YurtDışı Hizmet Borçlanma İşlemleri Nasıl Yapılır ?

10.10.2019
1.091
A+
A-
YurtDışı Hizmet Borçlanma İşlemleri Nasıl Yapılır ?

Yurt dışı hizmet borçlanması, yurtdışında aktif olarak çalışan Türk vatandaşların, Türkiye’nin SGK kapsamında bulunan şartlarına göre yaşlılık, ölüm ve çalışma şartları gereği oluşan durumunlar dahilinde malullük hallerinde emekli olabilmeleri için imkan sağlayan , 22/05/1985 tarihinde yürürlüğe giren 3201 Sayılı Kanun Kapsamında sosyal güvenliklerin sağlanması söz konusudur.

YurtDışı Hizmet Borçlanma Nasıl Yapılır?

Yurtdışı hizmet borçlandırmasından yararlanmak isteyen vatandaşların ilk olarak, yurtdışında geçen süre zarfınca gerçekleştirmiş oldukları çalışmalarını, çalışmayıp ev hanımı olarak bulunanların ise ikamet sürelerini gerekli merciilere belgelendirmek suretiyle , kendi bireysel durumlarına bağlı olan belge ile yazılı bir dilekçe şeklinde istekte bulunulması üzerine işlemler başlatılmaktadır.

Yurtdışında geçen süre belgelendirilmesi kapsamında ise iki unsur olarak bir arada toplanmaktadır ;

-Türkiye ile yapılan sosyal güvenlik sözleşmesi mevcut bulunmaktadır. Bu gibi durumlarda ise bu sözleşmenin imzalanmış olması halinde, farklı ülkelerde çalışması bulunan Türk vatandaşları , aktif olarak çalıştıkları ülkelerin sigorta sistemleri üzerinden ödenen prim vs gibi detaylar için çalıştıklarının tescilli beyanı söz konusu olan belgeleri temin etmeleri gerekmektedir.

Ekonomik düzeyi iyi olan ve kendi adına çalışan Türk vatandaşları ise faaliyetlerini gerçekleştirmiş oldukları ülkelerdeki işyerlerinin kayıtlı bulunduğu vergi dairesi ya da oradaki işleyişe göre belgelerinin bulunduğu kurumun birbirlerininden alacakları yazılı hizmet belgeleri ile yurtdışında bulunma sürelerini belgelendirmiş olacaklardır.

YurtDışı Sürelerinde Borçlandıralamayın Durumlar

 • Kadınlar için öncelikle ; 18 yaşın doldurulmasından önceki ev kadınlığı süresi.
 • İşsizlik ve Sigortalılık sürelerinin belirtilen şartlara uymaması hali.
 • Türk vatandaşlığı ile ilgili durumlarda, sigortalılık dönemini kapsayan Türk vatandaşlığı süresi. Bu süresinin devamında gelen işsizlik ve ev kadınlığı süreleri.
 • Kısmi aylık bağlanan sigortalalıların , yurtdışında çalışmış oldukları süre zarfında geçen sigortalılık zamanı.
 • Türk işverenler açısından bakıldığında ise ; farklı ülkelerde çalıştırılan Türk işçilerinin mesai süreleri yurtdışında çalışmakta oldukları sigortalılık dönemi boyunca olan zamanı kapsayan çalışma süreleri de borçlandırılmaya engel durumlardır. Bu konuda kadınları ilgilendiren en önemli husus; medeni hallerinin borçlandırılmayla bağdaştılan hiçbir ilişkisi yoktur.

Yurtdışı Borçlanmaları İçin Nereye Başvurulur ?

Sosyal Güvenlik Kurumu halkla bağdaşmış olarak, vatandaş odaklı bir hizmet anlayış ilkesini benimsemektedir. Madur olan herkese kapılarını açarak, taleplerin daha hızlı çözüm odaklı olarak ilerleyebilmesi açısından her ilde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumuna belirli yetkiler tanımlamıştır. Bu yetkilerin başında ise Ankara temelli ilerleyen süreçlerin, incelenip,  gerekli araştırmasının yapılarak, her talebin kendi yerindeki Sosyal Güvenlik İl Kurumu tarafından yürütülerek , gerekli sonuca ulaşmak üzere yetkisini tanımlamıştır.

Yurtdışı hizmet borçlanmasından yararlanmak isteyen kişiler, hizmet talebinde bulunmak üzere gerekli belgeleri temin ederek, istenilen belgeleri eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamladıktan sonra, SGK üzerinden gidip bizzat başvuruda bulunabilir  ya da SGK nın resmi sitesinden Emeklilik menüsünün alt başlığı olan Form ve Dİlekçeler kısmında olan; Ek-65 kodlu Yurtdışı borçlanma talep dilekçesi  adı altında bulunan yazılı metni doldurarak imzalayabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik sözleşmesi imzalanmış olan ülkelerde aktif olarak çalışması bulunan vatandaşlardan, hizmet birleştirmesi yapılarak kısmi aylık bağlanmış olan kişiler gerekli dosyalarının işlenip depolandığı kuruma borçlandırmalarını gerçekleştirirler.

Merak konusu olan bir başka konu ise bu başvuruların iletilme ve teslim edilme durumudur. Bu konuda alınacak en güzel önlem posta yolu ile gönderdiğiniz başvuruların kurum kayıtlarından da faydalanmak suretiyle, göndermiş olduğunuz ve tahmini olarak teslim edilecek olan süre için taahütlü ve iadeli-taahütlü olarak kendinizi postanızın gittiğinden emin olmak üzere güvence altına alabilirsiniz.

Yurtdışı Borçlanmasının Tebliği Nasıl Yapılır?

SGK tarafından tahakkuk ettirilen borç tutarının tebliğ tarihinden itibaren üç ay içerisinde ödenmesi zorunludur. Bu süre tüm ulaşma koşulları ile birlikte kurumun inceleme süresi de hesaba katılarak kararlaştırılmıştır. Tahakkuk ettirilen borç tutarı talep sahiplerine iadeli ya da taahütlü olarak geri dönüşü sağlanmaktadır.

Yurtdışı Döviz Borçlanması Sayılır Mı?

2008 Mayıs ayı itibaren önceki yurtdışı borçlanmaları ABD Doları üzerinden hesaplama yapılmaktadır. Yurtdışı borçlanması talep eden kişilere borçlanma tutarları ABD doları olarak bildiriliyordu. Dolar üzerinden bildirilen borçlanma tutarlarında ödeme süresi bulunmadığından , 2008 mayıs ayı itibariyle önceki borçlanma talebinde bulunan vatandaşların borçlanma talepleri hala daha geçerli sayılmaktadır.

2008 Mayıs ayı itibariyle önceki borçlanma talebinde bulunan ve kendilerine bildirilen borçların ödemesini gerçekleştirmeyen ,borçlanma talebinde bulunan kişiler günlük olarak 3,5 ABD doları üzerinden ödemelerini yapabilir ve makbuzlarını SGK’ nın bu konuda yetkilendirmiş olduğu personele teslimini sağlayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 156 YORUM
 1. HAKAN dedi ki:

  Merhabalar.15.01.1960 doğumluyum.İsviçreden 2002 yılından beri malulen emekliyim.türkiyede emekli olabilir miyim
  saygılar

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   İsviçre ile Türkiye arasındaki Sosyal Güvenlik anlaşmasına göre Türkiye’den tarafınıza yaşlılık aylığı bağlanabilmesi için 65 yaşını doldurmanız gerekmektedir.Çünkü İsviçre’de malulen aylık alan bir kişinin primleri yatmaya devam etmekte dolayısıyla kişi aktif çalışan gibi değerlendirilmektedir.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

   1. Ersin dedi ki:

    Merhaba adım Ersin
    1999 yılından beri hollandadayım.Burda 2000 yılından beri aktif çalışıyorum.1993 girişli türkiyeden sigortam var 960 gun turkiyede ödenmiş günüm var.1975 doğumluyum.nasıl emekli olabilirim?
    Saygılar

  2. İsmail akkaya dedi ki:

   Emekli olmak için neyapmaliyim

 2. sami dedi ki:

  değerli bilgileriniz için çok sağolun

 3. gül dedi ki:

  iyi çalışmalar.benim sorum 24\10\1962 doğum tarihili, Almanya ya gidiş tarihi 017\1980 Türkiye de hiç çalışmışlığı yok.yurt dışında 5 yıl çalışmış yurt dışı borçlanması yaparsa ne zaman emekli olur ve ne kadar borçlanma yapması gerekir ve ne kadar tutar.engelli durumunda vergi indirimi yapılıyor mu.saygılarımla.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Almayanya gidiş tarihinden ziyade orada işe girdiği tarih önemli.Almanyada’ki sigorta başlangıç tarihini bize ay gün ve yıl olarak yazarsanız emeklilik için kaç gün borçlanmanız gerektiğini hesaplayabiliriz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

  2. İsmail akkaya dedi ki:

   Yardımcı olabilirmisiniz soru sorsam

 4. selda Kaya Özdemir dedi ki:

  Hayirli aksamlar, 11 senedir Türkiye’de sskli olarak ayni sirkete calisiyorum. Ondan önce Fransadan 3000 güne yakin çalışmam var. Sorum şu, ben bu şirketin ayrilmak istiyorum acaba tazminatimi alabilirmiyim , 15 senelik ssklik sartim dolmuyor ama kabul ediliyorsa Fransadaki günlerimi borclama yapip ödemesini yapabilirim. Bu arada iki çocugum var. Cok teşekür ederim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Kıdem tazminatı alabilmeniz için kendi isteğiniz dışında işten ayrılmanız ya da emekliliği hak ederek işten ayrılmanız gerekiyor.Sosyal Güvenlik Kurumundan emekliliği hak ettiğinize dair belge almanız gerekir.Mevcut hizmetlerle emekliliği hak edemiyorsanız yurt dışı borçlanması yapabilirsiniz.Bu durumda emeklilik için gerekli şartları sağlamanız halinde yazıyı alarak kıdem tazminatınızı işverenden talep edebilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 5. Muratti dedi ki:

  Merhabalar,
  Türkiye’de 1995 yılında başlatılmış SSK sigortam var. Ve çeşitli tarihlerde 2007 yılına kadar 1585 günün primi yatırılmış görünüyor.
  2007 yılından beri ise Dubai’de çalışmaktayım. Eski ve yeni iş yerlerimden çalışma belgesi aldım, vizelerimi tercüme ettirmek ve diğer işlemleri tamamlamak için konsolosluğa mı başvurmalıyım? Yoksa pasaportumu nüfus cüzdanımı alıp Ankara’da SGK genel müdürlüğünde bizzat mı başvurmam daha mantıklı olur?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Bahsettiğiniz işlem ile ilgili çok bir bilgim yok.Sizi yanlış yönlendirmek istemem.Bunun için sizden özür diliyoruz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 6. Ali Turker dedi ki:

  Selam, Türkiye’de 1989 yılında başlayan SSK sigortamda gün ve toplam ödemeyi doldurdum. 52 yaşına geldiğimde emeklilik hakkı kazanacağım. Bu arada 1995-1999 arası 1320 Finlandiya’da çalıştım (Finlandiya ile sosyal güvenlik sözleşmemiz yok). Şimdi bu süreyi borçlansam en az 17bin en çok 114bin TL ödemem gerekmiş. 2016’dan sonra bu miktarlar %30 artacakmış! Borçlanıp bu ödemeleri yapsam bana bir faydası olur mu? Böyle borçlanma yapanlara emekli olduktan sonra çalışmaya devam ederlerse maaş ödenmediğini duydum. Doğru mu? Fayda ararken zarara uğramayayım. Bilgi sağlarsanız çok sevineceğim. Ali.

  1. SGK Editör dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Kesin dönüş, yurtdışı borçlanma talebinde bulunabilmenin şartları arasında değildir.Kesin dönüş, borçlandıkları yurtdışı hizmetleri dikkate alınarak aylık talebinde bulunanlar için aranan bir şarttır. Yani orada çalışmaya devam ederken borçlanma yapabilirsiniz. Emekliliğe başvurduğunuzda çalışmama şartı vardır.
   Sağlıklı günler dileriz…

 7. Yunus dedi ki:

  Merhabalar,

  Ben 1981 doğumluyum ve bir İskandinav ülkesinde 2001 yılında 3 ay kadar çalıştım. 2006 yılından beri ise Türkiye’de çalışmaktayım. Askerliğimi bedelli olarak 2007 yılında yaptım. mevcut emeklilik yaşım 60. Herhangi bir yurt dışı borçlanması ile emeklilik yaşımı 50-55 civarına çekebilir miyim?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Çalışmalarınız hangi ülkede ve hangi tarihlerde.Türkiye’deki sigorta başlangıç tarihiniz ve doğum tarihinizi bize ay gün ve yıl olarak yazın.Size bu şekilde yardımcı olabiliriz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 8. Semih Baskurt dedi ki:

  merhabalar, ben almanyada yaşıyorum. Borclanma basvurusunu buradan fax veya mail olarak sgk Zonguldak il müdürlüğüne gönderevilirmiyim. Bu sene Yetişmesi için. Bilgileriniz için cok tesekkürler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Fax ya da maille yapılan başvurular kabul edilmez.Taahhütlü posta ile gönderirseniz postaya verilen tarih başvuru tarihi olarak kabul edilir.31.12.2015 tarihine kadar başvurunuzu taahhütlü olarak gönderin.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 9. yeditepeli dedi ki:

  29/11/83 doğumluğum. 02.08.1999 sigorta ilk girişim. 21.05.2004 Tarihinde bir Türk inşaat firmasıyla Türkiyenin sigorta anlaşması olmayan Avrupa ülkesine çalışmaya gittim.Ama sigortamızı türkiyede çalisyormuş gibi yatırdılar. 29.08.2005 tarihinde bu firmadan ayrıldım. 2005 ve 2015 yılları arasında bu avrupa ülkesinde farklı yabancı firmalarda çalıştım. 26/05/2015 tarihinde Türkiye ye kesin dönüş yaptım Şu an toplam 486 prim günüm var. Yurt dışı borçlanmamı şimdi mi yoksa emeklilik yaşım yaklaşınca mı borçlanayım?

  Şu an çalışmıyorum.Ailecek sağlıktan yararlanmak adına GSS borcu 68 TL eşim adına ödüyoruz . İsteğe bağlılığa geçmem hem kendi prim hem sağlık açısından mantıklı olur mu ?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   borçlanmayı ne kadar erken yaparsanız sizin açınızdan o kadar faydalı olacaktır. Çünkü günlük borçlanma tutarları sürekli artış göstermektedir. Tabi ki isteğe bağlıya geçmeniz sizin adınıza daha faydalı olacaktır. Hem emeklilik primini yatırmış olursunuz hem de sağlık primlerinizi.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 10. Kadri Arslan dedi ki:

  Merhaba, Eşim Çek Cumhuriyeti vatandaşı iken 1993 yılında TC vatandaşlığını da aldı.1997 yılında Türkiye’de sigortalı olarak çalışmaya başladı.1993-1997 arasında orada 2 yılı çalışarak,2 yılı da çalışmadan geçirdi.Çalışmadığı dönemi borçlanması,çalıştığı dönemi de buraya aktarması mümkün mü?Mümkünse nereden başlamalıyız?
  Böyle bir hizmet yaptığınız için sizi kutlar, şimdiden teşekkürlerimi sunarım.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Türk vatandaşı değilken çalıştığı süreleri borçlanma hakkı yok maalesef.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 11. emek dedi ki:

  Mavi Kimlik var emekli olunabilir mi?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Türkiye’den emekli olabilmeniz için yeniden Türk vatandaşlığına dönmeniz gerekir.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 12. Ayse dedi ki:

  Merhaba, Benim 01-08-1998 istege bagli sigortam var. 1165 prim gunum gozukuyor.Ben 20004 yilindan beri yurtdisinda yasiyorum calistigim zamn calismadigim zamnda oldu. Size sorum yurtdisi borclanmasi yapmak istiyorum borclanirsam eger ne kadar odemem gerekiyor borclanirsam 3 ayin icindemi yoksa her ay mi odesem mi daha iyi olur Suan yasim 43 Nasil saglikli bir yol takip etmeliyim? yardimci olursaniz cok memnun olurum simdiden tesekkur ederim. Saygilar.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   1998 yılındaki başlangıç isteğe bağlı bağkur mu?

 13. REYHAN dedi ki:

  LÜTFEN KURBAN OLAYIM BİKEREDE AZERBAYCANLILARI YAZIN NEOLUR BİZ UZAYDAMI YAŞIYORUZ.T.C VATANDAŞIYIZ BİZDE BORÇLANARAK EMEKLİ OLMAK İSTİYORUZ ÇOK MAĞDURUZ

 14. REYHAN dedi ki:

  İMDAAAT.LÜTFEN AZERBAYCANLILARIDA BİKERE YAZIN.BİZ UZAYDAMI YAŞIYORUZ YOKSA.BİZLEREDE EKSİK GÜNLERİ BORÇLANMA HAKKI VERİLSİN

 15. Filiz dedi ki:

  Merhaba eşim 2009 dan beri gürcistan batumda çalışmakta ikametimiz batum görünüyor bizim yurt dışı borçlanması yapmamız için neler yapmamız lazım ve bu ülkede yurt dışı borçlanması yapıp emekli olabilirmiyix bilgilendirirseniz sevinirim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz,
   Gürcistandaki çalışmaları Türkiye’de borçlanabilirsiniz. Bunun için çalıştığınıza dair belgeler ile bağlı bulunduğunuz SGK’ya başvurmanız gerekir.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 16. Süleyman dedi ki:

  Son bağlı bulunulan kuruma (BAĞKUR) hak sahibi tarafından ödenen yurtdışı borçlanması ölüm aylığı için yeterli olmuyorsa hizmet birleştirmesiyle SSK’ya transfer edilir mi? Ölüm 2008 öncesi olduğu için borçlanma ile gerekli süreyi tamamlayabilir miyiz? 240 gün askerlik borçlanmasıyla SSK’dan bağlanan ölüm aylığı ‘öncelikle yurtdışı süreleri borçlanılarak bağlanması’ gerekçesiyle kesildi. Bunu dayanak göstererek yurtdışı borçlanmasını SSK’ya yapabilir miyiz? SSK1969-71 665gün, Avusturya 1971-75 46ay, BAĞKUR1988-89 140gün.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Eğer hiç SSK kapsamında çalışma yoksa ölüm aylığı için Bağ-Kur’da en az 1800 gün prim gerekir. 1800 günden daha az bir günle aylık bağlanma imkanı yok.

   1. Süleyman dedi ki:

    Evet Biliyorum. 665 gün SSKyı 240 gün askerlik borçlanmasıyla 900 güne tamamlamış aylığımız bağlanmıştı. Fakat yurtdışı borçlanma öncelikliymiş ve kesildi. şimdi 240 gün yurtdışı borçlanmasıyla tamamlamak istiyoruz fakat son bağlı bulunulan kurum TARIM-BAĞKUR’u. Borçlanmayı yapsak SSK’ya transfer olur mu? Ölüm 2008 öncesi olduğu için 900 gün borçlanmayla tamamlanabilir diye biliyorum.

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Evet 240 gün yurt dışı borçlanması yaparak 900 güne tamamlayabilir ve ölüm aylığına hak kazanabilirsiniz.

 17. Hakan dedi ki:

  İyi çalışmalar hocam,
  1999 sigorta girişliyim ve 2005-2008 yılları arasında dil kursu öğrenci vizesi ile İngiltere de bulunmuştum.
  Bu süreyi borçlanmak mümkün müdür?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Maalesef ingilterede kurs gördüğünüz süreleri borçlanma hakkınız yok.
   Saygılar.

 18. Mustafa dedi ki:

  Merhaba,
  23-12-1972 liyim Türkiye’de 15 ay askerlik yaptım 1994 de yurtdışına gittim.1999 yılından beri sigortalı olarak çalışıyorum.Türkiyede hiç sigorta günüm yok.

  Acaba buradaki haklarımı Türkiye’den emekli olmak için götürsem.

  Kaç yaşında emekli olabilirim.? Ve ne kadar borçlanmalıyım .saygılar…..

  1. SGKuzmani dedi ki:

   İlk sigorta girişiniz hangi ülkede

 19. mehmet dedi ki:

  selam hocam ben 1971 dogumluyum 1998 mayıs ayında işe ssk lı olarak başladım 1583 ssk 1190 gün taım bagkuru 74 günde esnaf bagkurum var 6 yıldır suudi arabitanda çalışıyorum kaç yaşında ve kaç gün prim yatırmam gerek saygılar

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   SSK kapsamında emekli olabilmeniz için 57 yaş ve 5900 günü tamamlamanız lazım.
   Saygılarımızla.

 20. aydin dedi ki:

  selam hocam,1956 dogumlugum,ekim 1977 türkiyede emekli sandigi girisim var,iki sene calistim ve 1980 den itibaren almanyada calismaya basladim,halen almanyadayim ve calisiyorum.yas 60 yurtdisi borclanarak nasil emekli olabilirim,cok tesekkürler,iyi günler…

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Yurt dışı borçlanmasına başvurmadan önce Türkiye’de bir kaç günlüğüne 4/a yani SSK kapsamında çalışın. 3600 gün borçlanmanız halinde emekli olabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 21. Levent genc dedi ki:

  Ocak 1996 yılında almanya.ya gittim 01.07.1996 yilinda sigorta başlangıcım oldu ve 01.05.2007 yılına kadar bir fiil çalışmışlıgım var 25.05.2007 tarihinde türkiye ye döndüm ve 30.01.2008 tarihinden beri sigortalı olarak çalışmaktayim yurtdışında çalışarak yatirmis olduğum sigortalı günlerimi burada borclanabilirmiyim borçlanırsam ne kadar öderim ve burada ne zaman emekli olurum doğum tarihim 23.04.1978

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   01.07.1996 başlangıç tarihine göre Türkiye’de SSK’dan emeklilik için 56 yaş ve 5825 günü tamamlamanız gerekiyor. Almanya’daki çalışmalarınız Türkiye’de borçlanabilirsiniz. 2016 yılı için günlük en düşük ödeyeceğiniz borçlanma tutarı 17,56 TL.
   Saygılarımızla.

 22. Ali dedi ki:

  Bir saat önce bir yorum gönderdim ve birkaç sorum oldu. Neden yayınlanmadı ayıp bişey yazamadım
  Saygılar

 23. fatih dedi ki:

  merhaba ben 1980 dogumluyum.1999 dan 2004 yillari arasinda 560 gün sigortali calismisligim var.2005 yilinda almanyaya geldim.burada on yildir aushilfe olarak calisiyorum.benim sorum- aushilfe olarak calistigim zamanlari turkiyeden borclanabilirmiyim. kac senesinde emekli olurum simdiden tesekurler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Almanyadaki çalışma sürelerinizi Türkiye’de borçlanabilirsiniz. Türkiye’deki sigorta başlangıç tarihiniz tam olarak ne zaman?

 24. fatih dedi ki:

  hocam türkiyede 06 .1999 da sigorta baslangicim var.ben burada aushilfe ,,,,yani yarim calisiyorum,,, calistigim günleri borclana bilyorum yani Dogru anladim demi

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Borçlanabilirsiniz. Sıkıntı olmaz. Türkiye’de SSK kapsamında emeklilik için 58 yaş 5975 günü tamamlamalısınız.

 25. Fulya dedi ki:

  Iyi gunler benim esim 2011 yilinda bakur girisi var irak da ve arabistanda erkek kuaforu olarak calisti irakda hala calisiyo ilerde bunu borclanma olarak neler yapmaliyiz yardimci olursaniz sewinirim iyi gunler simdiden tskler…

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Çalışmalarına ait hizmet belgelerini kaybetmesin. Onlarla bu çalışmalarını borçlanabilir.

 26. fatih dedi ki:

  teskür ederim bilgiler icin hocam

 27. Melehatfidan dedi ki:

  Esim 1980 giris 1984avusturya ya giris cikisli 18yasini orada doldurdugu icin yurt disi ev hanimligi statusune girip sigorta baslangici sayilarak turkiyeden emekli olabilirmi turkiye sigorta baslangici 2012 yardimci olursaniz sevinirim tskrler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Avusturyada sigortalı çalışması yoksa olmaz. Ev hanımlığı sigorta girişi olarak kabul edilmez.

 28. mehmet kula dedi ki:

  merabalar 1961 doğumluyum ve 1978 sgk başlangıcım var. 2012 de askerlik borçlanmasını yaptım 3045 gun oldı ancak eksık hesap yüzünden 3.600 yapamadık sureyı ve hemen ardından ıstege bağlı 64 gun yatırdım sımdı ben bagkurlumu oluyorum ıstemeden ???. oule ıse sgk lı cevırmem ıcın ne yapmalıyım cunkı kıbrısda 2013 ve 2016 çalışıyorum ve 5000 tamamlıyorum ıstememkı bagkudan emeklı olayım .. lütfen aydınlatın bızlerı saygılar

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Borçlanma yapmadan önceki son çalışmanız SSK ise SSK kapsamında, Bağkur ise bağkur kapsamında borçlanma yapılır. Bunu sonradan düzeltme hakkınız yok maalesef.

 29. Züleyha dedi ki:

  Merhaba Fransa’da ev hanımı olarak emekli oldum. Türkiye hiç çalışmadım. Emeklilik borçlanma için Fransadan hangi evrakları getirmem lazım?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Orada ikamet ettiğinize dair bir evrak almanız yeterli. Borçlanmaya esas belge.

 30. Züleyha dedi ki:

  Merhaba, ben Fransadan emekli oldum ev hanımı olarak hiç çalışmılım yok Fransada veya Türkiyede. Türkiye emekli olmak için ve borçlanma yapmak için benden Fransadan hangi belgeleri getirmem istenir acebaç Yardımcı olursanız sevinirim. Ben telefonda aradım SGK yı ve bilgi vermiyorlar.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   İkamet belgesi almanız yeterli olacaktır.

 31. nahide dedi ki:

  Sayin Hocam
  Ben 1968 Subat dogumu yum 1983 de Turkiye de ssk girlsim var.Yani 600 gun gorunuyor. 2004 ten beri yurt disindayim. 2010 kadar ev hanimligi 2010 -2012 arasi 14 ay calistim. Sonia 2yil ara verdim. 2015 ocak ayindan beri calisiyorum. 2 cocugum var.1 Turkiyede de 1de yurt disinda dogdu. 2012 de cifte vatandasliga gectim. Turkiyede den ne zaman emelli olurum ve ne kadar odemem gerekiyor. Cevabiniz icin simdi den tesekkur ederim. Saygilarimla

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Hangi ülkede ikamet ediyorsunuz?

 32. Emel dedi ki:

  16 yaşında kanadaya gittim 1995 te ise girdim 96 ve 99 doğumlu iki çocuğum var2000 yılında geri döndüm o zamandan beri ev hanımıyım Turkiye de hiç çalışmadım nasıl emekli olurum?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Kanadadaki çalışmalarınızı borçlanabilirsiniz. Türkiye’de 5400 gün 61 yaş ya da 9000 gün 58 yaş ile bağkurdan emekli olabilirsiniz.
   SSK’dan ise 7000 gün 58 yaş ya da 61 yaş 5400 gün ile emekli olabilirsiniz.

 33. nahide dedi ki:

  Ben Belcikada yasiyorum.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Türkiye’den emekli olabilmeniz için 5000 gün 40 yaş ya da 3600 gün 58 yaşı tamamlamanız gerekli.

 34. Ayse dedi ki:

  Merhaba Hocam,
  Ben gecen ay yurtdisi borclanmasi yaptim -09-2016 henuz elime bir bilgi gelmedi eger 2017 de gelirse hangi seneden odeme yapmam gerekiyor?
  ….. 1998 de sigorta baslangicim var , emeklilik 55 yas dediler 2017 yilinda kesin donusumuz var sigortali calisma ihtimalim yuksek. Bu durumda ne yapmaliyim?
  1973 dogumluyum
  1998 sigorta girisim var ve 1165 prim gunum var.
  5975 gun sayisi olmasi gerektigini soylediler ve 1165 prim gununu dustuler ve 64 bin TL yatirmam gerektigi soylenildi. Birazini simdi kalanina 55 yasin da dolunca kapatirsin dedi memur. Dogrumudur bilmiyorum bildiklerim bundan ibaret ,,,Bana LUTFEN yardimci olunuz Ne yapmam gerekiyor bu durumda . Tesekkurederim,,

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Talepte bulunduğunuz tarihteki borçlanma tutarları üzerinden hesap yapılır. Ne zaman tebliğ edildiğinin hesaba bir etkisi yok.
   Doğru demişler. Yatırabildiğinizi yatırın. Yatıramadığınızı 55 yaşına geldiğinizde ödersiniz. Ancak ödemediğiniz kısmı o dönemki tarihlerden yeniden hesaplama yapılarak ödeyebilirsiniz.

 35. Hatice dedi ki:

  Merhaba hocam,
  Ben 09/01/1961 dogumluyum 1970 yılından beri avustralyada yaşiyorum fakat 1980-1983 yillari arasinda turkiyede yasadik daha sonra geri avustralyaya donduk.
  1981 yilindan 130 gunluk bir sigorta girisim var, kesin olarak turkiyeye donus yapacagim, burada da ev hanimi olarak yasadim ve turkiyeden emekli olmak istiyorum ne yapmam lazim ve ne kadar para odemeliyim simdiden tesekkurler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Türkiye’deki işe giriş tarihinize gmre emeklilik şartları hesap edilebilir. Avusturalya ile Sosyal Güvenlik Sözleşmesi olmadığından orada ev hanımı olarak geçen süreleri Türkiye’de borçlanamazsınız.

 36. resul dedi ki:

  Selamlar 15.07.2012 tarihinde 5929 gün yurtdışı borçlanması yaptım. 02.02.1964 doğumluyum. 29.11.2002-05.03.2003 arasında Türkiyede sigortalı idim. 25.02.2013 tarihinde emeklilik dilekçesi verdim ve ret geldi:İngiltere hizmet belgesinde 06/04/1998-05/04/2003 arası yurtdışında boşta geçen sürem vardı. acaba ben sigortalı çalıştığım dönemde işsiz olduğum için mi emekliliğim red olmuştu. bu uygulama 28.11.2013 2013/39 sayılı genelge ile düzeltilmiş tabi benim bundan haberim olmadı. ben de 25.11.2015 tarihinde tekrar emeklilik dilekçesi verdim ve emekli oldum.

  sorum acaba en azında genelgeden sonra emekli maaşını geriye dönük bağlatma şansım varmıdır. çünkü yaklaşık 2 yıl bir kaybım vardır.teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Konu hakkında lütfen SGK’dan bilgi alın. Alabilirsiniz ya da alamazsınız diyemem.

 37. Selma dedi ki:

  Merhaba,
  ben Türkiye de çalışarak SGK hizmet süresini doldurdum, sadece 13 aylık SGK primleri kaldı. Sonrasında emekli olmak için yaş bekleyeceğim. Benim sorum şu; acaba yurt dışı kökenli yolcu gemisi firmalarında çalışırken, kalan SGK primlerimi ödeyebilirmiyim. Ödenebiliyorsa bunun için gerekli evraklar nelerdir ve nasıl bir yol izlemem gerekir. Cevabınız için teşekkür ederim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   isteğe bağlı ek/5 kapsamında kalan primlerinizi ödeyebilirsiniz. Şartları için lütfen TIKLAYINIZ

 38. Harun ÇİLİNGİR dedi ki:

  İyi akşamlar ben 07/1964 doğumlu SGK dan 1993/01 ve 02 dönemi 74 gün sigortam var + Fransa da 30 trimestim var önerileriniz için teşekkür ederim Saygılarımla

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Türkiye’de ssk kapsamında emekli olabilmeniz için 54 yaş ve 5675 günü tamamlamanız gerekir. Fransadaki çalışmalarınızı borçlanabilirsiniz.

 39. Nurtan şenoğul dedi ki:

  İyi akşamlar ben 1961 doğumluyum avusturyadan 1978 yılından sigorta girişim var 1980 yılında türkiyeye kesin dönüş yaptım 2009 yılında işe giriş tarıhim 1800 günüm var emeklilik için ne yapmam gerekir iimdiden çok teşekkür ederim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Toplamda 3600 gün ve 58 yaşı tamamlamanız halinde emekli olursunuz. Ya daa 5000 günü tamamlarsanız yaş beklemeden emekli olursunuz . Yurt dışı borçlanması yapabilirsiniz

 40. halime dedi ki:

  iyi günler 1.2.1964 dogumluyum(kadin) 1980 yilinda isvicrede calismaya basladim 2005yilina kadar calistim.2015 yilinda 1 aylik bir türkiyede calisma yaptim su an isvicredeyim ve calismiyorum .kac gün borclanma yapmam gerekir,isvicredeki ise giris tarihinden itibaren borclanmayi baslatabilirmiyim.ayrica borclanmayi calisma yaptigim istanbuldanmi yoksa ankaradanmi yapicam .gerekli belgeler nedir.saygilarimla.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   İsviçre’den alınmış hizmet belgesi yeterli olacaktır.
   Giriş tarihiniz 1980 olarak esas alınır. Toplamda 5000 gün (2016 için en az 87.800,00 TL) borçlanmanız halinde hemen emekli olabilirsiniz. En son çalışmanız nerdeyse oraya talepte bulunun ya da Ankaraya’da bulunabilirsiniz. Çünkü İsviçre emeklilik işlemleri Ankara’da yapılmakta.

 41. Kudret dedi ki:

  Merhaba 26/12/1960 digumlu bayanim almanyaya1973geldim 1979 ise basladim 1983 ilk dogum yaptim 3 cocuk annesiyim1988calistim3600. 20/1/2015 rürkiyde ssh girisim var ama türkiyede cikis tarihimle isten cikis tarihim ayni gün bir sorun cikarmi 3600 emekli olursam tahminen ne kadar maas alim simdiden tessekürler hayri günler

 42. Yılmaz dedi ki:

  29/03/1978 doğumluyum.01/10/2001 yılından 31/12/2016 yılına kadar Fransa’da çalıştım.01/01/2017 yılanda Türkiye yaşıyacam.türkiyede emekli olabilmem icin nasıl bir yol izlemem , gerekli .türkiyede hiç. çalışmışlığım yok .en az prim ödeyerek , nasıl emekli olurum.ve en erken kaç yaşında emekli olurum

 43. Cengiz Cenikli dedi ki:

  Iyi gunler ben 01.07.1971 dogumluyum askerligimi turkiyede yaptim 18 ay.01.012.1997 den itibaren Almanyada calismaktayim. %40 özürlü raporum var ne zaman ve ne kadar ödeme yapmam gerikiyor ne kadar maas alabilrim.
  Esim 22.03.1977 dogumlu 01.08.1992 de meslege basladi.01.07.94 de meslegini bitirip tam isci olarac calismaya basladi. Iki tane cocugumuz var, ve halen calismakta ne zaman ve ne kadar odemesi gerekiyor ve ne kadar emekli maasi alabilir.

  Tesekurler

 44. Gönül dedi ki:

  Ben 1996 yilin 6 ayin ortasinda Almanyaya giris yaptım ev hanimiyim 12,1,1977 dogumluyum ilk cocugumu 6, 27 1997 dogumlu türkiyede hic calismisligim yok borçlanmam icin türkiyede calismam gerekiyormu

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Eğer türkiyede çalışma olmadan borçlanma başvurusu yaparsanız borçlanmanız bağkurdan değerlendirilir. Eğer ssk kapsamında çalışırsanız sskya göre değerlendirilir

 45. Mehmet dedi ki:

  Merhabalar ,,ben 2008-2013 yılları içinde Rusya da çalıştım .Rusya ya gitmeden önce ve geldikten sonra da SSK ki olarak turrkiyede çalıştım hala çalışıyorum .Rusya daki calismam ile ilgili pasaport dışında hic bir belgem yok bu gunlerimi alabilir miyim ?Almak için ne yapmam lazim?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba . Bağlı bulunduğunuz sgk ya uğrayarak belgelerinizi gösterin. Olur ya da olmaz diyemem. Görmek lazım.

 46. Hakkı dedi ki:

  selamlar 01.01.1970 doğumluyum. 1976 yılından beri fransadayım.İlk defa fransada 1990 yılında çalışma başlangıcım var 2010 yılına kadar çalışmam var. Şu anda fransada malulen emekliyim

  Türkiyede bir süre ssk lı çalışarak ve 5 bin küsür günü borçlanarak emekli olmak istiyorum.Türkiyede bir süre ssk lı çalışmam Fransa malulen emekliliğime zararı olurmu. Fransa malul aylığım kesilirmi. teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Fransa ile Türkiye arasındaki sosyal güvenlik sözleşmesi hakkında ayrıntılı bilgim yok. Ancak emin olmamakla birlikte 65 yaşı tamamlayana kadar türkiyeden emekli olamazsınız. Sgkdan bu konu hakkında net bilgi almanızda fayda olacaktır. Zira kesin emin olduğum bir bilgi değil bu.

 47. Kudret dedi ki:

  Ssk evrak takipinde baktigimda en son giris kayidi yaziyor üstüne tikladigimda yurtdisi borclanma servisine elden sevk edilmek üzere islendi bu ne anlama geliyor acaba bir prüzmü cikti yoksa emekli muracatim kabul edildi simdiden tessekürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba . Evrağınız ilgili servise gönderilmiş işlem yapılmak üzere. Bir sıkıntı olduğunu sanmam.

 48. Akgul bektas dedi ki:

  Merhaba!
  Ben nisan2004 den bu gune kadar Isvicre de yasiyorum ve çalişiyorum halihazirda Türkiyede başlamış olan ve burdan üzerini doldurarak emekli olmak istedigim SGK sicil nu.aram var.
  Soru şu ki buradan Tr Konsolosluğuna giderek islemimi başlatabilirmiyim? Mutlaka Türkiyeye gitmekmi gerekli? Tesekkur ederim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Posta ile ilgili Sosyal güvenlik kurumuna göndermeniz gerekir dilekçenizi. Konsolosluk aracılığı ile olmuyor bildiğim kadarıyla.

 49. Akgul bektas dedi ki:

  Merhaba
  Sgk ya yurt disindan borclanmak icin basvuru formunu nereden bulabilirim
  Tesekkür ederim

 50. Özay Özdemir dedi ki:

  Merhaba ben hollandada yaşıyorum,ev hanımıyım. 01.03.1975 doğumluyum. Türkiye den emekli olmak istiyorum. 1996 da hollandaya geldim. Belirli araliklarla temizlikçi olarak çalıştım.Şu an çalışmıyorum. Nasıl emekli olabilirim. Teşekkür ederim.

  1. Merhaba. Hollanda ya da Türkiye’de sigorta ilk başlangıç tarihiniz ne zaman?

 51. Arslan imdat dedi ki:

  Slm benim 1996sgk girişim var türkiyeden 26.12 1976 dogumluyum 1400 gün sgk toplam 2001 de almanyaya geldim 2003 de burda iş başı yaptım sorum türkiyedeki çalışmışlıgımla almanyadaki çalışmışElilıgımla Sgk kapsamında saydırabilirmiyim kaç yaşında emekli olurum ne kadar ödemem gerekir? teşekür ederim almanyadaki gün sayım 3600 gün

 52. Cankan dedi ki:

  Merhaba ben 1963 Mart doğ.1991 almanyaya geldim Hallen çalışyorum yurtdışı borclanmassını yatırmak istiyorum ilk müracaatı nereye yapmam gerekiyor ve 1800 gün çalışmışlığım var (türkiyede-) ne kadar borcum olabilir kaç yaşında emekli olabilirim.

 53. Hasan CENK dedi ki:

  Merhaba,
  04/1974 Almanya Dogumluyum, Türk vatandasiyim, 01.09.1990 dan beri calisiyorum. Kac günden borclanip ne zaman emekli olabilirim?
  – Borclanma gün sayisini yükseltip Emeklilik primini yükseltebilirmiyim?
  – Hangi Evraklar gerekli (Yurtdışı Hizmet Borçlanma talep dilekçesi HARIC) Tercümeye gerek varmi?
  Tesekkürler.

 54. Asli Ayaydin dedi ki:

  1.Subat 2017 tarihinde 35 sene sonra Isvicrede emekli oldum. 1978 tarihinde kisa süreli Sosyal Sigortali olarak Türkiyede calismisligim var. Borclanma talebinde borclanma istediginiz süre yaziliyor. En yüksek emekli ayligi almak istedigimden yurtdisi hizmet sürelerimin tamaminimi borclanayim ?
  Yardimimza tesekkür ederim

 55. Kader gül dedi ki:

  Ahmet bey ben yazmıstım size sigorta girisimi yazmayı unutmuşum sigorta girisim 2007 kıbrıstan siz cevap verdiniz cok tesekur ederim çok çok sagolun

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;biz teşekkür eder; sağlıklı ve güvenli günler dileriz.

 56. mualla tokgöz dedi ki:

  selam benim sorum 1966 dogumlu 1981 de sigorta girisim daha da calisiyorum sgk 3600 gun borclanma cikti ben odemeyi yaptiktan sonra ememlkik olabiliyorum .ama yurt disinda calisidigim icin massimi alabilirmiyim torba yasasi cikacakmi calisanlar icin benim gibi cok vatandas bu yasayi bekliyor
  saygilarimla

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;yurtdışı borçlanmasıyla emekli olanlar,yurtdışında tekrar çalıştıklarında maaşları kesilir.

 57. Sadık arslan dedi ki:

  Ben işviçreden sadık arslan eşim ve ben türkiyeden borçlanmayla emekli olmak istıyoruz .türkiyeden sigortamız yok burada yüzde elli malulen emekliyiz .1.11.1958. 16.1 .1964 Ben 1983 esım 1979 dan berı burdayız

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;yurtdışında bulunduğunuz süreleri tümüyle borçlanabilirsiniz.Türkiyede sigortanızın olması şart değil,bağ kur kapsamında emekli olabilirsiniz.

 58. Ayse dedi ki:

  Selam, ben 15 yildir hollandayim, 29-03-1972 dogumluyum, 01-02-1989 sigorta baslangicim var, benim ogrenmek istedigim hollandadan bana hangi evraklar lazim emekli basvurusu yapabilmek icin, 2009 dan beri hollandada calisiyororum, simdiden tesekkur ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;güncel hizmet cetveli gereklidir.

 59. Mehmet kazanci dedi ki:

  Merhaba ahmet bey yurtdisi borçlanması için yurtdışında sigortalı çalışma şartı varmıdır.6 yıl yurt dışında kaldım hiç sigortam yok yurtdisi borçlanması yaparak emekli olabilirmiyim?

  1. doğan güner dedi ki:

   merhabalar .1989 ve 19963 yılları arasında fransada kaldım ama resmiyette çalışmadım .yurtdışı borçlanması yaptırabilirmiyim

   1. Ahmet SARI dedi ki:

    Merhaba;hizmet cetvelinde çalışmanız görünmüyorsa borçlanmanız mümkün değil.

 60. Mehmet kazanci dedi ki:

  Merhaba ahmet bey yurtdisi borçlanması için yurtdışında kaldığımız süre içinde sigortalı olma şartı var mı?ben 6 yıl yurtdışında kaldım hiç sigortam yok yurtdisi borçlanması yapabiliyormuyuz turkiyede sigortam var 3645 gun

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,erkek sigortalılar için çalışma şartı bulunmaktadır borçlanma için

 61. murat dedi ki:

  Merhaba Ahmet bey erkek sigortalilar icin calisma sarti minimum ne kadar sure olmalidir

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;en az 3600 gün borçlanma yapmanız gerekiyor,tabi ilk işe girişe göre şartlar değişir.

 62. Mehmet Yücel İşlak dedi ki:

  Selam ben Şubat 1991 yılında Almanya ise başladım ve hala çalışıyorum 01.08.1966 doğumluyum turkiyeden ne zaman emekli olmayı hak ediyorum ne kadar para yatırmam lazım ve bugün emekli olsam nekadar maaş alırım saygılarımla Mehmet. Yücel İşlak
  email adresim nnn1991nnn@hotmail.de

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Türkiye’de son çalışmanız SSK ise 51 yaşında 5450 gün ile emekli olabilirsiniz.

 63. Birsen dedi ki:

  Merhaba esim 1963 dogumlu ve 1989 da ssk girisi var tam bilmiyorum ama 1990 da almanyaya gelmis burdada 13 sene calismisligi var bu konulari tam bilmiyoruz simdi esim trden emekliligini yatirmak istiyor ne yapmamiz lazim nekadr odeme yapmamiz gerek yardimci olursaniz sevinirim tesrkkurler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhabalar;5375 gün ile emekli olabilir.Çalıştığı günleri borçlanma yoluyla satın alabilir.

 64. Kemal yarar dedi ki:

  S.a, Ahnet bey
  1990 da calismaya basladim avusturya da
  01 06 1967 dogumluyum
  Türkiyede çalışmadim
  Ne kadar para ve ne zaman emekli olabilirim
  Kendimi sigorta yaptirsam bi hafta felan olurmu?saygılar

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Türkiye’de ssklı çalışmanız ve sskdan borçlanmanız halinde verdiğiniz bilgilere göre 52 yaşında 5525 gün ile emekli olabilirsiniz.

 65. Gül dedi ki:

  Merhabalar ben 1973 dogumlu bir bayanim almanyada dogdum okudum meslek yapdim.meslek 2 yil ayni zamanda iki gun yarim gun okul vardi toplamda 3 veya 4 yilim vardir.prim iadesi icin ne yapmaliyim.1996 turkiyee geldim hic almanya giris yapmadim burda 600gun primim var.benim haklarim var midir almanyada varsa nelerdir.ayni zamanda aok dosyam da var

  1. Merhaba. Prim iadesi için Almanya’da çalışmalarınıza dair hizmet cetveli alarak bağlı bulunduğunuz SGK’ya dilekçe ile başvurabilirsiniz.

 66. ersoy karadeniz dedi ki:

  Merhaba,

  Dogum tarihim 15/05/1968 . Turkiyede ilk ise basladigim gun 1/2/1988.
  Turkiyede 465 gun calismisligim var
  Belcikada 1/1/91 ilk ise basladigim gun
  Belcikada isci olarak 579 gunum var
  Belcikada isveren olarak 6476 gunum var (sigortami kendim yatirdim)
  Belcikada 2158 gun issizlik maasim var
  1. sorum Turkiyede emekli olmak istersem ne yatirmam gerekir kac gun borclanma olur
  2. sorum Belcikada hala isveren olarak calismam Turkiyede emekli olmama engelmi
  Tesekkur ederim.Saygilarimla

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;cinsiyet belirtmemişsiniz.Sanırım bayansınız.44 yaşında 5525 gün ile Türkiye’de borçlanma yaparak emekli olabilirsiniz.

 67. Naz dedi ki:

  Merhaba ben Avusturyada yasiyorum 1963 dugumlu 18 yasindan bu yana calisiyorum iki dogum yaptim bu sene Türkiyeye tatile gittigimde 20 gün calisma yaptim ssk dan emekli borclanmak icin ve muracat etmek istiyorum ben gönderecegim evraklari bilmek istiyorum calisma cetvelini ve nufuscüzdani yetermi? Birde Ikamet cetveli diye biliyorum bunu almak istemedim cünkü benden ne icin gerek diye sordular bende tabiki söleyemedim cünkü ben cifte vatandasim bunu biliyorsunuz Avusturya arastiriyor diyorlar!
  Simdiden Tesekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;hizmet cetveli ve ikamet belgenizi de alın.Ev hanımlığı borçlanması yapmanız gerekebilir.

 68. Ali dedi ki:

  Merhaba

  Ben yaklasik 1 yildir kazakistan da calisiyorum.daha once calismadim. E-devlet den prime karsilik ek gosterge yatiyor ama uzun vadeli degil. Sirket sadece gss yatiriyor. Ben orda calismaya devam ederken kendim prim yatirabilirmiyim? Ayrica bir yazida okuduguma istinaden 2017 yilinda yurt disi borclanmasi kaldirilacak deniliyor ve bir an once basvuru yapilmasi tavsiye ediliyor. Su an ne yapmayalim ne tavsiye edersiniz?simdiden cok tesekkurler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;isteğe bağlı olarak geriye kalan primlerinizi ödeyebilirsiniz.GSS işveren tarafından ödendiği için daha düşük borçlanırsınız.

 69. Eshat dedi ki:

  Slm.ben turkiyede emekli olmak icin hangi belgeler gerekiyor.almanyadan.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;güncel hizmet cetveli getirmeniz gerekiyor.

 70. Cüneyt Balaban dedi ki:

  Benim Mısır’da şirketim var..
  6 yılı aşkın süredir burdayım fakat bu ülkeyle bir anlaşma yok..Bu süreyi nasıl borçlanırım..Açıklamalarda göremedim..
  Teşekkürler…

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;çalışma konsolosluğundan alacağınız bir belge ile borçlanma işlemi yapabilirsiniz.

 71. Memati dedi ki:

  Merhaba, ben hollanda dan hanımın için borclanarak emeklilikte bulundum, 5450 gün için 103332 tl. 3 ay icerisinde ödemem için adresime mektup geldi, benim sorum, ben bu parayı yatırdıktan sonra yaşı geldiğinde emekli olacakmı? yoksa para yattıktan sonra başka işlemler gerekiyormu? Örneğin benden başka belgeler isterlermi? Isterler ise ne gibi belgeler gerekli? Şimdiden ilginiz için teşekkür ederim. Sayılarıyla Memati

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ikamet belgesi çalışıp çalışmadığınıza dair güncel hizmet cetveli istenebilir.

 72. Tugba dedi ki:

  Slmm ablam 1u yıldır yurt dışında 7 ay önce eşi 36 yaşında vefat etti fransadan maaş 600€maaş bağlanmış 3 tane çocukları var ama 39 yaşında ablam ve hiç çalışmadi çocuklara baktı turkiyeden emekli olabilir mi para yatırsa sigortaya yardımcı olursanız sevinirim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;yurtdışı borçlanması yaparak emekli olma imkanı var.

 73. mustafa çeyil dedi ki:

  şu an yurtdışındayım erkeğim 1958 doğumluyum 1979 yılından 110 gün sigortam var onun akabinde 1290 gün bağkurum var 1991 yılında fransaya gittim ssk dan emekli olmak istiyorum ne yapmam lazım ne kadar prim ödemem lazım bunun karşılığında alacağım ücret ne kadar olur teşekkür ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;5000 gün ile emekli olabilirsiniz SSK’dan ama son 3.5 yılınız ssk olmak zorunda.

 74. Yunus dedi ki:

  merhaba,

  yaklasik 11 yildir Gurcistan’da ozel bir sirkette calismaktayim ve turkiyede sadece 1 aylik sigortali calismam var(2006), yasim 31 ve suan borclanma yaparak gunleri saydirmak cok maliyetli oldugu icin burda calistigim halde hem kendim icin hemde esim icin sigorta yatirma imkanim varmi veya nasil bir yol izlemeliyiz? cunku ileride Turkiye donerken ailem icin sigortasizlik sahsen buyuk bir sorun olur ve birikmis yillar icinde borclanmak yuklu bir maliyet gerektirecektir buda herkeste olmayan bir imkandir.
  Tesekkurler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;yurtdışında ikamet ettiğinizden dolayı Türkiye’de sigortalı olabilmeniz Kanunen mümkün değildir.Ancak borçlanma yaparak emekli olabilirsiniz.

 75. Leyla dedi ki:

  Merhaba ben ev hanimiyim 02.02.1967 dogumluyum kasim 1988 den beri almanya da yasiyorum 3 cocugum var 2018 de Türkiye den emekli olmak istiyorum ne kadar para yatirmam lazim ve ne kadar maas alabilirim Tesekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;7200 gün ödeme yapmanız gerekiyor.Yaklaşık 136 bin TL tutuyor.Ortalama 1000-1200 TL maaş alabilirsiniz.

 76. Ahmet dedi ki:

  Meraba benim sorum ödenecek parayi türkiyedeki banka hesabimdan havale yapabilirmiyim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,internet bankacılığından ödeme yapabilirsiniz Sgk ödemelerinden

 77. Zülfikar gencer dedi ki:

  01.12.1972 doğumluyum 1991 yilindan beri çalişmaktayim 5525 gün borçlaniirsam emekli ayliğim ne kadar olur.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 1300-1500 TL alabilirsiniz.

 78. Tahsin dedi ki:

  Ben 1991 sigorta girişim bulunmaktadır. 1995-2017 tarihleri arasında suudi arabistanda kesintisiz çalişmisligim oldu.2017 ağustos ayında kesin dönüş ile turkiyeye giriş yaptım ve cidde konsolosluğunu çalışma ateseliginden gerekli belgeyi aldim,çalışma suresi ile ilgili, Ama ssk ya halen başvurmadım, şimdi ne yapmaliyim ve ne kadar prim ödemeliyim.gecmiste 154 günlük sigorta kaydım var.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;yaklaşık 5100 gün borçlanma yaparsanız emekli olabilirsiniz.

 79. yusuf dedi ki:

  merhaba
  benim 15.9.1980 türkiye girişimde var ssk 471gün ödenmisligim var 19.07.1999 dan itibarende almanyada calismaktayim ve hala calisiyorum
  07.09.1966 dogum tarihim almanyada calisiligim ve türkiyedeki calismisligim yeterlimi emekli olmak icin
  saygilar

 80. yusuf dedi ki:

  merhaba yorum yazalı bir ay oldu fakat bir türlü cevap alamadım
  saygilar
  yusuf postaci

 81. Nusret Dagtekin dedi ki:

  Merhaba,
  ben 2016 da yurt disi borclanmasi ich 10.000€ ödedim ve makbuzum var ancak SGK bana hic birsey yollamadi ve ben hic biryerde bu paranin odendigine dair bir bilgi alamadim!
  Ödenen bu paralari kayit altina almiyorlar mi?
  Ne yapmam gerekiyor?

 82. meliha dedi ki:

  merhabalar,
  yurtdışında avustralyada emekli maaşı almaktayım. türkiyede 80 öncesi ssk çalışmışlığım var. yurtdışı borçlanma ile emekli olma başvurusunda bulunursam türkiye ye kesin dönüş istenirmi? avustralya dan aldığım aylık kesilir mi?

 83. Adem dedi ki:

  Merhabalar hocam babamın yurt dışı işe giriş tarihi : 15/12/1982 işten ayrılış tarihi ise : 31/01/1984 arası prim borçlanması gün ve tutar olarak nedir? İlginiz için şimdiden teşekkürler

 84. İsmail akkaya dedi ki:

  Yardımcı olabilirmisiniz soru sorsam