Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, devlet korumasından yararlanmış ve koruma altında yetişmiş gençlerin kamuda daha fazla yer alması için, toplam 1343 kadroya yerleştirme işlemi yapılacağını duyurdu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde kadrolu olarak çalışmak isteyen gençlerin başvuru ve tercih işlemlerini 1 Haziran ile 15 Haziran 2020 tarihleri arasında gerçekleştireceği açıklandı. Bakanlığın resmi internet sitesi üzerinden müjdeli haberi paylaşan Selçuk, Bakanlığa bağlı kuruluşlarda büyüyen ve kamuda istihdam hakkı kazanan gençlerin kamuya yerleştirme işlemlerine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Konuyla ilgili son gelişmeleri haberimizden takip edebilirsiniz. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, devlet koruması altında yetişmiş gençlerin kamu kurum ve kuruluşlarında daimi olarak istihdam edilmesine yönelik yeni bir uygulamaya geçti. Bakanlığın resmi internet sitesi üzerinde gençleri yakından ilgilendiren müjdeli haberle ilgili olarak açıklamada bulunan Bakan Selçuk, “Devlet korumasından yararlanmış gençlerimiz için 1343 kadroya yerleştirme işlemi yapacağız. Gençlerimiz, 1 Haziran itibarıyla kamu kurumlarına yerleşebilmek için tercih işlemleri yapabilecek.” bilgisini paylaştı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ayrıca önümüzdeki süreçte Bakanlığa bağlı kuruluşlarda büyüyen ve kamuda istihdam hakkı kazanan gençlerin tercih işlemlerinin 15 Haziran'a kadar devam edeceğini de vurguladı. Yerleştirme işlemleri için tercih kılavuzunun bugün itibarıyla Bakanlığın internet sitesinde yayımlanacağını belirten Selçuk, tercihlerin e-Devlet üzerinden gerçekleştirilebileceği bilgisini verdi.

54 Bin 144 Genç Kamuda İş Sahibi Oldu

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın resmi internet sitesi üzerinden açıklamalarda bulunan Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, güncel 1343 kadro yerleştirmesiyle birlikte, Bakanlığa bağlı kuruluşlarda yetişen 54 bin 144 gencin atamasının yapılmış olacağına dikkati çekti. Bakan Selçuk konuyla ilgili olarak, “Bakanlık olarak, gençlerin korunması ve hayata en iyi şekilde hazırlanması için tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz. Devlet korumasındaki çocukları, eğitimlerinin her aşamasında destekleyerek, gelecek kaygısı yaşamamaları için istihdamda olmalarını önemsiyoruz. Gençlerimizin iş hayatına başlayarak ülkemizin kalkınması ve büyümesine katkı sağlaması son derece mutluluk verici.” ifadelerini kullandı. Bakan Selçuk, internet üzerinden yayınlanan açıklamasında son olarak “Evlatlarımızı kamuda istihdam ederek ailemizi büyütmeye ve onları desteklemeye devam edeceğiz.” diyerek sözlerini tamamladı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Kreş Tedbirlerini Açıkladı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından açılış izni verilen ve 1 Haziran'da yeniden faaliyete başlayacak özel kreş, çocuk kulüpleri ve gündüz bakımevlerinde alınacak tedbirler belirlendi. Bu kapsamda özel kreşler, gündüz bakımevleri ve çocuk kulüplerinin uyması gereken kurallar ve alınacak tedbirlere ilişkin kılavuz, Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğünce illere gönderildi. Kılavuzda yer alan bilgilere göre; özel kreş, çocuk kulüpleri ve gündüz bakımevlerinde grup sayıları azaltılarak, bir grupta en fazla 10 çocuk bulunması sağlanacak. Ortak kullanım alanlarında da aynı anda en fazla 10 çocuk bulunacak. Çocukların yemek vakitlerinde yemekhaneye tek tek kendi grupları ile gideceği belirtilen kılavuzda ayrıca çocukların aynı masada oturmaları halinde aralarında en az 1,5 metre mesafe olacağı, uyku saatinde kampet veya yataklarının arasında da yine en az 1,5 metre mesafe bırakılacağı bildirildi. Tedbirlerin yer aldığı kılavuza göre, özel kreşler, gündüz bakımevleri ve çocuk kulüplerinde her gün tüm yaşam alanlarında aynı çocuklar bir arada olacak. Gruplar arası geçişe izin verilmeyecek, gruplardan sorumlu personelin diğer gruplarla temas etmemesi sağlanacak. Oyuncak, kitap değişimi ve benzeri hiçbir etkinlik de yapılmayacak. Zorunlu haller dışında kuruluşa veliler ve ziyaretçiler kabul edilmeyecek.