Ziraat Bankası İş Başvuru İlanları ve Şartarı 2021 Ekim

Ziraat Bankası iş başvuru ilanları 2021 senesinde bankanın ihtiyaç duyduğu alanlara yönelik olarak duyurulmuştur. Birbirinden farklı bakanlıkların ilgili vatandaşlara sunduğu hibe desteklerine aracılık eden ve 2020 itibariyle yıllık gelir seviyesi 74 milyarı geride bırakan bu banka, yaklaşık 25 bin çalışana sahiptir.

Birbirinden farklı sebeplerle bazı çalışanların işini terk etmesi ya da emeklilikler, çalışan kadrolarının düzenli olarak yenilenmesine sebep olur. Bu kapsamda Ziraat Bankası iş ilanları yayınlayarak yeni personeller istihdam eder.

Ziraat Bankası İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası iş başvuru ‘su yapabilmek için, hizmet verilecek alanda bankanın personel ihtiyacına sahip olması gerekir. İleriye dönük hizmet politikaları dahilinde belirlenmiş olan personel ihtiyaçları ise Ziraat Bankası’nın internet sayfasından duyurulur. Ziraat Bankası iş başvurusu Ekim 2021 döneminde henüz aktif değildir.

Bankanın Mart – Nisan 2021 döneminde gerçekleştirdiği son personel alımlarında ise başvuru adımları şu şekilde olmuştur:

 • İnternet üzerinden sınav başvurusunu yapmak için Anadolu Üniversitesi’nin web sayfası kullanılır. Bu sebeple https://sinavbasvuru.anadolu.edu.tr/ bağlantısı üzerinden üyelik oluşturulur.
 • Sınav başvuru formu doldurularak aynı site üzerinden 195 TL sınav harcı ödenir.
 • Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra sınav ve mülakat merkezlerinde bulunmak gerekir. Ayrıca bankanın istihdam gerçekleştireceği iller önceden duyurulur.

Bu işlemlerden önce Ziraat Bankası iş başvurusu şartları kesin olarak sağlanmalıdır. Söz konusu şartlar, personel alımı yapılacak istihdam alanına göre değişebilir. Fakat temel olarak Ziraat Bankası’nın başvuru sahiplerinde aradığı şartlar şöyle sıralanır:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • Üniversitelerin ya da yüksekokulların ilgili bölümlerinden mezun olmak.
 • Kamu haklarını kullanmaktan mahrum edilmiş olmamak.
 • En geç 01 / 01 / 1991 doğumlu olmak; bu tarihten önce doğmuş olmamak.
 • Erkek adaylar için; zorunlu askerlik görevi ile ilişiği olmamak.

Bu şartlar arasından doğum tarihi kriteri, yıldan yıla değişebilir. Ayrıca askerlik durumunun muaf veya tecilli olması halinde de başvuruların kabul edilmesi mümkündür. Bazı hallerde, üniversitede son sınıf öğrencisi olanların başvurularına da olumlu dönüş sağlanabilir. Fakat bunun için geriye kalan diğer tüm başvuru şartlarının eksiksiz olarak karşılanması lazımdır.

Ziraat Bankası Ne Zaman Personel Alımı Yapıyor?

Ziraat Bankası personel alımı konusunda düzenli bir programa tabi değildir. Bu sebepten dolayı, bankanın hangi dönemlerde istihdam imkanı sunabilecek olduğu tahmin edilemez. Birbirinden farklı alanlarda ortaya çıkan personel ihtiyaçları, banka tarafından iş ilanlarının duyurulmasına ve gereken miktarda personelin işe alınmasına aracılık eder. Ayrıca Ziraat Bankası iş başvurusu yapmak isteyenler için, başvuruya yetecek süreyi kesinlikle tanır.

Bununla birlikte, bankanın personel ihtiyacı her yıl aynı düzeyde bulunmayacağından başvuru şartları da değişiklik gösterebilir. Personel alımı ilanından sonra, belirlenen süre dolmadan başvuru sağlamak ve yapılacak sınavlara katılmak çok önemlidir.

Bu sınavlar Türkiye genelinde yapılmayıp, sadece belli şehirlerde yapılan eleme uygulamalarıdır. Başvuru ve sınav tarihleri ise yaz, kış, bahar ve benzeri ayrımlara tabi değildir. Ziraat Bankası personel alımı kararını duyurduğu tarihten itibaren başvurular ve sınavlar için müracaat gerçekleştirmek mümkündür.

Ziraat Bankası Hangi Pozisyonlara Eleman Alıyor?

Ziraat Bankası ya da diğer bankalar, istihdam edilebilecek tüm alanlarda personel alımı yapabilir. Bu konuda herhangi bir mevzuat ya da kesin karar bulunmaz. Fakat en çok istihdam edilen personellerin uzman yardımcıları ve müfettiş yardımcıları olduğunu söylemek mümkündür. Söz konusu pozisyonların kendi içerisinde de bazı ayrımlar mevcuttur.

Örneğin banka tarafından yapılan son işe alımlarda 3 farklı hizmet grubunun ön plana çıktığı görülür. Mart – Nisan 2021 sürecinden itibaren bankada yeni istihdam edilmiş olan personeller, tahsil durumlarına ve hizmet alanlarına göre şu şekilde sıralanabilir:

 1. Bilgisayar Grubu
 2. Bilişim Sistemleri Mühendisi
 3. Yazılım Mühendisi
 4. Bilgisayar Mühendisi
 5. Matematik Mühendisi
 • Endüstri / İşletme Grubu
 • İşletme Mühendisi
 • Endüstri Mühendisi
 • Endüstri ve Sistem Mühendisi
 • Elektrik / Elektronik Grubu
 • Elektrik Mühendisi (Elektrik Mühendisliği, Elektrik – Elektronik Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği ya da Elektrik ve Haberleşme Mühendisliği gibi farklı adlandırmalara sahip tüm fakülte ve bölüm mezunları)

Ayrıca Ziraat Bankası ve daha başka bankalar, “İdari” ve “Mühendislik” olmak üzere iki genel sınıf kapsamında personel alabilir. Yani bir banka içerisinde istihdam edilen her çalışanın görevi ve statüsü farklıdır. Bazı hallerde Ziraat Bankası işçi alım ilanları arasında, çaycılara ve temizlikçilere yönelik ilanlar da bulunabilir. Hangi iş kolunda ne zaman alım gerçekleştirileceği tamamen bankanın ihtiyaçlarına bağlıdır.

Ziraat Bankası Personel Maaşları Ne Kadar?

Ziraat Bankası çalışan maaşları sabit meblağ üzerinden ödenmez. Aynı durum Türkiye’deki ve hatta dünyadaki diğer bankalar için de geçerlidir. Bir banka bünyesinde hizmet veren çalışanlar, statülerine ve sahip oldukları dereceye bağlı olarak birbirinden farklı ücretler alabilir. Örneğin gişede istihdam edilmiş personeller arasından, “gişe görevlisi” statüsündekiler “gişe asistanı” statüsüne sahip olanlara kıyasla daha az maaş alır.

Ziraat Bankası iş başvuru ilanları 2021 senesinde ya da diğer senelerde farklılık gösterebildiği gibi, maaş aralıkları da birbirinden farklıdır. Ayrıca bankanın resmî olarak ilan ettiği herhangi bir maaş tablosu mevcut değildir. Yani bu konuda kesin bilgiler verebilmek çok zordur.

Fakat genel olarak banka personellerinin maaş aralıkları şunlardır:

 • Gişe Asistanı Maaşları: 2800 TL – 4000 TL
 • Gişe Görevlisi Maaşları: 2500 TL – 3500 TL
 • Banka Müfettişi Maaşları: 3500 – 7000 TL
 • Banka Uzmanı Maaşları: 4500 TL – 8000 TL
 • Şube Müdür Yardımcısı Maaşları: 5000 TL – 9000 TL
 • Şube Müdürü Maaşları: 7000 TL – 10.000 TL
 • Genel Müdür Maaşları: 10.000 – 15.000 TL

Ziraat Bankası İş Başvurusu Sınavı Yapıyor Mu?

Ziraat Bankası iş başvurusu sınavı uygulayan bir kurumdur. Sınavsız ya da mülakatsız olarak bir bankada iş sahibi olabilmenin neredeyse hiç imkanı olmaz.  Tüm başvuru sahipleri, istihdam edilecekleri alanda yeterli olduklarını belgeleyebilmek için yazılı ve sözlü sınava girer. En azından masa başı personeller için durum böyledir.

Her aday için uygulanan ortak bir sınav olmadığı gibi, her adayın cevaplandıracağı sorular da birbirinden farklıdır. Çünkü banka tarafından istihdam edilecek olan elemanların her biri için farklı yeterlilikler aranır. Ziraat Bankası iş başvurusu 2021 senesinde pek çok aday tarafından gerçekleştirilmiş ve bu adaylar önce 3 bölümlü yazılı sınava, bundan sonra ise mülakatlara katılmıştır.

“İdari” alanda istihdam edilecek olan adaylar ile “Mühendislik” alanında istihdam edilecek kişilerin sorumlu olduğu soru sayısı 140’tır. Soru dağılımları ve soru sayıları, sınav bölümlerine göre şunlardır:

 • İdari Alan
 1. Bölüm

Genel Kültür: 10

Genel Yetenek: 40

 • Bölüm

Yabancı Dil: 40

 • Bölüm

Muhasebe: 13

Hukuk: 15

Ekonomi: 22

 • Mühendislik Alanı
 1. Bölüm

Genel Kültür: 10

Genel Yetenek: 40

 • Bölüm

Yabancı Dil: 40

 • Bölüm

Genel Ekonomi: 10

Genel Alan Bilgisi: 15

Zorunlu Uzmanlık Alanı (Bilgisayar Grubu / Elektrik – Elektronik Grubu / Endüstri – İşletme Grubu) : 25

Ziraat Bankası iş başvurusu 2021 senesinde bu yazılı sınava tabi olmuştur. Ayrıca sınavın 1. bölümünde en az yüzde 70, ikinci bölümünde en az yüzde 60 ve üçüncü bölümünde ise en az yüzde 50 oranında doğru cevaplandırma yapılması gerekir. Aksi halde mülakat aşamasına geçilemez. 

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Kızım işitme engelli eşim ise hastaliktan dolayi çalismiyor 3 çocuğum var ev kira kızımin masraflarina yetistiremiyorum lutfen yardim eli uzatin hersey gözönünde herkez görmezden geliyor..😣😣

  1. Merhaba
   Muhtarlıktan muhtaçlık belgesi alarak bağlı bulunduğunuz kaymakamlığa ya da belediyeye başvuruda bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu