Bilindiği üzere 19.08.2016 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6736 Sayılı Torba kanun ile 2016/06 dönemi öncesinde Bağkur prim borcu bulunan kişiler bu borçlarını yapılandırabilecek ve taksitlendirebilecek. Bağkur borcundan dolayı emekli olamayanlar ise kendilerine kredi yönünde bir açıklama beklemekteydi. Peki bağkur prim borçları için devlet kredisi verilecek mi? Bağkur prim borcundan dolayı emekli olamayanlara ne kadar kredi verilecek işte detaylar;

6736 Bağkur Yapılandırma Hakkında Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ

Bağkur Borcu Olanlara Emeklilik Kredisi

Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan 05.09.2016 tarihinde yapılan resmi açıklamaya göre Bağkur prim borcundan dolayı emekli olamayanlara Ziraat Bankası aracılığı ile kredi verilecek. Kredi taksitleri ise maaş bağlanacak kişinin maaşından kesilecek. Böylece prim borcundan dolayı emekli olamayan 4/b sigortalıları yani Bağkurlu'lar kredi ile emeklilik hakkına kavuşacak.

Hangi Bağkurlulara Banka Kredisi Verilecek?

  • Tarım (çiftçi) bağkurlu olanlara,
  • Esnaflara (vergi kaydı olan)
  • Şirket ortaklarına,
  • Muhtarlara,
Banka kredisi imkanı sağlanacak. Bağkurlulardan Kredi İçin Teminat İstenecek mi?

Kredi verilecek kişilerden Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan  "Prim Borcunu Ödemesi Halinde Emekli Olabilecek"  yazısını almaları istenecek. Onun haricinde herhangi bir teminat istenmeyecek.

Bağkurlular Hangi Borçlar İçin Krediden Faydalanacak?
  • Askerlik borçlanması,
  • Doğum borçlanması,
  • Bağkur ihya borçları ve
  • Geçmiş dönem prim borçları için kredi imkanı sağlanacak.
Bağkur Prim Borcundan Dolayı SSK'dan Emekli Olamayanlar da Kredi Verilecek mi?

SSK yani 4/a kapsamında emekliliği hak eden ancak bağkur prim borcundan dolayı kendilerine aylık bağlanamayan sigortalılar da banka kredisi yoluyla bağkur prim borçlarını ödeyebilecek ve emekli olabilecekler.

Bağkurlulara Banka Kredisi İle İlgili Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan Yapılan Yazılı Açıklamanın Tam Metni

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Ziraat Bankası arasında imzalanan protokolle, yeniden yapılandırma kapsamındaki 4B'li (BAĞ-KUR) vatandaşlara, borçlarını ödeyip emekli olabilme imkanı sağlandı

Yapılan protokol ile prim borcundan dolayı emekli olamayan BAĞ-KUR kapsamındaki kendi nam ve hesabına çalışan esnaf, sanatkar ve çiftçilere herhangi bir teminat göstermeden kredi kullanarak emekli olma imkanı getirildi.

Bu imkandan yararlanmak isteyen sigortalılar Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlüklerine başvurarak alacakları 'Prim Borcunu Ödemesi Halinde Emekli Olabilecek' yazısıyla Ziraat Bankası şubelerine müracaat edebilecekler. 

İmkandan ayrıca, birikmiş prim borcunu ödemesi durumunda 4B'den yaşlılık aylığı bağlanabilecekler, 4B prim borcunu ödemesi durumunda 4A'dan yaşlılık aylığı bağlanabilecekler, askerlik ve doğum borçlanmasını yapması durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecekler ile durdurulan hizmet sürelerinin ihya edilmesi durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecekler de yararlanabilecek.

Editör: TE Bilisim