Başka Bahara

2020 Bütçesi kanun teklifi hükümet tarafından TBMM’ye sunuldu.Tabii ki bu teklif mecliste görüşülecek, üzerinde tartışılacak ve akabinde yürürlüğe girecek. Peki emeklinin, dar gelirlinin ve çalışanların lehine herhangi bir değişiklik olacak mı, pek öyle görünmüyor.

EYT’liler,sözü verilen 3600 ek gösterge, işsizliğin ve özellikle genç işsizliğin çözümü, çalışanlara uygulanan vergi matrahı oranlarının düzeltilmesi, emeklilerin yaşamakta olduğu geçim sıkıntısının giderilmesine dair beklentiler bir başka bahara kaldı. Henüz beklenen gemi ufukta görünmüyor. Çizilen pembe tablolar inandırıcı değil. Sadece bir algı operasyonu.

Yaşanan ekonomik krizin çözümünün, vergilerin artırılmasıyla sağlanacağı gerçeğiyle karşı karşıyayız.Zaten ağır olan vergi yükü daha da ağırlaşacak,yaşam bir kat daha zorlaşacak.  Adaletli bir vergi sistemini her nedense bir türlü gerçekleştiremedik. Meseleye oy kaygısıyla yaklaşılmasa,sorun reel bir bakışla ele alınsa çözüm gerçekleşecek. Maalesef bu da bir başka bahara…

Ekonomiyi düzeltmek; tarımı ve hayvancılığı teşvik etmek, yeni iş alanları açmak, üretimi artırmak, ağır sanayiyi kurmakla mümkün. Habire vergileri artırmakla sorun çözülmüyor, aksine daha da ağırlaşıyor.Unumuz var, yağımız var, suyumuz var, tuzumuz var, şekerimiz var; neden helva yapamıyoruz? Yoksa yeterli bilgimiz, becerimiz mi yok; açık yüreklilikle üzerinde durmalı ve cevaplamalıyız.

Bütçeyi yapanlar, ülke gerçeğinden bihaber hareket etme lüksüne sahip değildirler. Vatandaşın derdine deva olmak mecburiyetindedirler. Verilen vaatlerin tutulması ve mutlaka hayata geçirilmesi şarttır. Dar gelirliler, borç batağında boğulmaktadır. En kısa sürede bu soruna el atılmalı, dar gelirliye rahat bir nefes aldırılmalıdır. Hiçbir şey gösterildiği gibi güllük gülistanlık değildir. Gerçeklere uzak durmak, çözüm üretme becerisine ve bilgisine sahip olmamaktır.Hep kışı yaşamayalım, baharları yaşamak hakkımız. Bu hakkımızı göz ardı etmeyin!

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu