2017 Kapıcı Maaşları Ne Kadar? Daire Sayısı Nasıl Etkiler?

2017 yılında uygulanacak brüt ve net asgari ücret tutarlarının belli olması ile birlikte 2017 yılında apartman görevlisi, kapıcı, hizmetçi, kalorifer yakıcısı v.s. benzeri konutlarda çalışan görevlilerin alabilecekleri net maaşlar da belirlenmiş oldu. Peki 2017 yılında apartmanlarda çalışan konut kapıcıları ve ya apartman görevlileri ne kadar net maaş alacaklar? Baktıkları daire, blok ve site sayısına göre maaşın artması gerekir mi? İşte detaylar;

2017 Apartman Görevlisi Konut Kapıcısı Net Maaş Ne Kadar?

Bilindiği üzere konut kapıcıları gelir vergisinden muaftırlar. Hal böyle olunca maaşlarından gelir vergisi kesintisi yapılmaz. Gelir vergisi kesintisi olmadığından asgari geçim indirimi hükümlerinden de faydalanamazlar. Konut kapıcılarına ödenecek en düşük net maaş asgari ücret üzerinden hesaplanır. Buna göre konut kapıcılarına ödenecek en düşük net maaş 01 Ocak 2017 ile 31 Aralık 2017 tarihleri arasında 1.510,88 T.L.

Görüldüğü üzere normal çalışanların 2017 yılı için net maaşları 1.404,00 TL iken konut kapıcıları gelir vergisinden muaf oldukları için daha yüksek maaş alabilmekteler.

2017 Emekli Konut Kapıcı Net Maaşı Ne Kadar?

Emekli olduktan sonra Sosyal Güvenlik Destekleme Primine (SGDP) tabi çalışan emeklilerden normal çalışandan %14 olarak kesilen SGK primi emekli çalışandan %7,5 olarak kesilmektedir. Bundan dolayı 2017 yılında emekli çalışan konut kapıcısının alabileceği net maaş tutarı 1.644,19 T.L. olacaktır.

Konut Kapıcısının Baktığı Daire, Blok ya da Site Sayısı Net Maaşı Nasıl Etkiler?

Konut kapıcısına ne kadar net maaş ödeneceği konusu apartman ya da site yönetim kurulu kararı ile belirlenir. Tabi ki 10 daireye bakan bir konut kapıcısı maaşı ile 30 daireye bakan birinin maaşının aynı olması beklenmez. Ancak dediğimiz gibi bunun kararını yönetim alır. Yani asgari ücret mi ödenecek yoksa asgari ücret üzerinde bir maaş mı ödenecek hususunu belirlemeye yetkili apartman yönetimidir.

Konut Kapıcıları Ne Kadar Emekli Maaşı Alırlar?

Ne kadar emekli maaşı alınacağı konusu brüt sigorta primine göre değişir. Asgari ücretli çalışan bir konut kapıcısının emekli maaşı 2017 yılında emekli olması halinde 800-1000 TL arasında olacaktır.Brüt kazanç ve ödenen gün sayısı arttıkça ve hizmetin geçtiği tarih aralıkları da 2000 yılından öncesi ağırlıklı ise daha yüksek emekli maaşı bağlanabilecektir.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

10 Yorum

  1. merhaba ben bekir benim baktığım bina 101 daireden oluşuyor benim maaşım nekadar olmalı bir hah talep edeebilirmiyim

  2. Sevgili uzman kardesim toki evlerinde 64 daireli toki evlerinde calismaya baslayacagim dblok temizligi ve kalorifer atesciligi yazinda bahcivanlik yapacagim ucret konusulmadi daha oncede hic calismadim ucret ve haklarim konusunda yardimci olurmusunuz

  3. Sevgili uzman kardeşim..Kentsel dönüşümde yenilenen binamız 24 daire ve kapıcı dairesi ile birlikte 25 “tir..Binamız bitmiş olup henüz iskanı alınmamıştır.Mevcut taşınan kat maliki sayısı 8 “dir..Bina yenileme temsilciler heyeti olarak yeni apartmanımıza “” kapıcı “” almak istiyoruz.Bunun için ne yapmalıyız.Binamızda mevcut çoğunluğumuz yoktur.Bu yüzdende toplantı yapılamamaktadır..Dolayısıyle işletme defteri ve karar defterimizde yoktur..Eski yöneticimiz yeni inşaa edilen binamıza öncelikle noter tasdikli işletme ve karar defterleri alabilir mi? yeni karar defterine “temsilciler heyetindeki üç kat maliki “”KAPICI ALIMI”” yapabilir mi? ya da eski yönetici seçim yapılmadan yeni binada “YÖNETİCİ” olarak göreve ne kadar süre devam edebilir.Öncelikle yapmamız gereken resmi işlemlerimiz neler olmalıdır.Bu konuda bilgilerinize acil ihtiyacımız vardır.Cevaplarsanız bizleri çok mutlu edeceksiniz.Saygılarımızla

  4. iskanı henüz alınmamış,yöneticisi seçilmemiş 24 daireli bir apartmana “kapıcı alımı” nasıl gerçekleşecektir.mevcut oturan kat malikleri sayısı toplamı ise şimdilik 8 dairedir..kentsel dönüşümden yenilenen apt..bu işlemleri temsilciler heyetindeki üç kat maliki üstlenebilir mi..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu