Yurtiçi Kargo ile çalışanlar gönderilerin nerede olduğunu öğrenmek için sıklıkla Yurtiçi kargom nerede sorusunu sormaktadırlar. Kargonuzun nerede olduğunu öğrenmek için kullanacağınız farklı alternatifler bulunmaktadır. Bu alternatifler arasından size uygun olanı seçerek kargonuzun nerede olduğunu öğrenebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo Öğrenme Nasıl Yapılır?

Yurtiçi kargo öğrenme işlemleri farklı kanallar üzerinden yapılabilmektedir. Yurtiçi kargom nerede diyenler için firma tarafından hızlı ve kolay alternatifler sunulmaktadır. Yurtiçi Kargo, 1982 yılında kurulmuş ve Türkiye’de kurulmuş ilk kargo firması olma unvanını da elinde taşımaktadır. 900’den fazla şubesi ile birlikte geniş bir ulaşım ağına sahip olarak hizmet vermektedir. Geniş araç filosu sayesinde de pek çok noktaya kargo taşımacılığı yapmaktadır. Hızlı gönderimi ve güvenli taşımacılığı ile birlikte Yurtiçi taşımacılık alanında önemli avantajlar sunmaktadır. Bu kapsamda kargo gönderenlere ya da Yurtiçi Kargo’dan kargo bekleyenlere, kargolarının nerede olduğunu göstermek açısından sistem üzerinden güncel bilgiler sunmaktadır. Yurtiçi Kargo sorgulama sayesinde kargonun hangi merkezlerde bulunduğu rahatlıkla görülmektedir. Ancak kargonun sorgulamasını yapmak için mutlaka gönderi takip koduna sahip olmak gerekmektedir. Gönderi takip kodu her kargoya özel olarak belirlenmektedir ve böylece başka kargolar ile karışmasını da engellemektedir. Her kargoya özel olarak verildiği için gönderi kodu üzerinden belirlenen kanallar aracılığı ile kargonun takibi yapılabilmektedir. Bunun için Yurtiçi Kargo internet sitesi, mobil uygulaması ya da iletişim numaralarından kargonun nerede olduğunu öğrenmek oldukça kolaydır.

Yurtiçi Kargo Gönderi Takip Kodu Nedir?

Tüm kargolarda olduğu gibi Yurtiçi Kargo takibi için de gönderi takip kodu gerekmektedir. Gönderi takip kodu, temel olarak kargonun şubeye teslim edilirken sistem tarafından kargonun rahatlıkla takip edilmesini sağlayan numaralardır. Gönderi takip kodu olmadan herhangi bir kargo yola çıkarılmaz ve taşımacılığı yapılmaz. Sadece göndericinin ya da alıcının değil, aynı zamanda kargo görevlilerinin de kargoyu rahat bir şekilde bulabilmesi için gönderi takip kodu oldukça önemlidir. Bu yüzden kargo sorgulama yapmak için de gönderi takip koduna sahip olunması gerekir. Eğer gönderi takip kodu bulunmuyorsa bu durumda kargo sorgulama işlemleri yapılmayacaktır.

Yurtiçi Kargo İnternet Kargo Sorgulama Nasıl Yapılır?

İnternet Yurtiçi Kargo sorgulaması yapmak hızlı bir şekilde kargonuzun nerede olduğunu öğrenmenize fırsat verecektir. İnternet sitesi için yapılacak işlemleri aynı şekilde mobil uygulama üzerinden kargo sorgulama için kullanabilirsiniz. Kargonuzun nerede olduğunu öğrenmek için şu adımları takip edin;
  • Yurtiçi Kargo internet sitesine giriş yapın.
  • Ana ekranda “Gönderi Sorgula” seçeneğini karşınıza çıkacaktır.
  • Bu sayfaya girin ve gönderi takip numarasını istenen alana yazın. Daha sonra ise Sorgula butonuna basın.
  • Kargonun nerede olduğu, hangi aktarım merkezlerinden geçtiği ve dağıtıma çıkıp çıkmadığı buradaki bilgilerde yer alacaktır.
Kargonun nerede olduğuna yönelik bilgiler aktif olarak güncellenmektedir. Buna göre kargonun gönderilecek şubeye giriş yapması ile ilk kayıt oluşturulur. Sorgulama ekranında kargonun ne zaman sisteme giriş yaptığı görünmektedir. Daha sonra gönderilecek mesafeye göre kargo yola çıkar ve aktarım merkezlerine ulaştırılır. Aktarım merkezleri şehirlerde bulunan ana dağıtım merkezleri olup buraya ulaşan kargolar teslim adreslerine ulaştırılmaları için daha sonra yola çıkarılırlar. Son olarak kargo teslim edildiğinde ise sisteme teslim edildi bilgisi girilmektedir.

Yurtiçi Kargo Telefon Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yurtiçi kargo telefonla sorgulama işlemleri de gönderi takip numarasını bilmeniz halinde hızlı sonuçlar verecektir. 444 99 99 numaralı hattı arayarak Yurtiçi Kargo müşteri hizmetlerine bağlanabilir ve böylece kargonuzun durumunu öğrenebilirsiniz. Telefon ile kargo öğrenmek için şu adımları takip edebilirsiniz;
  • Yurtiçi Kargo müşteri hizmetlerini arayın.
  • Daha sonra sesli yanıt sisteminden kargo sorgulama numarasını tuşlayın.
  • Bağlanacak olan hat sizden gönderi takip numaranızı tuşlamanızı isteyecektir, kargo takip numaranızı tuşlayın.
  • Yurtiçi Kargo çeşitli e-ticaret firmaları ile anlaşmalı çalıştığı için eğer e-ticaret firmalarından satın alınan ürünlerin kargoları için arama yapmışsanız bu durumda sistem tarafından e-ticaret platformlarına yönelik oluşturulan hatta aktarılacaksınız.
  • Gönderi takip kodunu telefonda girdikten sonra kargonuzun nerede olduğunu öğrenmeniz mümkündür.

Yurtiçi Kargo Çalışma Saatleri Hangi Saatler?

Telefon ve internet kanallarının dışında gönderi takip numaranızı bilmeniz halinde en yakın Yurtiçi Kargo şubesine giderek de kargonuzun nerede olduğunu öğrenebilirsiniz. Bunun için Yurtiçi Kargo çalışma saatleri kapsamında yani 10.00 – 18.00 arasında hafta içi şubeleri ziyaret edebilirsiniz. Hafta sonu ise 13.00’e kadar sadece cumartesi günleri şubeleri açık olmaktadır. 13.00 - 17.00 arası gönderiler sadece şubelerden yapılmaktadır.

Yurtiçi Kargo ile Nasıl Kargo Gönderilir?

Yurtiçi Kargo ile kargo gönderme işlemleri oldukça kolay ve hızlıdır. Firma hem yurtdışına hem de yurtiçinde kargo taşımacılığı yapmaktadır. Gönderim yapılması esnasında gönderilecek olan kargonun adresten alınması da mümkündür. Özellikle şubeye gitmek istemiyor ya da şubeye götürülmeyecek bir ağırlıkta kargo bulunuyorsa adresten kargo alımı yapmak avantajlı olmaktadır. Yurtiçi Kargo ile gönderilecek olan kargoların öncelikle şube üzerinden gerekli form bilgileri doldurulur. Form esnasında gönderici bilgileri ve alıcı bilgileri yer almaktadır. Her iki bilginin de eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir. Kargo durumunda herhangi bir sorun olması halinde gönderici bilgileri dikkate alınmakta, kargonun belirtilen adrese ulaşması için ise alıcı bilgileri önem taşımaktadır. İstenen tüm bilgilerin eksiksiz bir şekilde girilmesi sonrasında Yurtiçi Kargo ücretleri belirlenen tarife üzerinden mesafe ve ağırlığa göre belirlenecek gönderici ya da alıcı ödemeleri olarak kargo gönderilecektir.
Editör: TE Bilisim