalarında çalışmak ve iş başvurusunda bulunmak isteyenler için çeşitli başvuru yolları bulunmaktadır. BİM mağazalarında çalışmak isteyenler dilerlerse kendilerine en yakın BİM mağazasına giderek iş başvuru formu doldurarak başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Kişiler dilerlerse mağazaya gitmelerine gerek kalmadan internet sitesi üzerinde yer alan iş başvurusu bölümünden iş başvurusu yapabilirler. Ayrıca iş başvurusunda bulunacak kişiler ellerinde hazır özgeçmişleri var ise söz konusu özgeçmişlerini de mağazalara bırakabilirler.

Günümüzde iş başvuruları için çeşitli uygulamalar, siteler bulunmaktadır. Kişiler dilerlerse söz konusu siteler üzerinden de BİM çalışanı olmak için iş başvurusunda bulunabilirler. Kişiler başvurularını tamamladıktan sonra mağazada ilgili başvuru için açık pozisyon olması ve kişilerin bu pozisyonlara olan uygunluğunun incelenmesi ile başvuru değerlendirilmektedir. Kişilerin işe uygunluklarının incelenmesinin ardından uygun görülürse işe kabul edilmektedirler.

Kişilerin aranılan şartları sağlaması ve iş başvurusunun uygun bulunması halinde BİM İnsan Kaynakları başvuruda bulunan kişiler ile iletişime geçerek görüşme için kişileri çağırmaktadır. Son zamanlarda Covid-19 salgını sebebi ile iş görüşmeleri online olarak görüntülü ya da mail üzerinden gerçekleşebilmektedir.

Görüşmelerin olumlu olması halinde ise İnsan Kaynakları bir belge listesi gönderir ve kişiler bu listede yer alan belgeleri eksiksiz olarak toplayarak geri göndermelidir. Ardından İnsan Kaynakları tarafından belirlemiş olan pozisyonlara kişiler yerleştirilir ve işe başlangıç zamanı belirtilmiş olan tarihte başlatılacaktır.

İş başvuruları için belirlenmiş olan bir diğer başvuru yönteminden biri olan İŞKUR üzerinden de BİM iş başvurusu gerçekleşmektedir. İŞKUR üzerinden değerlendirmeye alınan başvurularda gerekli görülen alanlar için personel alımı İŞKUR web sayfası üzerinden yapılmaktadır.

BİM İş Başvuru Şartları Neler?

Bir işyerinde çalışacak olan kişilerden bazı şartlar aranır. Kişilerin işyerlerinin belirlemiş olduğu koşulları sağlaması halinde ise iş başvuruları değerlendirilerek sonuçlanır. BİM mağazalarında çalışmak için başvuruda bulunan kişilerden de BİM’in aramakta olduğu bazı koşullar bulunmaktadır. BİM mağazalarında çalışma koşulları nelerdir diye merak edenler için ise söz konusu şartlar şunlardır,

 • Kişilerin en az lise öğrenimini tamamlamış olması,
 • Takım çalışmasına uygun ve uyumlu bireyler olması,
 • Çalışma saatlerinde esnek ve vardiyalı sisteme uygun olması,
 • Çalışacak kişilerin 30 yaşını geçmemiş olmaları aranmakta olup söz konusu yaş sınırı yöneticiler için geçerli değildir.
 • Çalışacak kişilerin müşteri odaklı hizmet sistemine uyumlu olması,
 • Kişilerin pazarlama ve satış konusunda yetenekli olması,
 • Çalışacak kişilerin tercihen lisans mezunu olması,
 • Çalışacak kişilerin tercihen perakende sektöründe çalışmış olması,
 • Kişilerin sosyal becerilerinin gelişmiş olması aranan koşullar arasında yer almaktadır.

Söz konusu ilgili şartların sağlanması halinde başvuruda bulunan kişiler içerisinden en çok şartı sağlayan kişinin işe kabul edilmesi daha yüksek bir ihtimaldir. Bu kapsamda başvuruda bulunacak kişilerin lisans mezunu olmaları ya da perakende sektöründe deneyimlerinin olması da iş başvurusunda ön plana çıkacak faktörler arasında yer alacaktır.

Bu yazı kapsamında 2021 BİM maaşları, çalışma şartları ve saatleri kapsamında bilgi verilmiştir. BİM mağazalarında işe başlamak isteyen ya da BİM çalışma koşulları hakkında bilgi almak isteyen kişiler için ilgili konular hakkında bilgiler verilmiştir.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu