Öğrenci seçme ve yerleştirme merkezinin 2015 yılı yerleştirme sonuçlarını açıklamasından sonra öğrenciler Yurtkur'a bağlı yurtlar için tercih işlemlerini yapmış ve Yurtkur yurt için tercih işlem sonuçlarını 02.05.2015 tarihinde açıklamıştı.

Yurtkur kayıtlarının yapılabilmesi için öncelikle yurt ücretlerinin yatırılması gerekmektedir.Yurtkur harçlarının Ziraat Bankası aracılığı ile yapılması gerekmekte fakat 02.09.2015 tarihinden itibaren tahsilat bir türlü gerçekleştirilememektedir.

Ziraat bankası yurtkur tahsilatlarındaki problem

[caption id="attachment_5415" align="aligncenter" width="500"] yurtkur ücretleri ziraat bankası tahsilat 2015[/caption]

Yurtkur 07.09.2015 tarihli duyurusunda "Yurt ücreti ve depozito ücreti tahsilatları Ziraat Bankası vasıtasıyla gerçekleştirilmektedir. Ziraat Bankası sistemlerindeki güncelleme çalışmaları sebebiyle yurt ve depozito tahsilat işlemleri yapılamamaktadır.  Ziraat Bankası güncelleme işlemlerinin önümüzdeki saatlerde tamamlanmasıyla yurt ücreti ve depozito tahsilat işlemleri başlayabilecektir." şeklinde bir açıklamada bulunmuştur.

Bu açıklama ile birlikte yurtkur depozito ve harç işlemlerindeki tahsilat sıkıntısının 07.09.2015 tarihi ilerleyen saatlerde çözüleceğini düşünüyoruz.

2015-2016 Yurtkur kayıtları nasıl yapılacak

YURTKUR’a bağlı yurtlara yerleşmeye hak kazanan öğrenciler (4-11 Eylül 2015) tarihleri arasında e-devlet ( “https://www.turkiye.gov.tr” ) üzerinden kayıtlarını gerçekleştirebilecekleri gibi kazandıkları yurda giderek şahsen de kayıt olabilecek. E-kayıt uygulaması öğrencilerin isteğine bağlı olacak.

Elektronik sistemi tercih eden YURTKUR öğrencilerinin, yurtlara giderek tekrar kayıt yaptırmasına gerek olmayacak.
E-devlet sistemi üzerinden yurt kaydının yapılabilmesi için
-Herhangi bir Ziraat Bankası şubesine giderek yurt ücretinin yatırılması,
-E-devlet şifresinin herhangi bir PTT’den temin edilmesi,
-www.turkiye.gov.tr adresinden giriş yapılarak taahhütmenamenin imzalanması,
gerekmektedir.
Bu aşamalardan sonra yurda ayrıca kayıt için gitmeye gerek bulunmamaktadır.

Yurtkur ücretleri nereye yatırılacak

Yurtkur depozite ve harç ödemeleri tüm Ziraat Bankası ATM'lerinden yapılabilmektedir.

Yurt ücretleri kredi kartı ile yatırılabilir mi?

Yurt ücretlerini https://kyk.ziraatbank.com.tr/ adresinden kredi kartı ile ödemek de mümkün. Kredi kartı ile yurt ücretlerini ödemek için yukarıdaki linkten giriş yapıldıktan sonra sırasıyla: İşlem:-KYK yurt tahsilatları, -T.C. ya da pasaport no, -Ödeme türü:Yurt ücreti ödemesi
Editör: TE Bilisim