Yetim Aylığı Alanların Çalışması Halinde Maaşları Kesilmeyecek

27.02.2018
4.607
A+
A-
Yetim Aylığı Alanların Çalışması Halinde Maaşları Kesilmeyecek

Çocuklarının ölen anne ve ya babasından dolayı aylık alma hakkı bulunmaktadır. Yetim aylığı adı verilen bu aylık mevcut şartlara göre  çocuğun çalışması halinde kesilmekte. Ancak torba kanun düzenlemesi ile maaşlar artık kesilmeyecek.

Vefat eden anne ya da babasından ölüm aylığı alan çocukların 4a ssk kapsamında çalışmaya başlamaları halinde aldıkları emekli maaşı kesilmekte idi. . Ancak torba kanunla getirilecek yeni düzenleme ile bu konuda bir değişiklik yapılacak. Peki yetim aylığı alıp çalışmaya başlayanlardan kimlerin aylığı kesilmeyecek, yetim emekli maaşları ile ilgili yeni düzenleme nasıl olacak? 

Yetim aylığı alanlar ile ilgili torba kanun maddesi ve düzenlemesi

Yeni torba kanunun 60’ıncı ve 61’inci maddeleri Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yetim aylığı alanlar ile ilgili düzenlemeyi içeriyor. Düzenleme maddeleri aşağıdaki gibi;

yetim aylığı alanlar torba kanun düzenlemesi 2018

İlgili düzenlemeden de anlaşılacağı üzere;

 • 4a ssk ve ya 4b bağkur kapsamında anne ya  da babasından dolayı yetim aylığı alan çocuklardan lisede okuması şartıyla 20 yaşını tamamlamamış, üniversitede okuması şartıyla 25 yaşını tamamlamamış ve yetim aylığı alırken 4a ssk kapsamında sigortalı işe giren ve çalışmaya devam edenlerin yetim aylığı artık kesilmeyecek.
 • Düzenleme ile yetim aylığı kesilmesin diye çalışmayan gençlere kolaylık sağlanacak hem de kayıtlı istihdam arttırılmış olacak.
 • Düzenlemenin 2018 Mart itibariyle yürürlüğe girmesini bekliyoruz.

Emekli sandığından yetim maaşı alan sigortalı çalışabilir mi, sigortalı çalışan yetim aylığı alabilir mi ?

Mevcut uygulamada vefat eden memur anne ya da memur babasından dolayı yetim aylığı alanların 4a SSK kapsamında çalışması ya da 4b bağkurlu olması halinde emekli aylıkları kesilmiyor. Emekli sandığı kapsamında yetim maaşı alanların yalnızca evlenmeleri ya da yine emekli sandığı kapsamında çalışmaya başlamaları halinde emekli aylıkları kesilir.

Erkek çocukları herhangi bir şart aranmadan 25 yaşına kadar aylık alabilirken kız çocukları ise evleneceği tarihe kadar emekli sandığı kapsamında aylık alabilmekte. Tabi bu durum anne ya da babası 01.10.2008 tarihinden önce memuriyete girmiş olanlar için geçerli. Anne ya da babası ilk defa 01.10.2008 tarihinden sonra memur olanlardan yetim aylığı alma şartları ve ya yetim aylığı almaya devam etme şartları 5510 Sayılı Kanuna göre ve aşağıda belirtmiş olduğumuz şartlara göre belirlenir.

Yetim aylığı alma şartları nelerdir?

Anne ya da babası ilk defa 01.10.2008 sonrasında sigortalı ya da bağkurlu olanların yetim aylığından yararlanma şartları şunlardır;

 • 18 yaşın altında olması,
 • 18 yaşını geçmişse lisede okuması halinde 20 yaşına kadar, üniversitede okuması halinde 25 yaşın kadar aylık ödenir.
 • Evli olmaması gerekir.
 • Malul çocukların Sosyal Güvenlik Kurumu sağlık kurulu tarafından işgücü kayıp oranını en az %60 ve üzerinde kaybettiği anlaşılırsa bu çocuklara da evli olmalaları halinde aylık bağlanır.
 • Anne ya da baba 01.10.2008 tarihinden sonra ilk defa sigortalı ya da bağkurlu olduysa kız çocukları 18 yaşı tamamladıktan sonra okumuyorsa aylık alamazlar. Bekar kızın 18 yaşını tamamladıktan sonra aylık almaya devam edebilmesi için öğrencilik şartı aranır. Lisede okuyorsa 20 yaşına kadar üniversitede okuyorsa 25 yaşına kadar aylık bağlanır.

Anne ya da babası ilk defa 01.10.2008 öncesinde sigortalı ya da bağkurlu olanların yetim aylığından yararlanma şartları şunlardır;

 • Yukarıdakilerden farklı olarak kız çocuğu 18 yaşını tamamlasa bile aylık almaya devam eder.
 • Emekli sandığı erkek çocukları herhangi bir şart aranmadan 25 yaşına kadar yetim aylığı alabilir.

Yetim aylığı başvurusu nereye ve nasıl yapılır?

Başvuru yapılacak yer anne ya da babanın emekli maaşı aldığı sigorta koluna ya da en son çalıştığı sigorta koluna göre belirlenir.

 • Anne ya da baba bağkurlu ise başvuru bağkur dosyasının bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne,
 • Anne ya da baba son çalışması ssk ise işyerinin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne,  sskdan emekli aylığı alırken vefat ettiyse ikametin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne,
 • Emekli sandığı ise Kamu Görevlileri Emeklilik Daire başkanlığı/Mithatpaşa Cad. No:7/Sıhhıye/Ankara adresine başvuru yapılması gerekir.

Yetim aylığı başvurusu için gerekli belgeler nelerdir?

 • Emeklilik tahsis talep formu.
 • Kimlik fotokopiniz,
 • Öğrenci iseniz öğrenci belgeniz.

Yukarıdaki belgeler yeterli olacaktır.

Yetim maaşı başvurusu elden mi yapılır, posta ile gönderebilir miyim?

Elden ya da posta yolu ile gönderebilirsiniz. Posta yolu ile gönderecekseniz iadeli taahhütlü olarak göndermenizi tavsiye ederim.

Eşinden dul maaşı alanlar sigortalı çalışabilir mi, sigortalı işe girince emekli maaşı kesilir mi ?

Dul aylığı alırken 4a ssk kapsamında çalışmaya başlayan ya da 4b bağkurlu olanların (isteğe bağlı bağkur hariç) emekli aylıkları tamamen kesilmez. Eğer kendisinden başka aylık alan yoksa dul eşe maaş bağlama oranı %75’tir. Bu durumda sigortalı olması ya da bağkurlu olması halinde maaş %50’ye düşer. Yani 750 TL alırken 500 TL olur.

Eğer dul eş haricinde maaş alan çocuk da varsa eşin çalışması ya da sigortalı olması halinde aylığında bir değişme olmaz. Yani her halukarda en az %50 oranında aylık almaya devam eder. Ölüm aylığı bağlama oranları başlıklı yazımızdan daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Ücretli öğretmen yetim aylığı alabilir mi ?

Mevcut düzenlemede 4a ssk kapsamında çalışmaya başlaması halinde aylık kesilir. Getirilecek yeni düzenleme ile üniversite öğrenciliği olması şartıyla ücretli öğretmenlik yapsa bile 25 yaşına kadar aylık almaya devam eder.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. mağdur dedi ki:

  Merhaba.1998 tarihinde doğdum. Şu an Üniversiteside yüksek öğrenim yapıyorum ve 20 yaşındayım. (aktif olarak öğrenciyim.) 27/03/2018 tarihinde yayımlanan resmi gazetede 7103. kanunun, 66. maddesine göre yayım tarihinden sonra sigortalı işe başlarsam yetim aylığımın kesilmeyecekti. 09/04/2018 tarihinde sigorta girişim yapıldı ve yetim aylığım kesildi. Bu konuda hakkında BİMER’den başvuru yaptığım zaman bana Bağımsız ve Hizmet Akdiyle Çlş. Emk. Daire Bşk. tarafından gelen cevap ise: “5510 sayılı kanuna gereği babanızın vefat tarihi 01/10/2008 tarihinden sonra olduğu için çalışmanız durumunda yetim aylığınız kesilir.” (Babamın vefat tarihi: 13/12/2015)
  Bu konu hakkında araştırma yapmak için 5510 sayılı kanuna baktım ve böyle bir ibare göremedim. Gözümden kaçtığını düşünüp 2 kere 170’i arayıp sordum, konuştuğum 2 kişi de göremediğini söyledi. Böyle bir kanun var mıdır? Aylığım şu an durdurulmuş durumda. Kocaeli SGK’ye gittiğimde ise 27/03/2018 tarihinde çıkan bu kanundan haberleri dahi olmadığını söylediler ve “kesilmiyorsa işe gir madem, görelim bakalım kesiliyor muymuş kesilmiyor muymuş.” dendi. Zor durumdayım, yardımlarınızı bekliyorum. İyi çalışmalar.

  1. Emine dedi ki:

   Babam Bağ-Kur emeklisi ben eşimden ayrıldım sigortalı işe girsem babamın maaşını alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba
    Babanızdan aldığınız maaş kesilir.

 2. Canan Demir dedi ki:

  Kafam iyice karisti ve netlestirmek icin soruyorum. SGKdan yetim maasi alan ve babasi 2008 oncesi emekli olan bir kiz cocugu, yine SGKli olarak calisirsa maas kesilir mi acaba?

 3. nil var dedi ki:

  merhabalar . babam emekli sandığından öğretmen emeklisi . annem sgk emeklisi . ikisini de kaybettim . şuan ikisinin yetim aylığını alıyorum .
  iş bulsam babamın aylığı kesilmeyecek ama oranları düşecek mi ?
  şuan babamdan 1645 tl civarı alıyorum.birde babamın maaşının yüzde kaçını almam lazım doğru mudur ?

 4. Abdulkadir dedi ki:

  Merhaba hocam %60 Engelli olmamla kaynaklı Yetim Aylığı almaktaydım. Ayrıca Sözleşmeli memur olarak 24.09.1990 ‘ da T.C Emekli Sandığına tabii PTT Başmüdürlüğü’nde çalışmaya başladım.
  25.08.2010 tarihinde rahatsızlığımdan dolayı emekli oldum. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Hizmet Akdiyle Çalışanlar Emeklilik Daire Başkanlığının 11.02.2015 tarih ve 2651 sayılı yazıları ile, Hizmet Akdiyle Çalışanlar Emeklilik Daire Başkanlığınca yapılan inceleme sonucunda, 3310078842 tahsis numarası ile aylık almakta olduğum, Emekli olmam nedeniyle 25.08.2010 tarih itibariyle aylıkları kesilmiş olduğu ve tarafıma 25.08.2010 tarih ve 24.02.2015 süresince 40.552,93 TL yersiz ödemenin yapıldığı tespit edilmiştir. Her ay Emekli Maaşından 4/1 oranında 11.04.2015-11.05.2016 tarihler arasında toplam 5.190.40 TL kesinti yapılmıştır.
  11.05.2016 tarihi ile maaş kesintisi durdurulup, 22.02.2018 tarihinde tekrar tahakkuk edilip İlamsız Takiplerde Ödeme Emri gönderildi ve İcra yoluyla tahsil edilmesi istendi. Buna karşı itiraz hakkımı kullanarak 07.03.2018 tarihinde Mardin İcra Müdürlüğü’ne İtiraz Dilekçesi gönderdim. İtirazıma karşı tarafıma herhangi bir tebligat ve yazı iletilmedi.
  18.05.2018 tarihinde Resmi Gazete de yayımlanan 7143 sayılı kanuna göre hesaplanan borç tutarını 31.08.2018 tarihinde toplam 41.729.91 TL ödeme yaptım ayrıca İcra ve Mahkeme Masrafları için de 21.12.2018 tarihin de toplam 6.737.68 TL ödeme yaptım.
  Yukarıda belirttiğim durumlardan dolayı Sosyal sigorta kurumundan emekli olan babam tekrar yetim aylığı alabilirmiyim şuan raporum %80 olmuş bu konuda hangi yönetmenliğe göre alıp almaman durumunda bilgi alabilirmiyim
  şimdiden teşekkürler hocam

 5. Derya Sedefoğlu dedi ki:

  Ben öğretmenim aynı zamanda dulum eşimden maaş almıyorum ölen annemden (annem emekli sandığı )ben ssk (Özel Okul)çalışanı olduğum için alıyordum.Devlete atanınca annemden aldığım maaş kesildi.İkiside emekli sandığı olduğu için alamazsın dediler.Yeni düzenleme bizim gibileride kapsıyor mu?
  Tekrar müracaat etmem halimde annemden kalan maaşı alabilir miyim?
  Teşekkür ederim.

 6. Fatma dedi ki:

  Babamdan dolayı yetim aylığı alıyorum. 2 yıllık çocuk gelişimi bitirdim. Özel okulda öğretmenlik yapmak istiyorum yetim ayligim kesilir mi ?

 7. Neslihan dedi ki:

  Ben işe girdim aylığım kesildi şimdi işten çıkmak zorunda kaldım aylığımi geri baglaticam geçmişe dönük almadigim aylıklarını toplu bir şekilde alicakmiyim