Bağkurlulara Yüzde 5 Prim İndirimi Yasalaştı

07.09.2016 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6745 SAYILYATIRIMLARIN PROJE BAZINDA DESTEKLENMESİ İLE BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN beraberinde bağkurlulara da indirim hakkı getirdi. Böylece bağkur kapsamındakiler de tıpkı işverenler gibi sigorta prim indiriminden faydalanabilecekler. Peki Bağkur yüzde 5 lik indirim için gerekli şartlar neler? Bağkurlular yüzde 5 indirimden faydalanmak için herhanbi bir başvuru yapacak mı? İndirim tutarı ne kadar olacak? İşte detaylar:

Bağkur Yüzde 5 İndirimden Hangi Bağkurlular Faydalanacak?

Bağkur primi üzerinden yüzde 5 indirimden;

 • Tarım (çiftçi) bağkurlular,
 • Vergi mükellefi olan esnaf bağkurlular,
 • Şirket ortakları,
 • Muhtarlar,
 • At atrenörleri ile jokeyler,

Faydalanabilecek.

İsteğe Bağlı Bağkurlu’lar Yüzde 5’lik İndirimden Faydalanacak mı?

İsteğe bağlı bağkurlular için yüzde 5 lik indirim uygulanmayacak.

Ek/5 İsteğe Bağlı Tarım SSK’lılar Bu İndirimden Faydalanacak mı?

Ek/5 kapsamında isteğe bağlı olarak prim ödeyenler hakkında da bu indirim uygulanmayacak.

Bağkur Yüzde 5 İndirim İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Bu indirimden faydalanabilmek için;

 • Son ödeme vadesi geçmiş prim borcunun bulunmaması,
 • Primlerin zamanında ödenmesi gerekmektedir.

Bağkur Borcunu Yapılandıran Yüzde 5 lik İndirimden Faydalanır mı?

Prim borçlarını yapılandıran, yapılandırma taksidi ve cari primlerini düzenli ödeyen kişiler de bağkur yüzde 5 lik indirimden faydalanabilir.

Bağkur İndiriminden Faydalanmak İçin Başvuru Şartı Var mı?

Primlerini zamanında ödeyen ve geçmiş dönem prim borcu olmayan kişiler otomatik olarak bu indirimden faydalanacak. Herhangi bir başvuru şartı yok.

Bağkur Yüzde 5 İndirim Hangi Tarihte Başlayacak?

2016 Ekim ayı primlerinden itibaren indirim uygulamasına başlanacak.

Bağkur Yüzde 5 İndirim Borçlanmalar İçin Geçerli mi?

Askerlik borçlanması, yurt dışı borçlanması, doğum borçlanması v.s. gibi borçlanmalar için bu indirim uygulanmayacak.

Bağkur İhya İçin Yüzde 5 İndirim var mı?

BAĞKUR İHYA için de bu indirimler uygulanmayacak.

İndirim Tutarı Ne Kadar Olacak?

Mevcut uygulamada esnaflar ve şirket ortakları asgari ücretin brüt tutarının % 34,5’i kadar bağkur primi ödemekte iken indirimin ardından %29,5 oranında prim ödeyecekler. Böylece ödeyecekleri prim tutarı 568,21 T.L. yerine 485,86 T.L. olacak.

Çiftçi bağkurluları ise 435,63 T.L. yerine 372,49 T.L.ödeyecekler. Aşağıdaki tabloda yüzde 5 indirim öncesi ve sonrası prim tutarı ile cepte kalan para ile ilgili ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

tarım çiftçi esnaf bağkur yüzde 5 indirim tablosu
tarım çiftçi esnaf bağkur yüzde 5 indirim tablosu

 

 

 

 

 

 

Kısmi Süreli Çalışanlar ve Çağrı Üzerine Çalışanlara GSS Primi Çıkmayacak?

6745 Sayılı kanunda kısmi süreli ve çağrı üzerine çalışanlarla ilgili de müjdeli bir haber var. Mevcut uygulamada bu kişiler ayın 30 günden sksik kalan süreleri için bakmakla yükümlü kişi olsalar bile GSS primi ödemek zorundaydı. Kanunla getirilen son düzenleme ile birlikte bu kapsamda çalışanlardan bakmakla yükümlü kişi konumunda olanlar ayrıca GSS primi ödemeyecek.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

51 Yorum

 1. 2018 çiftçi bagkuru indirimnli hali 498 tl 500 tl yani Allahtan korkun ya 420 den 500 e cıkartmışsınız 80 tl devleti yöneten godoman takıman para olmayabilir ama beni etkiliyor

 2. merhaba eşim 1974 doğumlu 1991 ssk girişli 5525 güne tabi 4835 gün 4/a 690 gün 4/b isteğe pirimi var son 7 yılı 1051 gün 4/a 690 günü isteğe bağlı hangi kurumdan emekli olunur acaba birde 1999/2001 2007/2009 doğum borçlanması yaptık son 7 yıl fiili hizmet yılına dahilmidir 1051 gün 4/a pirimleri 7 yıl için de doğum borçlanmasın dan hariç günlerdir saygılar

  1. Merhaba;son 2520 günde hangi hizmet fazla ise o kapsamdan emekli olabilirsiniz. Borçlanacağınız tarihte hangi statüde ise o statüden borçlanma yapabilirsiniz.

   1. merhaba hocam biz 1999/2001 ve 2007/2009 yıllarını doğum borçlanmasını yatırdık 4/a dan 2007/2009 yılı borçlanması fiili olarak son 7 yıl hizmet yılına dahil oluyor mu sigortadan aldığımız yazıda doğum borçlanması pirimleri yıl bazında yazmıyor sadece doğum borçlanması gözüküyor diğer yatan pirimler yıl bazın da tek tek gözüküyor bazı sitelerde doğum borçlanması son 7 yıl için de ise dahil bazıları da dahil değil diyor ssk ya soruyoruz onlarda bir şey bilmiyor bizleri bu konuda aydınlata bilirseniz memnun oluruz saygılar

 3. Ssklı olarak çalışmaktayım ancak boş zamanlarımda kendi işimi yapmak istiyorum. Bunun içinde bağkurlu olmam gerekiyor. Ssk ve bağkur aynı zamanda olursa bir aorun olurmu? Ve ssk yatarken bağkuru ödemeyince 2 yıl ödemesem sorun olurmu? Emeklilikte bağkur borcu ile ask birleşirmi?

 4. Bu ay bağkur primini geç ödesem geriye dönük 10 ay faydalandığım indirimleri benden isterler mi. yani geriye dönük borç çıkarırlar mı

 5. Yine 50 tl civarı zam geldi. Ne anladık bu işten. Bu kadar zam olur mu insaf yaa. Indirim olayı da birkaç ay sürdü yalan oldu.

 6. Hocam devlet yapacagini yapti .yinne esnaf bagkuruna 50.tl gibi zam yapti.zaten odeyemedigimiz.bagkurun zamlanmasi kotu oldu.yatirmasammi acaba emeklilik zaten mezarda.adalwt.ve insaf yok bu uygulamayi duzenleyenlerde .emekliye.asgari ucretliye zam yapiyon .niye esnafa yikiyon.artik bunalima girdi esnaf .patlayacak .

 7. Esimin sigorta girisi94 ancak 380 gun odemesi var yas52 ne kadar odenirse erken emekli olabilir

  1. Merhaba. Ssk kapsamında emekli olabilmesi için en az 3600 gün ve 58 yaşı tamamlaması gerekiyor. Eğer 1994 yılından sonra doğan çocuk varsa doğum borçlanması yapabilir.

 8. 1991 sigorta girişim var 300 gün anca yatırmışımdır 1998 bagkura başladım ne zaman emekli olurum ve emekli olacagım zaman sigortayamı geçmem gerekiyor

  1. Merhaba. en erken sigortadan emekli olabilirsiniz. Sigorta giriş tarihiniz tam olarak ne zaman?
   Sigortadan emekli olabilmeniz için emeklilik yaşınıza en geç 3,5 yıl kala SSK kapsamına geçmeniz ve 3,5 yıl ssk kapsamında kesintisiz olarak prim ödemeniz gerekir.

 9. Ben kasım ayını tam olarak yatırdım ama son günlerinde her ay bu şekilde indirim veriyordu ama bu ay indirimsiz çıktı bağkur borcum bu durumda ne yapabiliriz.

  1. Son ödeme vadesi geçmiş prim borcunuz yoksa sistem otomatik olarak yüzde 5 indirim uyguluyor zaten. Ama eğer uygulamıyorsa indirimi sgk ile görüşün

 10. isteğe bağlı bağ kurlulara bu haksızlık niye. Bi de eskiden isteğe bağlı bağkurlu sağlık pirimide ödemiyordu neden bu kanunnu yürürlükten kaldırdılar . sağlıksız isteğe bağlı bağkur tekrar gündeme gelecekmi

 11. Merhabalar 2002 sigorta baslangıcım 16 senelik sigortalıyım şuan prim ödenmıyor geri kalanı taksite bağlayıp yapılandıramm yada bana yardımcı olurmusunuz magdurum

 12. bu yapılan yüzde 5 indirim ssk yi kapsamıyor doğru mt anladım birde kapsamıyorsa 3 aylık gelen stopaj işçinin bağkurdan yüksek olmasına neden olur bu nasıl çözülecek teşekkür ederim

  1. İşveren kapsamındakiler yani 4/a-ssk kapsamında sigortalı çalıştıranlar zaten primlerin üzerinden yüzde 5 oranında indirim alıyor. Yeni bir düzenleme yok bu konuda.

  1. Onlarla ilgili zaten 2016 yılında geçerli olan sigortalı başına 100 TL tutarında indirim var. ayrıca yüzde 5 indirim de uygulanmakta. Onun haricinde bir indirim yok.

 13. Merhaba hocam 2014 ocak bağkur girişim var 13senedir ödüyorum 5000 güne yaklaştı dükkanım var mecbur bağkur ödüyorum. Bağkur 9000 prim günü ssk 7000 ben nezaman ssk ya geçmeliyim ve dükkanım devam ederken geçrbilirmiyim teşekkür ederim

  1. Emekliliğinize 3,5 yıl kala geçmeniz gerekir. Dükkan açıkken başka bir işyerinde ssk kapsamında çalışabilirsiniz. Sıkıntı olmaz.

 14. Merhaba ben 2yıldır istege bağli sigorta ödüyorum ve düzenli ödüyorum bize neden bu uygulama yapılmıyor bu haksızlik degilmi ozaman duzenli ödememizin hicbir anlamı yok herkes gibi bizimde bu haktan faydalanmamız gerketiğini düşünüyorum bu konuyla ilgili bir gelişme olabilirmi acaba?

  1. Şu an gümdemde bu konuyla ilgili bir düzenleme yapılması hakkında bir gelişme yok. Ama yapılmaz ya da yapılır demek de zor.

 15. Ben 2008 de emekli oldum 72 ay vaadeyle
  Benim borcum bittimi ne zaman tam maas alabilirim

 16. biz duzenli odeyenler ödül nitelikte bir kanun ve ciftciler icin erken emeklilik icin de yasa istiyoriz. tarim is kazalarında en başa ceken meslek yazin aşırı sıcakta kışın sogukta calisilan meslekmecbursun bir memur yazin klima calismadigi zaman calismiyor çiftçi öylemi sonra emeklilik yaşı 60 kisi fizik olarak 50 uasindan sonra vücut yoruluyor boyle zozlu meslekde emekli lik yasi yuksek olmasi koylerde gencler sehre kaciyor

 17. 2007 6 ay esnaf bağkuruna giriş yaptım 15 yılı 5400 gunu doldurunca emeklı olabılrmıyım

 18. BAĞ-KUR olanlara %5 indirim uygulanacakmış. Bu indirimden Tarım SSK (isteğe bağlı sigorta) yararlanabilecek mi?

 19. ödemeleri düzenli ödeyenler derken.. 3 yıl bağkur ödüyorum. bir kaç kere 10-15 gün gecikmeli ödeme yaptım. bende faydalanabilecek miyim acaba indirimden?

  1. Değerli Okurumuz;
   Ödemeleri düzenli ödemekten kasıt son ödeme vadesi geçmiş prim borcunuzun olmaması. Eğer yoksa faydalanırsınız.
   Saygılarımızla.

 20. 16,02,1971 doğuluyum 06,12,1989 sigorta girişim var 8300 primim var 01,09,2016 tarihinde bağkura geçiş yaptım ne zaman emeklim olurum saygılarımla

 21. 1961 doğumluyum. Bağkur giriş tarihi 1985 ve 1350 gün prim. SSK giriş tarihi 1979 ve 1250 gün prim. SSK Müdürlüğüne 2 ay önce başvurduk. emekli olmak için bağkurun tamamını borçlanacaksınız ve oda 100 bin tutar dediler. sgk primi çöp oluyordu. Şimdi yeni çıkan yasalarda sgk + bağkur birleştirip ve askerliği ödeyip ve üstünü de bağkur primi ödeyerek emekli olabilir miyim? teşekkürler.

  1. Değerli Okurumuz;
   O dönem hesap ettitdiğiniz gibi borç çıkar size. Yapılandırma kapsamında bir avantajınız olmaz maalesef.
   Saygılarımızla.

 22. Sayin Hocam,
  Bilgilendirmeniz icin cok tesekkurler..Bu Bagkur yuzde bes indirim guzel birsey.Nihayet Bagkurlu’larin hayrina bir ise el atilacak.Umarim bu isteklerimizi . sikayetlerimizi hukumetimize iletiyorsunuzdur..Biz 10 yildir hic aksatmadan odeyenlerdeniz.İnsallah boyle devam eder..Hukumetimiz bu Bagkur yapilandirmasi, ve ihya gibi aklimizin almadigi konulari uygularken; Demeliler ki; Bundan hic aksatmadan odeyenler bu konulardan muaftir…Ancak odemeyi aksatanlar icin gecerlidir diye acikca belirtmeliler.Ben simdi anliyorum ki bizim borcumuz yoktur..Emeklilik tahakkuk edene kadar odemelerimizi surdurmeliyiz.Simdi de Ciftci Bagkur’lu olarak pirim indiriminden yararlanacagiz ..Oyle degil mi? Devlet lehimizde aldigi kararlari fiilen kendisi uygulamali..Bizi nereye, nasil muraccat etme ve yanlis kararlar aldirmaktan korumalidir..Zaten toplum olarak bir muhasebeci gibi bilgi birikimimiz olmadigi gibi avukat .muhasebeci tutacak maddi imkanimiz da yoktur.
  Saygilarimla.

 23. Sayin Hocam,
  Bilgilendirmeniz icin cok tesekkurler..Bu Bagkur yuzde bes indirim guzel birsey.Nihayet Bagkurlu’larin hayrina bir ise el atilacak.Umarim bu isteklerimizi . sikayetlerimizi hukumetimize iletiyorsunuzdur..Biz 10 yildir hic aksatmadan odeyenlerdeniz.İnsallah boyle devam eder..Hukumetimiz bu Bagkur yapilandirmasi, ve ihya gibi aklimizin almadigi konulari uygularken; Demeliler ki; Bundan hic aksatmadan odeyenler bu konulardan muaftir…Ancak odemeyi aksatanlar icin gecerlidir diye acikca belirtmeliler.Ben simdi anliyorum ki bizim borcumuz yoktur..Emeklilik tahakkuk edene kadar odemelerimizi surdurmeliyiz.Simdi de Bagkur pirim indiriminden yararlanacagiz ..Oyle degil mi? Saygilarimla.

  1. Değerli Okurumuz;
   Primlerini sizin gibi düzenli ödeyenler ve geçmiş prim borcu olmayanlar bu indirimden faydalanacak. Yani ödeyeni devlet ödüllendirmiş oluyor bir nevi. Olması gereken de oydu. Ödemeyen kişilerin herhanbi bir indirim hakkı yok zaten.
   Saygılarımızla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu