2017 SGK SSK Primlerinin 9 Ay Ertelenmesi

08.12.2016 tarihinde yapılan Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında SGK primlerinin 9 ay ertelenmesi, esnaf olanlara da tıpkı ssk kapsamında çalışanlar gibi  işsizlik maaşı ödenmesi, kara listede olup kredi çekemeyen esnaflara sicil affı, faizsiz kredi gibi ekonomiyi canlandıracak bir çok müjde verildi. Bu yazımıda özellikle 2016 Aralık, 2017 Ocak ve Şubat Sosyal Güvenlik Kurumu primlerinin 9 ay süreyle son ödeme tarihlerinin ertelenmesi ve esnaflara işsizlik maaşı ödenmesi konularının üzerinde duracağız. Hangi SGK primleri 9 ay ertelenecek, hangi esnaflara yani bağkurlulara işsizlik maaşı ödenecek? İşte detaylar;

SGK’nın 30 Ocak 2017 Tarihli 2016/Aralık Primlerinin Ertelenmesi İşlemleri Konulu DUYURUSU İÇİN TIKLAYINIZ

SGK 2017 Ocak, Şubat ve Mart Primleri Son Ödeme Tarihleri

Bilindiği üzere her aya ait Sosyal Güvenlik Kurumu primlerinin takip eden ay sonuna kadar ödenmesi gerekmektedir. Şöyle ki 2017 Ocak ayına ait işveren ssk primlerinin 28.02.2017 tarihine kadar ödenmesi gerekmektedir. Ancak Başbakan Binali YILDIRIM tarafından açıklanan 08.12.2016 tarihli Ekonomi Koordinasyon Kurulu kararına göre işverenlerin 4/a yani ssk kapsamında çalıştırdıkları sigortalılarına ait 2016 Aralık, 2017 Ocak ve Şubatprimleri için son ödeme süresi 9 ay ertelenecek. Buna göre işverenlerin 2016 Aralık, 2017 Ocak ve Şubat aylarına ait primlerini son ödeme tarihleri şu şekilde olacak;

 • Geçici Madde 72. – Bu kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde belirtilen sigortalıları çalıştıran özel sektör işverenlerinden , 2016 yılı Aralık ayı için geçici 68 inci, 2017 yılı Ocak ve Şubat ayları için geçici 71 inci madde kapsamında Hazine katkısına müstehak olanların, anılan maddeler uyarınca Hazine katkısı hesabında ilgili aylarda alınacak prim ödeme gün sayısının günlük 60 TL ile çarpımı sonucu bulunacak sigorta primine esas kazanç tutarı üzerinden hesaplanacak 2016 yılı Aralık, 2017 yılı Ocak ve Şubat aylarına ait sigorta prim tutarlarını, sırasıyla 2017 yılı Ekim, Kasım ve  Aralık ayları içerisinde Kurumca belirlenecek tarihe kadar ödemeleri halinde bu aylara ilişkin primler süresinde ödenmiş sayılır. Bu maddenin uygulanmasında, 2016 ve 2017 yılı içerisinde ilk defa bu  Kanun kapsamına alınan işyerleri için sigorta primlerinin yasal süresinde ödeme şartı aranmaz.

Böylece işverenler prim ödemesini 9 ay sonrasında yapabilecek ve daha öncelikli olan diğer ödemelerini gerçekleştirebilecek. Bu da ekonomiye ciddi bir katkı sağlamış olacak.

PRİM ERTELEMESİ NASIL OLACAK? DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

Esnafa (Bağkurluya) İşsizlik Maaşı Müjdesi

Bilindiği üzere mevcut uygulamada esnaflara ya da şirket ortaklarına işyerini terk etmeleri halinde işsizlik maaşı ödenmemekte. Sadece 4a yani ssk kapsamında çalışıyorken işten ayrılan sigortalılara işsizlik maaşı ödenmekte. Mevcut uygulamada İŞSİZLİK MAAŞI ŞARTLARI İÇİN TIKLAYINIZ Kanunda yapılacak düzenleme ile birlikte artık esnafların ve şirket ortaklarının işi bırakmaları halinde kendilerine işsizlik maaşı ödenmesi sağlanacak. Bunun için tabi ki belirli şartlar olacak. 

 • Esnafa işsizlik maaşı için ayrı bir fon kurulması gündemde,
 • 1300,00 TL ye kadar işsizlik maaşı ödenebilecek. (Asgari ücret seviyesinde)
 • Esnafa işsizlik maaşı 10 ay süreyle ödenebilecek.
 • Esnaf yeni bir iş bulana ya da iş kurana kadar işsizlik maaşı alabilecek.

2017 Bağkur, GSS, Diğer SGK Primleri 9 Ay Ertelenecek mi?

Maalesef. Sadece 4/a yani SSK kapsamında sigortalı çalıştıran işverenlerin 2017 Ocak, Şubat ve Mart ayı primleri 9 ay süreyle ertelenecek. Bağkur, gss ya da diğer SGK primlerinin ertelenmesi söz konusu değil.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

78 Yorum

 1. merhabalar biz yanlışlıkla öteleme kutucuğunu seçmemişiz fakat öteleme istiyoruz ne yapmamız gerekir teşekürler

 2. merhabalar,
  ben ocak ayında 100 tl indirimi hesaplayarak ödeme yapmıştım.
  fakat şubat ödemesinde damga ve işsizlik tutarını ödedikten sonra benim
  ocak ayından kalan bakiyem çıktı otomatik olarak onuda ödemeden ekran açılmadığı için ödedikten sonra geri kalan tüm borç çıktı yani 3 kerede şubat ayında ödeme yapmış oldum.
  sonuçta 100 tl indirimden yararlanamıyoruz.
  acaba sgk bildirgesi verirken erteleme yapmak istemiyorum seçeneğini işaretlememiz mi gerekiyor 100 tl indirimden yararlanmamız için
  bilginize,

  1. Merhaba. 100 Tl sigorta indirimi için Ebildirge ekranında seçim yapmanıza gerek yok. Eğer indirim hakkınız varsa sistem indirimi otomatik olarak uygular. Promlem varsa SGK şubesi ile görüşün.

 3. Selamlar…Sgk ödemelerinde öteleme olacaktı geçen ay oldu fakat bu ay fazla bir sigorta ödemem çıktı sebebi ne olabilir?

 4. Merhaba , şirket işveren yapılandırmamda İlk taksidimi zamanında ödedim 2. taksidi ödemeye calıştığımda bu ay sonu olması gerekirken 6. ay olarak güncellenmiş yani ötelenmiş .Yalnız sormak istediğim şahsı bağkur borçu yapılandırmaları ötelenmedimi ? çünkü ,1. taksidini zamanında ödedim 2.taksit için ödeme yapma ekranında yine öncesi gibi listeleniyor ,herhangi bir güncelleme öteleme görünmüyor.

 5. YA BEN E BİLDİRGE DE YANLIŞLIKLA ERTELENMESİNİ İSTEMİYORUM DEDİM NASIL YARARLANABİLİRİZ NASIL DÜZELTEBİLİRİZ

 6. Merhaba. Biz Aralık 2016 yılına ait ssk primini ödedik. Ama Ocak ayında çıkan rakam bir ay önceki ne göre az çıktı. bu durumda biz bu ertelemeden faydalanmış oluyor muyuz..?

  1. Merhaba;sadece işsizlik primi ve damga vergisini ödeyeceksiniz.Bu tutarda yaklaşık asgari ücretten çalışan bir işçi için 70-80 TL arasıdır.

 7. merhaba annem babamdan ve dedemden çift aylık alrken haziran 2016 da dedemin maaşı kesildı ve 2011-2013 yılları arası yersiz maaş aldi diye 27 milyar borç çıkarıldı ve beabamın maaşının 1+4 kesilerek tehsil olunuyor jurum hatası oldugu soylendi bu torba yasaya göre annem tekrar dedemin maasını alıp bu ödedmedem muaf olabilirmi

 8. Ahmet bey durum şöyle, ben Aralık 2016 sgk sini yatırdım ilk kısmı ve sonra kalan ikinci tutari ödemek istediğimde kasim ayına ait 6661 indirimini vermedi sistem. Suan ekrandan bakıyorum hala indirimsiz kalan tutar görünüor erteleme ekranında ve bankada. Ben şimdi Aralık 2016 sgk sinin 2 kalan kismini indirimsiz olarak ekranda çıkan gibi yatırsam sonra Ocak 2017 sgk sini Şubat sonunda yatirmaya gittiğimde hem kasim hem Aralık indirimini düşecekmi sistem bilginiz varmı?

  1. Merhaba; güncel prim borcunuzu SGK’dan öğrenin;mahsup edilecek fazla ödemeleriniz çıkabilir. Bu ay sistemlerde çalışma olduğundan dolayı hatalı bilgiler çıkabiliyor.

 9. Ahmet bey merhaba. şimdi Ocak sgk sini ödeyeceğimiz zaman hem kasim hem Aralık indirimini dusurekmi yatırcaz Tam anlayamadım. Özür dilerim.

  1. Merhaba,iki ayın indirimini alamadiysaniz sistemsel bir sıkıntı olabilir,bağlı olduğunuz SGM ile görüşün sistemden sorgulama yapılsın

 10. Merhabalar . Ocak 2017 sgk sini 28 şubatta yatırıcaz. Kasımdan kalan teşvik , arti Aralık teşvikini düşecekmı alacak sistem bu ay. Eğer sadece kasımı alırsa 1 ay devletten alacaklı kalırız. Bu konuda net bilgisi olan paylaşım yaparsa sevinirim.İyi günler

  1. Merhaba; takip eden ayda indiriminiz yansıtılmış olacaktır. İndirim olmadığı taktirde bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi ile görüşebilirsiniz.

 11. merhaba bn bir çalışanım A/4 sskm 2016 aralık ayı primim yatılmamış gözüküor telefonumdan e. devletten bakıyorum sebebi bu konuştugunuz konudan dolayımır acaba bugun 10 subat baktım yine gözükmüyor

 12. Ahmet Bey Merhaba

  Ocak sgk’ sını 28 şubatta ödemeye gittiğimizde kasım teşvikini düşecek dediniz bir üstteki sorumda. Ozman ödeme anında aralık indiriminide düsecekmi . yani ocak sgk sını yatırınca kalan kasım indirimi ve aralık indirimini aynı andamı düşecek. Zaten bu sistem bir ay geriden gidiyodu . şimdi alt üst ettiler. Biz her ay düzenli bir şekilde indirimli ödüyorduk, ertelemeden felanda yararlanmak istemiyoduk şimdi erteleme die bişey çıktı ondada doğru düzgün alt yapı sağlanmadan direk yürürlüğe girdi.

 13. Ahmet Sarı Bey Merhaba .
  Kasım ayı 6661 sayılı teşvik indirimi alamadık 31 ocakta sgk yatırırken benim anladığım kasım indirimi – ocak ayı sgk sını yatırırkenmi düşecek. Peki anlamadığım bide şu var . Aralık ayı teşviki de ocak ayını yatırıken düşecekmi. Ocak sgksını yatıcağım zaman hem kasım hem aralık teşviki düşürerekmi yatacak bankaya

  1. Merhaba. Sigorta prim indirimi 2017 yılında da devam edecek. Aralık 2016 ayı için faydalanmadığınız indirim varsa şubat ayında 2017 ocak primini öderken mahsup edilir.

 14. Mehmet bey merhaba. Aralık sgk primini yatırdık ilk kısımda işsizlik ve damga vergisini aldı. İkinci sefer ödeme yapmaya kalktığımda 6661 indirimini düşmüyor yüksek bir rakam çıkıyor. Bununla ilgili bir çalışma varmı. İyi gunler

 15. ssk piriminin ilk ödemesini yaptım (74 tlolan) sonraki rakamdan 74 tl yi düşüp kalanı ödedim fakat 100 tl indirim düşmemiş oldum 2. ayda ödenecek rakamda net ödemem gereken hesap edilir kalan borç bakiyem gözükürmü ?

 16. İLK ÖDEMEYİ YAPTIK İŞSİZLİK İLE DAMGA VERGİSİNİ ALIYOR.ORDAN TEŞVİK İNDİRİ YAPMASI MÜMKÜN DEĞİL.İKİNCİ KEZ SİSTEME GİRDİĞİMİZDE FAZLA RAKAM VERDİ BİZDE TEŞVİK İNDİRİMİNİ DÜŞEREK KISMİ ÖDEME YAPTIK.BUNUN GERÇEK ŞEKLİ NASILDIR ACABA BİLGİ ALAMADIK

 17. Merhaba,
  erteledikten sonra kalan kısımları ödedim, ancak borç sorgulama ekranında prim borcu çıkıyor, ve prim borcu olanlar 5510 dan yararlanamaz diyor, erteleme oldukça borçlu gözükeceksek, ihaleli işlerde sıkıntı olur, ayrıca 5510dan yararlanamaz mıyız?

 18. Merhaba ben erteleme istemiyorum ama 100 tl fazla hesap çıkıyor sadece ilk ödemeyi yaptim diyer geriye kalan mevla duzelecekmi odemek istiyorum

  1. Merhaba. Sistemsel bir hatadan kaynaklanmakta. Gelecek ay mahsup edilir büyük ihtimalle.son duyuru;
   2016/12. aya ilişkin sigorta prim borçlarından öncelikle ertelenmiş olan (müfredat kartına 2017/9. Ay olarak yansıtılmış) sigorta prim borcu düşülmektedir. Ertelenmiş olan sigorta primi düşüldükten sonra kalan sigorta prim tutarından 2016/4 sayılı Genelgede belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde hesaplanmış asgari ücret desteği düşülmektedir. Yapılan bu işlemden sonra işverenlerimizin asgari ücret desteği alacağının olması halinde Artan destek tutarı ise 2017/1. veya sonraki aylara ait borçlardan mahsup edilmek üzere işverenin emanet hesaplarında bekletilmektedir.

 19. ERTELENEN KISIM ÖDENDİKTEN SONRA KALAN PRİMDEN 100 TL’ LİK İNDİRİM DÜŞMÜYOR

 20. Merhabalar. Erteleme yapmadan ödeme gerçekleştirilmesinde, asgari ücret destek tutarının yansıtılmaması ile ilgili bir gelişme oldu mu? son saatler ve son gün. erteleme yapmadan her ay düzenli olarak ödediğimiz gibi asgari ücret desteğinden de faydalanarak ödemeyi yapmak istiyoruz. teşekkürler, iyi çalışmalar.

 21. Merhaba.Ödenecek net tutar 560Tl gözüküyor.İnternet bankacılığı ile yatırmak istedim 74.Tl.tahsil etti.Ertelemeden mi faydalanmış oluyorum şu anda.Yoksa sistemde bir sorun mu vardır

  1. Merhaba. Ödediğiniz tutar işsizlik primi ve damga vergisi. Ertelemeden faydalanmış oluyorsunuz. tekrar sorgulama yaparsanız bu sefer ertelenen tutar çıkacaktır karşınıza.

   1. merhaba,ilter beyin yazdığı gibi 99,90 tl indirimi bende göremedim çünkü ocak ayı sonunda ödemem gereken indirimli tutar 461.65 tl sgk ekranında çıkan tutarı ödedim oda 74.80 tl idi sonrasında ekrana yeniden giriş yaptığımda ötelen tutar 476.10 tl 31/10/ 2017 diyor yani bu tutarlara göre teşvik indirimi yapılmamış oluyor indirim yapılmış haliyle 2017/10 ay için 386.85 tl göstermesi gerekiyor sgk yı aradım malum onlarda pek bilmiyor iyi günler.

    1. Merhaba.100 Tl sigorta indirimi için Ebildirge ekranında seçim yapmanıza gerek yok. Eğer indirim hakkınız varsa sistem indirimi otomatik olarak uygular.

 22. Mehmet bey,
  sistem ilk ödemede işsizlik primi ve damga vergisini alıyor.ikinci ödeme istediğnizde de 100 tl lik indirimi vermiyor.

 23. Kısmi ödeme ödendikten sonra çıkan tutar da 100 tl lik indirimi göstermiyor

 24. Ertelemeden yararlanmak istemeyen firmalarda 100 TL lik asgari ücret indirimi görünmüyor. SGK veri tabanında problem mi var üstadım ?

 25. MERHABA BEN SSK PRİMLERİMİ ÖDEDİM; ANCAK 2016 YILINDA SSK PRİMLERİNDE HER AY ALDIĞIM İNDİRİM TUTARLARINI GÖREMEDİM.2017 YILINDA İŞVERENE UYGULANAN 100 TL LİK SSK İNDİRİM ARTIK YOK MUDUR.

 26. merhaba,
  prim borcumu kapatmak istiyorum.ödemem gereken min.tutarı ödedim,fakat ikinci kez giriş yaptığımda 100 er tl.lik ssk prim desteğini vermiyor.ne yapmam gerek

 27. BEN ÖDEMEK İSTİYORUM AMA ÖDİYEMİYORUM BU NASIL OLACAK…. ERTELETMEK İSTEMİYORUM BUNUN İÇİN BİR ÇÖZÜM YOLU VAR MI….

  1. Öte yandan, 2016/12. aya ilişkin prim borçlarının tamamını (ertelenmiş ve ertelenmemiş 
   borçları) vadesi içinde ödemek isteyen işverenlerimizin, 31/1/2017 tarihine kadar ödenmesi gereken
   kısım için ödeme işlemlerini gerçekleştirdikten sonra, tekrar ödeme talebinde bulunmaları halinde
   ertelenmiş prim borçlarını da ödemeleri mümkün bulunmaktadır.
   SGK’nın açıklaması bu şekilde. Yani ilk borç sorgulamada erteleme hariç borç çıkacak karşınıza. Onun ödeme işlemini tamamladıktan sonra tekrar ödemek istediğinizde bu sefer ertelenen kısım çıkacak karşınıza.

 28. Merhaba Bir sorum olacak. aralık ayının primini ekim ayında öderken o aya ait sgk primleri de ödenecek mi yani o ay 2 aylık prim mi ödeyeceğiz

  1. Merhaba. 2016/Aralık ayı erteleme haricindeki borcu 31 Ocak 2017 tarihine kadar ödemeniz gerekir. Erteleme kapsamında olanı 31 Ekim’e kadar ödüyorsunuz

 29. Hocam personel hizmet taahhüt firmasıyız,kamudan ihale ile işlerimiz var bu durum bizim içinde geçerlimi acaba teşekkürler

 30. Merhaba,
  Prim ödemelerinin ertelendiği resmi olarak kabul edildi mi?Ben Resmi gazetede açıklanmadı diye biliyorum.Yardımcı olursanız çok sevinirim.Teşekkürler

 31. merhaba,
  indirim nasıl ertelenecek, tahakkuk bildirirken mi yoksa bankaya prim ödemeleri yapılırken başvurusu yada gerçekleşmesi nasıl olacak, sskyı arıyorum daha resmi gazetede yayınlanmadı diyor

 32. Aralık 2016, ocak-şubat 2017 aylarına ait primlerin ötelenmesi için sgk müdürlüğüne baildirimde bulunacakmıyız. Yoksa sistem kendi hesap yapıp ötelemeyi gerçekleştirecek mi. teşekkür ederim

 33. Merhaba. Burada anlamadığım şu : Bu durumda ben normal esnaf olarak, hiçbir kuruma hiçbir ön bilgi vb vermeden sgk tahakkukunu ödemeyebilir miyim? Yoksa bunun da bir başvuru-onay vs süreci var mı? Ez cümle, ben bu ertelemeden nasıl faydalanırım? Teşekkürler Not : Esnaf dedim ama, limited şirket görünüyor. Çalışan 3 kişi)

 34. Merhaba. Burada anlamadığım şu : Bu durumda ben normal esnaf olarak, hiçbir kuruma hiçbir ön bilgi vb vermeden sgk tahakkukunu ödemeyebilir miyim? Yoksa bunun da bir başvuru-onay vs süreci var mı? Ez cümle, ben bu ertelemeden nasıl faydalanırım? Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu