2016/8. aydaresmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 6736 sayılı torba kanun ile Sosyal Güvenlik Kurumu borçları yapılandırılmış, yine 6770 sayılı kanun ile 6736 sayılı yasa kapsamında yapılandırılan SGK prim borçları için yapılandırma taksitlerinin son ödeme tarihleri dörder ay süreyle ertelenmiştir.Bu konuda bilgiyi SGK 6736 yeni yapılandırma ödeme planı konulu yazımızda edinebilirsiniz. Yapılandırma kapsamında peşin ödeme seçeneği seçmiş ve 02 Ocak 2017 tarihine kadar ödeme yapmamış olanlara böylece yeni bir hak tanınmış oldu.Son ödeme tarihlerinin uzatılması ile birlikte SSK ve Bağkur kapsamında emekli olacaklara Ziraat Bankası tarafından emeklilik kredisi verilecek.  Emeklilik kredisi içinuzatıldı. Ziraat Bankası hangi tarihe kadar SSK ve Bağkur'dan emekli olacaklara kredi verecek? 6736 sayılı yasa kapsamında prim borçlarını yapılandıranlar için  peşin ödeme son tarihi 31 Mayıs 2017 tarihine kadar uzatılmıştı.  Dolayısıyla 31 Mayıs 2017 tarihine kadar Ziraat Bankası'na kredi için başvuranlara gerekli şartları sağlamaları halinde banka tarafından emeklilik kredisi verilecektir. Ziraat Bankası'ndan emeklilik kredisi çekmek için nasıl bir yol takip edilmeli? Ziraat Bankası'ndan kredi çekebilmek için öncelikle Ek-2 belgesi yani Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan ne kadar borcumuz olduğunu ve ne kadar aylık alabileceğinizi gösteren belge ile Ziraat Bankası'na müracaat etmeniz gerekmektedir. Bu belge ile Ziraat Bankası'na 31 Mayıs 2017 tarihine kadar başvuru yapmanız gerekmektedir. Ziraat Bankasının da  kredi tutarını  yine 31 Mayıs 2017 tarihine kadar sosyal Güvenlik Güvenlik Kurumu hesaplarına sizin adınıza aktarması gerekmektedir. Ziraat Bankası emeklilik kredisi kimlere veriliyor? Ziraat Bankası tarafından verilecek emeklilik kredisi;
  • 4B Bağkur kapsamında kendi adına çalışan esnaf,sanatkar ve çiftçilere verilecek.
  • Kredi için herhangi bir teminat istenmeyecek.
  • Ayrıca 4A SSK kapsamında emeklilik hakkı elde etmiş ancak 4B Bağkur prim borcu sebebiyle emekli olamayanlara da Ziraat Bankası kredi verecek.
  • Kredi imkanından askerlik ve doğum borçlanması yapması halinde yaşlılık aylığı bağlanabilecekler ve Bağkur'da durdurulan süreleri ihya ile borçlanmaları halinde yaşlılık aylığı bağlanabilecekler de kredi imkanından faydalanabilecek.
Editör: TE Bilisim