4/a yani SSK’lı işe başlayan kaç gün sonra sağlıktan faydalanır?

SSK’lı işe başladım kaç gün sonra sağlık hizmeti alabilirim, Bağ-Kur borcum var SSK’dan sağlık provizyon verilir mi?GSS borcu SSK’dan sağlık hizmeti almaya engel mi?

Bu ve buna benzer tüm sorularınızın yanıtını yazımızın devamında bulabilirsiniz

SSK’lı işe başlayan ne zaman sağlık hizmeti alır

SSK’lıların sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi için işe başladıkları tarihten itibaren 30 gün geçmesi gerekmektedir.Ancak devam edegelen hak sahipliği olanlar işe girdiği gün SSK kapsamında sağlık hizmeti alabilmektedir.Hak sahipliğinden kasıt anne, baba, eş ya da çocuk üzerinden faydalandığı sağlık güvencesinin olmasıdır.İşe başlarken anne, baba,eş ya da çocuk üzerinden sağlık güvencesi olanların 30 gün beklemelerine gerek bulunmamaktadır.

Bağ-Kurlu olanlar kaç gün sonra sağlık hizmeti alabilir?

Bağ-Kur’lu olanların da aynı şekilde sağlık hizmeti alabilmeleri için Bağ-Kur’lu olduktan sonra 30 gün geçmesi ve 60 günden fazla prim borçlarının bulunmaması gerekmektedir.Aynı şekilde anne, baba,eş ya da çocukları üzerinden sağlık güvencesi varken Bağ-Kurlu olanlar Bağ-Kur’un tescil tarihinden itibaren sağlık hizmetlerinden faydalanmaya başlayabilmektedirler.

-Yeşil kartlı olanlar yeşil kart tescil tarihinden,

-Genel Sağlık Sigortası kapsamındakiler devam edegelen sağlık güvenceleri varsa hemen, yoksa 30 gün sonra sağlık hizmeti alabilmekteler.

-Emekli Sandığı kapsamındakiler devam edegelen sağlık güvenceleri varsa hemen, yoksa 30 gün sonra sağlık hizmeti alabilmekteler.

GSS ve Bağ-Kur  borcu  SSK’dan sağlık hizmeti almaya engel mi?

yeni başlayan sağlık hizmeti sigorta hastane provizyon

4/b yani Bağ-Kur ve ya GSS kapsamında borçlu olup 4/a yani SSK kapsamında çalışmaya başlayanlar 30 gün sonra SSK kapsamında sağlık hizmeti alabilmekteler.Dolayısıyla Bağ-Kur borcu SSK kapsamında sağlık hizmeti almaya engel teşkil etmemekte.

Ancak SSK’lı işe başladıktan sonra Bağ-kur ya da GSS’nin durdurulması için Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe verilmesi gerekmektedir.

SAĞLIK HİZMETLERİ İLE İLGİLİ DİĞER VE TÜM ŞARTLAR İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu