Zamlı Emekli ve Memur Maaşları Açıklandı Mı? Temmuz’daki Maaşlar Ne Kadar Olacak?

23.05.2020
136
A+
A-
Zamlı Emekli ve Memur Maaşları Açıklandı Mı? Temmuz’daki Maaşlar Ne Kadar Olacak?

Türkiye’deki milyonlarca emekli ve memurun gözü kulağı 2020 yılı Temmuz ayı enflasyon zammına kilitlenmiş durumda. Bilindiği üzere, 4A (eski adıyla SSK) ve 4B (eski adıyla Bağkur) emeklileri 2020 yılının ilk 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon oranında zam alacaklar. Temmuz ayına geri sayım devam ederken milyonlarca emekli ve memurun merakla beklediği zam oranları belli oldu mu? Vatandaşlar maaşlarına ne kadar zam alacaklar? Temmuz ayında emekli ve memurların ne kadar zamlı maaş alacakları ile enflasyon zammı beklentileri hakkında bilinmesi gereken tüm detaylı bilgileri haberimizin içeriğinde bulabilirsiniz.

Tüm dünyayı etkisi altına aldığı gibi Türkiye’de de sosyal ve ekonomik hayatı olumsuz etkileyen koronavirüs salgını sebebiyle emekli vatandaşlar zor dönemden geçiyor. Salgın nedeniyle hükümet tarafından alınan “Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi” kapsamında emekli ikramiyelerini ve maaşlarını erken alan emekliler için sırada yılın ikinci yarısı için yapılacak enflasyon zammı bekleniyor. SSK (4A) ve Bağkur (4B) sigorta statülerinden emekli olan milyonlarca vatandaş, bu yılın ilk 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon oranında zam alacaklar. Memurlar ve memur emeklilerine ise yüzde 4 oranında zam ve ilk 6 aylık enflasyon rakamlarının yüzde 4 oranını aşması halinde aşan kısım kadar fark yansıtılacak.

2020 Temmuz Emekli ve Memur Maaş Zammı

Temmuz ayına geri sayım devam ederken bu ayda yapılacak maaş zammıyla ilgili olarak ekonomistlerin gerçekleştirdiği enflasyon beklenti anketinde, enflasyon tahmini Mayıs ayı için yüzde 0.76, Haziran ayı için yüzde 0.45 olarak ön görüldü. Bu tahminlerin bu şekilde gerçekleşmesi durumunda 2020 yılının ilk 6 aylık enflasyonu yüzde 4.41 olarak gerçekleşmiş olacak. Bu tahminlerin ışığında, SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 4.41 zam alırken, memurların ve memur emeklilerinin artışı ise yüzde 0.41 enflasyon farkıyla yüzde 4.41’e yükselecek.

Milyonlarca vatandaş emekli maaş zam oranlarının nasıl hesaplanacağını da merak ediyor. Emekli maaşlarına uygulanacak zam oranında enflasyon zammı dikkate alınır. Enflasyon zammının belirlenmesinde ise Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından her ay düzenli olarak açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) artışı belirleyici olmaktadır. Aynı zamanda kamuda görev yapan işçiler ve memurların maaşlarının yanı sıra asgari ücretin de belirlenmesi amacıyla yapılan toplu sözleşmeler ile belirlenen zam oranlarında enflasyon oranları referans olarak kullanılmaktadır.

Hangi Sigortalı Ne Kadar Maaş Alacak?

Ekonomistlerin beklenti anketleri kapsamında 2020 yılı ilk 6 aylık enflasyon oranına göre belirlenen Temmuz zammı yüzde 4.41 olarak gerçekleşirse ek ödeme dahil en düşük maaş tutarları;

 • Bağ-Kur esnaf emeklilerinde 1.784 liradan kuruştan 1.862,79 kuruşa,
 • 2000’den önce emekli olan SSK’lılarda ise 2.111 lira 66 kuruştan 2.204 lira 78 kuruşa,
 • Memur emeklilerinde ise 2.661 lira 34 kuruştan 2.778,71 liraya çıkacak.

Emekli Maaşlarına Temmuz 2020 Maaş Zammı Ne Kadar?

En düşük memur emeklisi aylığı 2 bin 661 liradan 2 bin 778 liraya ulaşacak. Aile yardımı hariç en düşük memur maaşı da yüzde 4.4 artışa göre 3 bin 517 liradan 3 bin 671 liraya çıkacak. Maaşlara yapılacak zam oranı 3 Temmuz 2020 tarihinde haziran ayının enflasyon verilerinin açıklanmasıyla netlik kazanacak. Memurlar ise 15 Temmuz’da zamlı maaşlarını alacak. Memur emeklilerinin maaşları ayın 1’i ile 5’i arasında maaşları zamsız olarak ödenecek. Enflasyon verileri beklendikten sonra oluşacak zam farkı, ay içerisinde Çalışma Bakanlığı tarafından duyurulacak tarihte hesaplara yatırılacak.

3 Bankadan Emekliye Özel Faizsiz İhtiyaç Kredisi Kampanyası

Nasıl ve Ne Zaman Emekli Olabilirsiniz? Emeklilikte 3 Önemli Şarta Dikkat

4/A, 4/B ve 4/C Emekli Tarihine Göre Maaş Hesaplaması Nasıl Yapılır?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Mukadder dedi ki:

  Merhaba benim yetim ayligina e devletten baktigimda farkli para goruluyor fakat banka hesabina yatan daha az bir miktar bu sgk ile banka arasinda enaz 500 tl arada kayboluyor bunu nasil ogrenebilirim bilen varmi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba
   SGK Müdürlüğüne giderek kontrol ettirebilirsiniz.

 2. MustafaAteş dedi ki:

  13 martta(ilişiğim kesildi) emekli oldum mart 15 maaşı aldım ve ilişiğim kesildi ilk emekli maaşım 46 gün sonra 1 mayısta maaş verildi bunda gün hesap yanlıişlığı varmı acaba nereye baş vurayım bu hesaplama doğrumu

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba
   Emekli maaşınız başvuru yaptığınız günden ittibaren sayılmaya başlamaktadır.

 3. Gül dedi ki:

  Merhabalar hayırlı bayramlar ; İşsizlik maaşları bayramdan önce yatacak dendi ama hesaba yatmadı PTT denmi çekilecekti yoksa ödeme yine ayın 5 demi olacak

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba
   İşsizlik maaşları için hesap bildirimi yapılacaktı ve bu hesaplara ödeme gönderilecekti. Diğer türlü PTT’den ödeme alabilirsiniz.