Araç vergi borcunu görüntüleme işlemleri online sorgulama noktaları üzerinden yapılır. Yılda bir kez ve iki taksit halinde ödenen araçlara ait Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) için güncel borç tutarları e-Devlet ve İnternet Vergi Dairesi üzerinden öğrenilebilir.

Araç vergi borcu sorgulama işlemleri için kullanılan platforma göre TC kimlik numarası ile birlikte, araca ve kullanıcıya ait farklı bilgilere de ihtiyaç duyulur. Sorgulama işlemleri sonrası araca ait vergi borçları ödeme işlemleri, benzer platformlar üzerinden yapılabilir.

ARAÇ VERGİ BORCU SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Araca ait vergi borcunu öğrenmek ödeme dönemleri yanında, ödeme dönemi dışında kalan süreler için de yapılabilir. Sorgulama için kullanılan her platformda farklı işlem basamakları takip edilerek, güncel araç MTV borç tutarı öğrenilebilmektedir.

Araç sahipleri bazı platformlardan kendi adlarına kayıtlı araçlar için sorgulama yapabilirken, başkasına ait araçlar için de mevcut sorgulama yöntemlerinden bazılarını kullanabilirler.

Araca ait güncel MTV borç miktarını öğrenmek için şu işlem kanalları kullanılır:

  • E-Devlet
  • Vergi Dairesi
  • İnternet Vergi Dairesi
  • İnternet ve Mobil Bankacılık

E-Devlet’ten Araç Vergi Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet’ten araç vergi borcu öğrenme işlemleri için Gelir İdaresi Başkanlığı sayfasında yer alan “Vergi Borcu Sorgulama” ve “Araç Üzerine Kayıtlı Vergi Borçlarının Sorgulanması” sekmeleri kullanılır. “Araç Üzerine Kayıtlı Vergi Borçlarının Sorgulanması” sekmesi tüzel kişilerce kullanılırken, gerçek kişiler “Vergi Borcu Sorgulama” sekmesini kullanmalıdırlar.

Sorgulama için https://www.turkiye.gov.tr/gib-vergi-borcu-sorgu linki kullanılarak doğrudan ilgili sayfaya giriş yapılabilir. Link kullanılarak giriş yapıldığında ilk olarak aşağıda gösterildiği şekilde “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklamanız gereklidir.

İlgili işlemin yapılması ardından kimlik doğrulama için mevcut seçeneklerin seçilmesi ve istenen bilgilerin girilerek sisteme giriş yapılması gereklidir. E-Devlet girişi için yapılacak doğrulamalarda e-Devlet şifresi, mobil imza, e-imza, T.C. kimlik kartı ve internet bankacılığı giriş yöntemleri kullanılabilir.

Aşağıda paylaşılan örnekte e-Devlet şifresi ile giriş tercihi yapılarak kimlik doğrulama yapılmıştır. “TC Kimlik Numarası” ve “e-Devlet Şifresi” kullanılarak “Giriş Yap” butonuna tıklamanız halinde, sorgulama sayfasına otomatik olarak yönlendirmeniz tamamlanır.

Başlığın hemen altında paylaştığımız link üzerinden yapılan giriş işlemi sonrası, kimlik doğrulama yaparak sorgulama işlemini sonuçlandırabilirsiniz. Aracınıza ait MTV borcu olduğunda, vadesi gelmiş borç tutarınız anlattığımız işlem basamaklarını takip edilerek öğrenilir.

Borcunuz bulunmaması halinde ise aşağıda gösterildiği şekilde “Borç bilgisi bulunamamıştır” bilgilendirmesi ile karşılanırsınız.

Kırmızı kutu içine alınan “Toplam Borçlar” sekmesine tıkladığınızda ise gelecek döneme ait MTV ödemenizi görüntüleyebilirsiniz. Sekmeye tıklamanız halinde gelecek döneme ait ödemeleriniz ile ilgili bilgilendirme ekranı aşağıda paylaşılmıştır.

Yukarıda paylaşılan görselde “Vergi Dönemi” altında yer alan tarihler, borcun vadesini gösterir. Plaka kısmında adınıza kayıtlı ve borca konu araca ait plaka bilgisi yer alırken, “Asli Borç” kısmında güncel borç bilginiz yer alır. Ödeme dönemi kaçırılan borçlar için yansıyan gecikme zammı ise ilgili kutu altından takip edilebilir.

Tüzel kişiler tarafından yapılacak borç sorgulama işlemleri için https://www.turkiye.gov.tr/gelir-idaresi-arac-uzerine-kayitli-vergi-borclarinin-sorgulanmasi-tuzel-kisi linki üzerinden giriş ve yukarıda anlatıldığı şekilde kimlik doğrulama yapılması yeterlidir. Doğrulamanın ardından tüm borç ve borca konu araçla ilgili bilgilere ulaşılabilir.

Vergi Dairesi’nden Araç Vergi Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Vergi dairelerinden araç vergi borcu öğrenme işlemleri için yakınlarınızda yer alan Gelir İdaresi Başkanlığı ya da şubelerine müracaat etmeniz yeterlidir. İlgili kuruluştan yapılacak sorgulamalarda TC kimlik numaranızla birlikte araç plaka bilgisi gereklidir. Bahsedilen iki bilgiyi kullanarak güncel MTV borcunuzu ve son ödeme tarihini öğrenebilir, dilerseniz borcunuzun ödemesini yapabilirsiniz.

Vergi daireleri üzerinden başkasına ait araç vergi borcu sorgulama işlemleri yapılabilir. Sorgulama yapılacak araca ait plaka ve araç sahibinin TC kimlik numarası bilgisi paylaşılarak, başkasına ait güncel MTV borcunu öğrenebilirsiniz.

İnteraktif Vergi Dairesi Üzerinden Araç Vergi Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

İnteraktif vergi dairesinden araç vergi borcu öğrenme işlemleri https://ivd.gib.gov.tr/ linki kullanılarak ulaşılan “İnteraktif Vergi Dairesi” web sitesi üzerinden yapılır. Sorgulama yapılabilmesi için ilk olarak kimlik doğrulama işleminin yapılması gereklidir. Kimlik doğrulama işlemi, açılan link üzerinde ulaşılan aşağıdaki ekran üzerinden yapılır.

Kimlik doğrulama işlemi için dilerseniz aşağıdaki görselde turuncu çerçeveye alınan “E-Devlet Şifresi ile Giriş” sekmesini kullanabilirsiniz. İnteraktif vergi dairesi şifresi ile giriş yapmak için görselde yer aldığı gibi “TC Kimlik No/Vergi No/Kullanıcı kodu” ve “İnteraktif vergi dairesi şifresi” bilgilerini girin ve güvenlik kodu girişi ardından “İnteraktif Vergi Dairesine Giriş” linkini tıklayın.

Yukarıda gösterildiği şekilde yapılan giriş ardından, İnteraktif Vergi Dairesi hizmetlerini kullanabilirsiniz. Açılan ekranda aşağıda gösterildiği şekilde “Vadesi Geçmiş” ve “Vadesi Gelmemiş” borç bilgileriniz görüntülenir. Motorlu taşıtlar vergisi güncel tutarı, aşağıda gösterildiği şekilde vade tarihine göre uygun alanda yer alır.

Yeşil çerçeve ile gösterilen “DETAY” sekmesine tıkladığınızda, bahsi geçen borca ait detay bilgisine ulaşabilirsiniz. Açılan sayfada dilerseniz kredi kartı ile MTV borcunuzu ödeyebilirsiniz. Bahsedilen alana giriş yapmanız halinde açılacak pencere aşağıdaki gibidir.

İnternet/Mobil Bankacılık Üzerinden Araç Vergi Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

İnternet bankacılığından vergi borcu öğrenme işlemleri için müşterisi olduğunuz bankanın internet ve mobil bankacılık hizmetlerini kullanabilirsiniz. Bankanıza ait dijital kanallar üzerinden yapılan giriş ardından sırası ile “Ödemeler” ve “Motorlu Taşıtlar Vergisi” girişleri yapılarak ödeme ekranına ulaşılır.

Açılan ekranda aşağıda gösterildiği şekilde “TC Kimlik No” ile birlikte “Araç Plakası” ve “Vergi Dönemi” bilgilerinin girişinin yapılarak “Görüntüle” butonunun kullanılması, plakadan araç borç sorgulama işlemi için yeterlidir.

ARAÇ VERGİ BORCU NASIL ÖDENİR?

Araç vergi borçlarının ödemesi İnteraktif Vergi Dairesi, bankaların internet bankacılığı ve Vergi Dairesi şubeleri üzerinden yapılır. Vergi daireleri şubelerinden araca ait MTV ödemeleri nakit olarak yapılmaktadır. Banka ve kredi kartı ile MTV ödeme işlemleri, interaktif vergi dairesi ve banka dijital kanalları üzerinden yapılır.

Ödeme yapılabilmesi için yukarıda ilgili başlıklarda yer alan vergi borcu sorgulama işleminin yapılması gereklidir. Alt başlıklarda anlatıldığı şekilde yapılan sorgulama ardından görüntülenen borç banka veya kredi kartı ile ödenir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ne Zaman Ödenir?

MTV ödeme tarihleri her yılın Ocak ayı ile başlar. İki taksit halinde ödenebilen MTV ödemelerinin ilk taksitleri 1 – 31 Ocak, ikinci taksit ödemeleri ise 1 – 31 Temmuz tarihleri arasında yapılır.

MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ (MTV) NASIL HESAPLANIR?

MTV hesaplama işlemi İnteraktif Vergi Dairesi sayfası üzerinden yapılır. https://ivd.gib.gov.tr/ linki üzerinden giriş yapılan sayfada, üst menüde yer alan “Hesaplamalar” menüsü üzerine gelinir ve aşağıda gösterildiği şekilde “Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama” sekmesine giriş yapılır.

Yukarıda sarı çerçeve ile gösterilen sekmeye giriş yapılması ardından, aşağıda gösterilen “MTV Hesaplama” sayfasına giriş yapılır. Açılan sayfada aracınıza ait trafiğe çıkış tarihi, araç tipi, motor silindir hacmi ve araç yaşı bilgilerinin girilmesi gereklidir.

Hesaplama yapılacak MTV yılı da girilmesi ardından “HESAPLA” butonuna tıklayarak sorgulama yapılır.

Yukarıda anlatıldığı şekilde yapılan sorgulama sonrası, aracınıza ait mahsup edilecek MTV tutarı hesaplanır. Hesaplama için aşağıda yapılan örneği inceleyebilirsiniz. Hesaplama ile bulunan tutara ilişkin sorgulama ve ödeme işlemleri, yukarıda alt başlıklarda anlatılan araç vergi borcu sorgulama yöntemleri ile yapılır. Aracınızın vergi borcunu sorgulamanızın ardından ödemenizi kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Editör: TE Bilisim