Türkiye’de Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) emekli maaşı alan milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren resmi açıklama geldi. 19 Mayıs’ın Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olması sebebiyle resmi tatil kabul edilmesi ve 24, 25, 26 Mayıs tarihlerinin Ramazan Bayramı’na denk gelmesi nedeniyle emekli aylığı ödemeleri erken tarihe alındı. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) emekli, dul ve yetim ve malullük aylığı alan yaklaşık 13 milyon vatandaş, mayıs ayı maaşlarına daha erken bir tarihte kavuşmuş olacak. Buna göre 4A (eski adıyla SSK) kapsamında olan emekli vatandaşların normal ödeme günü 17, 18, 19, 20 olanlara 15 Mayıs’ta emekli maaşı ödemesi yapılacak. Hangi emekliye ödemelerin ne zaman yapılacağına dair bilinmesi gereken tüm detaylı bilgileri haberimizde bulabilirsiniz.

Emekli Maaşları Bayramdan Önce Ödenecek

Emekli maaşları her ay belirli tarihlerde ödeniyor. SSK, SGK, Bağkur emekli maaşı ödemelerini almak isteyen vatandaşlar maaşların ne zaman yatacağını öğrenmek istiyorlar. Ramazan Bayramına az bir zaman kala araştırmalar daha da artmışken konuyla ilgili resmi açıklamalar da yapıldı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan milyonlarca emeklinin beklediği açıklama geldi. Uzun bir süredir Bakanlık ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yetkililerinin birlikte üzerinde çalıştıkları emekli aylık ödemelerini erken tarihe alma konusunda somut adımlar atıldı ve resmi açıklama yapıldı. Bakanlığın kurumsal internet sitesi üzerinden konuyla ilgili bir bildiri yayınlayan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, emekli aylığı ödemelerinin 15 ile 22 Mayıs tarihleri arasında yapılacağını açıkladı. Böylelikle Türkiye’de yaklaşık 13 milyon emeklinin beklentileri karşılanmış oldu. Emekli vatandaşlar Ramazan Bayramı’ndan önce ihtiyaçlarını karşılayabilmek için emekli maaşlarına erkenden kavuşmuş olacak.

Hangi Emekliye Ne Zaman Maaş Ödemesi Yapılacak?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, emekli maaşlarının Ramazan Bayramı öncesine alınması kararıyla ilgili detaylı bilgiler paylaştı. Bu kapsamda SSK’lılar (4A) 15 – 20 Mayıs tarihleri arasında, Bağkur’lu emekliler (4B) ise 21 – 22 Mayıs tarihlerinde mayıs emekli maaşlarını banka hesaplarında görecek. Bakan Selçuk, 19 Mayıs'ın Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olması dolayısıyla resmi tatil olması ve 24, 25, 26 Mayıs'ın Ramazan Bayramı'na denk gelmesi sebebiyle ödemeleri erkene aldıklarına dikkat çekti. Bu kapsamda yapılan yeni düzenlemeyle birlikte emekli vatandaşların maaş ödemeleri şu tarihlere alınmış oldu:
  • 4A SSK kapsamında olup normal emekli maaşı ödeme günü 17, 18, 19, 20 Mayıs tarihleri arasında olanlara 15 Mayıs 2020 tarihinde,
  • 4A SSK kapsamında olup normal emekli maaşı ödeme günü 21, 22, 23 Mayıs tarihleri arasında olan emeklilere 18 Mayıs tarihinde,
  • 4A SSK kapsamında olup normal emekli maaşı ödeme günü 24, 25, 28 Mayıs tarihleri arasında olan emeklilere ise 20 Mayıs tarihinde emekli maaşları ödenecek.
  • Öte yandan 4B (Bağkur) kapsamındaki emekliler ve hak sahiplerine normal emekli maaşı ödeme günü 25 – 26 Mayıs tarihlerinde olanların 21 Mayıs’ta,
  • 4B (Bağkur) kapsamındaki emekliler ve hak sahiplerine normal emekli maaşı ödeme günü 27 – 28 Mayıs tarihlerinde olanların 22 Mayıs’ta emekli maaşları hesaplarına yatırılacak.
Ramazan Bayramı öncesinde nakit ihtiyaçlarını karşılamak ve bayram harcamalarında ekonomik olarak problem yaşamamak isteyen emekli vatandaşların sesini duyan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yapmış olduğu yeni düzenleme ile birlikte yaklaşık 13 milyon emekliye maaş ödemelerini Ramazan Bayramı’ndan önce banka hesaplarına yatırmış olacak.

4/A, 4/B ve 4/C Emekli Tarihine Göre Maaş Hesaplaması Nasıl Yapılır?

SGK’dan Sigortalı Kadın ve Erkeklere Erken Emeklilik Müjdesi!

SGK, Bağ-Kur Emeklilik Maaşı (Aylığı) Bilgisi Sorgulama