SGK Rapor Parası, Geçici İş Göremezlik Ödemesi Sorgulama

02.03.2018
142
A+
A-
SGK Rapor Parası, Geçici İş Göremezlik Ödemesi Sorgulama

Hastalandığınızda, iş kazası geçirdiğinizde ya da hamilelik durumunda doktora tarafından istirahatiniz uygun görülebilir. İtirahatli yani raporlu olduğunuz bu sürelere ait maaşınız işveren tarafından ödenmez. Gerekli şartları sağlamanız halinde rapor aldığınız bu süreler için Sosyal Güvenlik Kurumu size rapor parası öder. . Bu yazımızda ise geçici iş göremezlik ödemenizin Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılıp yapılmadığını ve ödemenizin ne durumda olduğunu nasıl sorgulayabileceğiniz konusunda size detaylı bilgi vereceğiz.

SGK rapor param bankaya gönderildi mi, nasıl sorgulayabilirim? 

SGK tarafından yapılan işgöremezlik parası ödemesinin bankaya gönderilip gönderilmediğini online sgk rapor parası sorgulaması yaparak öğrenebilirsiniz. İşgöremezlik online sorgulama işlemini E devlet sistemi aracılığı ile yapabilirsiniz. Sorgulama işlemini yapabilmeniz için E devlet şifrenizin olması gerekir. Eğer yoksa en yakın PTT şubesinden e devlet şifresi alabilirsiniz. Rapor parası sorgulaması için;

1   https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ adresinden E-devlet şifrenizle giriş yaptıktan sonra sırasıyla aşağıdaki aşamaları takip edin.

-SOL ÜST TARAFTAKİ E-HİZMETLER,

-SOSYAL GÜVENLİK KURUMU,

-ORTAK (4A/4B/4C) HİZMETLER,

-4/A-4/B İŞ GÖREMEZLİK ÖDEMESİ GÖRME

Rapor parası sorgulama sonucunda;

 • Merkeze gönderildi,
 • Bankaya gönderildi,
 • Ödendi,
 • Emanete alındı ifadelerinden birisini görebilirsiniz.

SGK rapor param merkeze alındı yazıyor ne yapmam gerekir?

E devlet sisteminden sorgulama sonucunda Merkeze Gönderildi şeklinde açıklama çıkıyorsa rapor parası ile ilgili onay sürecinin tamamlandığı, SGK’nın ödeme onayını aldığı ve parayı bankaya gönderilmek üzere onaya sunduğu anlaşılmalıdır. Bu durumda rapor paranız en geç 1 hafta içinde PTT ye gönderilir ve gidip alabilirsiniz.

SGK rapor param bankaya gönderildi diyor ne zaman alabilirim?

E devlet sisteminden sorgulama sonucunda ödemeniz Bankaya Gönderildi şeklinde yazıyorsa en yakın PTT şubesine kimliğiniz ile birlikte uğrayarak ödemenizi alabilirsiniz.

SGK rapor param ödendi yazıyor ancak ben almadım, ne yapmam gerekir?

Sorgulama sonucu rapor paranız Ödendi şeklinde yazıyorsa ya rapor parası ödemenizi almışsınızdır ya da rapor paranız Sosyal Güvenlik Kurumu sisteminde tanımlı banka hesabınıza geçmiştir. İki seçenekten birisi gerçekleşmiştir. Eğer tanımlı hesabınız varsa hesabınızı kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

SGK rapor param emanete alındı şeklinde yazıyor, ne yapmam gerekir?

Sosyal Güvenlik Kurumu ile PTT arasındaki anlaşma gereği geçici iş göremezlik ödemeleri 20 Temmuz 2017 tarihinden itibaren PTT aracılığı ile yapılıyor. PTT’ye gönderilen rapor paranızı alabilmek için 2 aylık süreniz olacak. Bu 2 aylık sürede rapor paranızı almadığınız taktirde ödemeniz SGK emanet hesaplarına alınacak.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 62 YORUM
 1. cavit sakin dedi ki:

  Eylul ayina 3gunluk raporum vardi ta hala yatmadi saygilarinizla 09,09
  .2015 09.12.sinde işe basladim 1.bucuk gecti hala alamadim saygilarimla ilgilenirmisiniZ

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   3 günlük raporunuzun 1 gününe ödeme yapılır.İşverenin raporla ilgili çalışmadığına dair bildirimi elektronik ortamda Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapması gerekmektedir.Eğer işvereniniz bildirim yaptıysa gelecek ayın 8-14’ü arasında paranızı herhangi bir Ziraat Bankası şubesinden alabilirsiniz.Konu ile ilgili bağlı bulunduğunuz sosyal Güvenlik Merkezinden bilgi almanızda fayda var.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

  2. Secil dedi ki:

   Babam kaza geçirdi. 19.01.2017yatti hastaneye 21.03.2017ye kadar kontrollü rapor verildi. Asgari ücretli çalışan olarak hak talep edebilir miyiz

   1. Ahmet SARI dedi ki:

    Merhaba; babanızın işgöremezlik raporu sgk ya iletilmiştir.İş göremezlik ödeneği talep edebilirsiniz.Tabi son 1 yılda 90 gün prim gün sayısı olmak şartıyla

 2. peln dedi ki:

  İYİ AKŞMLAR HOCAM 2 AYLIK SİGORTALIYIM VE KAZA GECRDİM 37 GÜNLÜK RAPORLUYUM ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞIYORUM RAPORUM 19.12.2015 TE BTYO SİGORTA BANA NEKADAR ÜCRET YATIRACAK VE NEZAMN ALABİLECEĞİM ÜCRETİMİ TŞKRLER

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   ASgari ücretle çalışıyorsanız alabileceğiniz yaklaşık iş göremezlik ödemesi tutarı 990,00 T.L. olacaktır.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 3. remzi dedi ki:

  merhaba hocam ben 9 yıldır sigortalı bir işte çalışıyorum bir ay raporluyum sigortam maaş üzeri yatıyor bürüt 2.500 tl. ben ne kadar alırım rapor parası?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Rapor parasında son 3 aylık brüt ortalama kazançlar hesaplanır.Ortalama brüt kazanç 2500 T.L. ise 30 gün için alabileceğiniz yaklaşık iş göremezlik ödemesi 1.555,00 T.L. olur.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 4. ayşe dedi ki:

  hocam merhaba bana geçen ay doğum rapor parası ve emzirme ödeneği yatacaktı. ama yatmadı. şubat 8- 14 arasını bekleyin dediler. aradım 170 i yine yatmamış muhasebe servisinde beklemedeymiş neden yatmıyor acaba teşekkür ederim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   SGK rapor ödemeleri her ayın 8’i ile 14’ü arasında Ziraat Bankası aracılığı ile yapılır. Eğer raporunuz muhasebe onayında ise ayın 14’üne kadar yatar diye düşünüyorum. Ancak siz yine de bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi ile görüşün derim.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 5. nevzat dedi ki:

  iyi günler benim raporum geçen ayın 12sinde bitti e devlette görünmüyor rapor parası bankaya gönderildik den sonramı görünür e devlette

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Raporun ödenip ödenmediği ya da ne durumda olduğu konusunda sosyal güvenlik kurumundan bilgi alsanız iyi olur. Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 6. Adnankalmaz dedi ki:

  Efendim ben yeraltında calışıyorumttkda 1onbeşide kazanandım 63günraporluyum kaç para alırım

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Rapor parasını hesaplayabilmemiz için Rapor tarihinden önceki son üç aylık brüt kazancınız ile son üç aya ait toplam gün sayısı gerekli.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 7. nevzat dedi ki:

  iyi günler benim rapor tarihleri hastanede yanlış yazılmış onları düzeltirdim mi hemen yatarmı para

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Paranızın ne zaman yatacağı konusunda lütfen bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezinden bilgi alın.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 8. ayşegül dedi ki:

  merhaba ben 32 haftalık hamileyyim 112 günlük rapor aldım. asgari ücretle çalışıyorum 3 aylık bürüt maaşım 4941 tl. kaç tl rapor parası alacağım teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Yaklaşık 4.100,00 T.L. ödeme alırsınız.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 9. yılmaz dedi ki:

  merabalar

 10. Erol dedi ki:

  Merhaba benim iş kazasından dolayı ayak parmağım kırıldı. İş kazası olarak bir ay rapor yazıldı. 3 aylık prim 8021 tl prim günüm 77 nekadar para alıcam

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Yaklaşık 2.083,00 T.L. alabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 11. zeynep dedi ki:

  iyi geceler ben şuan 5 aylık hamileyim 2 ay sonra izne cıkıcam sorum ben hamileliğimin 3. ayında calışmaya başladım mecburen yani izne cıktığımda 4 veya 5 aylık prim yatacağı için doğum parası alabilecekmiyim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Doğum tarihinden önceki son 1 yıl içerisinde 3 aylık prim olması yeterli. Alabilirsiniz
   Saygılarımızla.

 12. ergün dedi ki:

  11/07/2016 muayne anji oldum .heyet raporu 13/07/2016 başlama ..bitiştrh.13/08/2016 ne zaman rapor parası alırım ve ne kadar para alırım.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz,
   Ne zaman alabileceğiniz ile ilgili Sosyal Güvenlik kurumu ndan bilgi alın. Rapor tarihinden önceki son 3 aylık brüt kazancınızın toplamı ve son üç aylık toplam gün sayısını yazarsanız hesap yapabiliriz.

 13. mustafa gök dedi ki:

  Merhaba Benim 678 Gün sigortam var askerden yeni geldim 78 gündür sigortalıyım yarında yatacak 30 gün ama ben 17.ekimde rapor aldım 20 gün rapor parası alabilirmiyim 1640 tl bürütüm kaç para alırım

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Rapor aldığınız tarihten önceki son 3 ay içinde varsa alabilirsiniz.
   Günlük rapor parası ödemeniz 36,60 TL olacaktır

 14. semih boyacı dedi ki:

  merhaba brüt maaşım 2305 aylık 2.5 yıldır çalışıyorum 10 gün sonra ameliyat olucam 5 gün rapor almayı düşünüyorum ne kadar ziraat bankasından para alırım teşekkürler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   155 TL ye yakın ödemeniz olur.

 15. nermin dedi ki:

  iyi geceler ben hamileliğimin 3 cü ayından beri çalışıyorum 1 hafta sonra doğum iznine cıkıcam doğum parası alabilecekmiyim ve 4 aylık izinden sonra işe geri dönücem yarım zamanlı olarak calışırsam maaşımın diğer yarısını almaya hak kazanırmıyım

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Yarı zamanlı çalışma hakkından faydalanabilmeniz için son 3 yıl içinde en az 600 gün sigorta gerekli.
   Doğum sebebiyle analık iş göremezlik ödemesinden faydalanabilmeniz için ise doğum tarihinden önceki son 1 yıl içinde en az 90 gün sigorta primi gerekli.

 16. osman yağcı dedi ki:

  40günlük raporumvar asgari ücretle calışıyorum nekadar rapor parası alabilirim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Yaklaşık 1390,00 TL alabilirsiniz.

 17. salih dedi ki:

  malulen emeklilik bagkur primi 2017de ne kadar olur

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Malulen emekli maaşını mı soruyorsunuz? Anlayamadım?

 18. İdris dedi ki:

  Sayin hocam ben askari ucle calisiyorum 1 ay rapoluyum is kazasi. Ssk bana ne kadar odeme yapar

  1. Merhaba. Yaklaşık 1025 TL alırsınız.

 19. abdullah aydın dedi ki:

  emekliyim ve çalışıyordum SGDP PRİMLERİM DE SGK YA HER AY BİLDİRGELERİM VERİLİYOR.KALP KRİZİ GEÇİRDİM VE BYPAS AMELİYAT OLDUM MART/2017 YE KADAR RAPORLUYUM İŞYERİM SADECE ÇALITIĞIM SÜRE OLAN 10 GÜNLÜK MAAŞIMI ÖDEDİ
  GERİ KALAN RAPORLU GÜNLERİM İÇİN SGK DAN RAPOR PARASI ALABİLİRMİYİM YOKSA İŞYERİ Mİ ÖDER İŞYERİM BEN ÖDEMEM DİYOR.
  YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ.
  TEŞEKKÜRLER

 20. xxx dedi ki:

  26 ocak- 4 şubat 2017 arası raporluydum. ocak maaşımdan 210 tl kesıntı yapıldı. şubattanda yapılacakmı. evet ıse 2 ay toplam ne kadar geri alabileceğim?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;rapor paranızı hesaplamak için lütfen;TIKLAYINIZ.

 21. Fatma dedi ki:

  Dört gün raporum var ne kadar alabilirim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;rapor paranızı öğrenmek için lütfen TIKLAYINIZ.

 22. Ömer dedi ki:

  İyi günler özel bir sektörde calısanım.sigortam başlayalı 50 gun oldu 51. Gunde ayagımı kırdım 40 gunkadar rapor yazdılar o raporu bıtırdım. Sımdı 20 gun daha yaZdılar. Buda bıtmek üzere. Ama bana bu 40 gun rapor paramı vermıyolar. Gunlerdır hesabıma yatan bır mebla yok

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;işgöremezlik ödeneği alabilmeniz için son bir yıl içinde 90 gün sigortanız olması gerekmektedir.

 23. Eda dedi ki:

  Merhaba kanser hastasiyim her ay duzenli maasimi sigortadan aliyodum bu ay odmee yapilmadi sistemde arsive kaldirildi gozukuyo neden acaba

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba ,SGK ile gorusebilirsiniz

 24. İsmail dedi ki:

  Merhaba ben 2013 yılından beri bağkurluyum ilk ameliyatını 2013’te SGK da oldum yaklaşık 20 gün rapor aldım ikinci ameliyatı mı 2016’da ve düşünce ameliyatını da daha 20 gün önce oldum bu son iki ameliyatım Özel hastanede yapıldı bunların rapor paralarını nasıl alabilirim teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;verilen iş göremezlik raporları doğrudan SGK’ya bildiriliyor;SGK ile görüşebilirsiniz.

 25. 0rhan korkut dedi ki:

  merhaba ben iş kazası geçirdim ayımı makineye kaptırdım 6 ay rapor paramı aldım sonra çıkış verdi şirket raporlarım tedavim devam ederken raporlarım ödenmiyor sgk da gittim ödenmez diyor çıkış aldın için diyor çıkıç verebilirmi raporluyken şirket nerede hakkımı aramam gerek hocam

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;çıkış verildikten sonra rapor ödemesi yapılmıyor maalesef.Aslında çıkış verilmemesi gerekiyor ancak bu konu hakkında mevzuatta hüküm yok.Bu nedenle yapabileceğiniz tek şey dava açmak.

 26. erkan çelik dedi ki:

  Merhaba,

  4 ay önce eşim doğum yaptı ve doğum parası için bütün evraklar ssk ya muhasebe tarafından teslim edildi.işlemleri yapıldı.fakat bizden sonra doğum yapan komşularım Doğum izizn ücretlerini aldılar bize henüz yatmadı.SSK yı aradık sizin ödemeniz rafa kaldırılmış diye bilgi verdiler.Tekrar kendilerine soru oluşturup 3 gün içerisinde size geri donüş yapılacak dediler.Onaylanmaz ödeme alamazsınız diye bilgii verdiler kazanılmış bi hakkı vermeme ihitmalleri nedir.böyle birşey olabilir mi?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;SGK ile görüşmeniz gerekiyor.Şartları sağlamıyorsanız tarafınıza ödeme yapılmaz.

 27. Murat dedi ki:

  ben 1 aylık rapor aldım maaşım 1800 lira ne kadar rapor parası alabilirim teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;rapor paranızı öğrenmek için lütfen TIKLAYINIZ.

 28. Nurdan T dedi ki:

  Merhaba
  1 ay once dogum yaptim, is goremezlik icin tam olarak ne kadar yatacagini nerden ogeenebilirim?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;rapor paranızı öğrenmek için lütfen TIKLAYINIZ.

 29. Mustafa Temel dedi ki:

  Merhaba;01/11/2017 ile 10/11/2017 arası 10 gün raporluyum fakat e devlet sayfasında 01/11/2017 ile 08/11/2017 yani 8 gün gözüküyor ödenecek parada aynı şekilde 2 gün eksik hesaplanmış gözüküyor (8-2=6gün üzerinden)nereye nasıl itiraz edebilirim.teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;SGK’ya başvurabilirsiniz.

 30. Ziynet dedi ki:

  Merhaba,ben 28/09/2017 de işe başladım ve yıl sonunda ameliyat oldum 27/12/2017 ve 18/01/2018 arası 20gün raporluydum.ameliyat öncesi 93 gün prim yatırılmıştı,170 hattını aradım ödemeniz yok denildi,bununla ilgili ne yapabilirim, nereye başvuru yapabilirim.bu konuyla ilgili bana saçma gelen bazı unsurlar var çünkü ben bilmiyordum ki bende kist var ve ameliyat olucam,ülkemiz de işsizlik var iş bulamadığım için prim yatamadı v.s v.s yardımcı olurmusunuz lütfen ne yapmalıyım

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;geriye dönük 90 gününüz var ise rapor ödemeniz yapılır, raporu hastane ve işvereninizin onaylaması gerekiyor.

 31. ergün yiğit dedi ki:

  merhaba Ahmet bey,
  şu an çalıştığım işletmede 2017 kasım ayına kadar sigorta hizmet dökümünde gördüğüm kadarı ile normal param sigortaya yatırılıyordu. ancak kasım 2017 den sonra 27 gün kendi meslek kodum ile, diğer 3 gün başka meslek kodundan yapıldığını görüyorum. aynı zamanda kasım 2017 den sonra eksik gün bölümünde 13 (diğer nedenler)rakamını görüyorum. prime esas kazanç bölümünde daha önceki aylara göre eksik girildiği görünüyor. gün sayısı olarak her seferinde 30 gün aldığım görünüyor, ancak sanki 2 ye bölünmüş gibi. emeklilik yaklaştığında bu kazancı etkiler mi? şirketim bu durumda usulsüzlük mü yapmakta?
  sizden bu konu hakkında kısa bilgi rica ediyorum.
  saygılarımla,

 32. Emine dedi ki:

  4b sozlesmeli memurm.343 gün primim var ve ise başlayınca 5 gün rapor aldım. Sgk ya baktığımda paranız bankaya gönderildi yqziyor ama 10 gün geçmesine rağmen hesabıma yatırılmış herhangi bir ücret ypk..