YKS 2019 Ek Tercihler Ne Zaman Başlıyor?

YKS 2019 Ek Tercihler Ne Zaman Başlıyor? ÖSYM, üniversite ek tercihleri için başvuru tarihlerini ve boş kontenjanları duyurdu. Üniversiteye yerleşemeyen adaylar için kalan boş kontenjanlar içeriğinde YKS ek tercihinizi yapabilirsiniz. YKS ek tercihleri ne zaman ve nasıl alınacak, kimler ek yerleştirme başvurusunda bulunabilir?

YKS ek tercihleri üniversitelerin boş kontenjanlarını ilan etmesinin ve kalan boş kontenjanların ortaya çıkmasının ardından başlayacaktı, beklenen duyuru ÖSYM’den geldi. ÖSYM’nin internet sitesinde yer alan duyuruya göre, YKS ek tercihleri bir hafta boyunca devam edecek. Adaylar, 2019-YKS Ek Yerleştirme tercihlerini, 05-11 Eylül 2019 tarihleri arasında T.C. Kimlik numarası ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak yapacaklardır. 2019-YKS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzuna, aşağıdaki bağlantıdan erişilebilecektir.

Ek yerleştirme işlemleri, 2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı Kılavuzu, 2019-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu ile 2019-YKS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzunda belirtilen kurallar doğrultusunda yapılacak.

Öğrenciler YKS Ek Yerleştirme İşleminde Kaç Adet Tercih Kullanabilecek?

Öğrenciler YKS Ek Yerleştirme İşleminde Kaç Adet Tercih Kullanabilecek? Adaylar, tercih hakları bulunan tablolardan 24’ü geçmemek üzere istedikleri sayıda bölüm yazabilecek. Puanı 150’nin üzerinde olanlar ön lisans, 180’i geçenler lisans programlarını listelerine koyabilecek. Adayların genel yerleştirmede olduğu gibi programların özel koşullarına dikkat etmeleri önemli.

Kimler YKS Ek Tercih Yapabilir?

Kimler YKS Ek Tercih Yapabilir? Ek yerleştirme tercihi yapabilmek için adayların 2019-Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) katılmış ve yerleştirme puanlarının hesaplanmış olması gerekiyor. Ancak merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına giren adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacak.

YKS Tercihleri Ücretli mi?

YKS Tercihleri Ücretli mi? YÖK’ün yayınladığı ‘2019 YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’na göre, ek yerleştirme tercih ücreti 20TL. Öğrenci adaylarının ücreti belirlenen tarihler arasında yatırmaları şart. Ücretini yatırmayanların ek yerleştirme için yaptıkları tercihler işleme alınmayacak. ÖSYM Yönetim Kurulu’nun kararı gereği, şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ile gazi çocukları ek yerleştirme ücreti ödemeyecek.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu