Yeşil Pasaport Limiti Düştü

Yeşil Pasaport Limiti Düştü, İhracatçılar için sevindirici haber geldi. Cumhurbaşkanı karalı ile alınan karara göre İhracat limiti 500 bin dolar seviyesine indirildi. Gelen habere göre Cumhurbaşkanı kararı ile İhracat son 3 takvim yılı ortalaması ile yıllık olarak 500 bin dolar seviyesine indirilmiş bulunmaktadır.

Buna göre yıllık ortalama ihracat oranı 500 bin doların üzerinde ürün ihracatı gerçekleştiren firmaların temsilcilerine hususi damgası olan pasaport yani gerçek adı ile yeşil pasaport verilecektir. Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın imzası ile Resmi Gazete de yayımlanan karar içeriği şu şekilde olmaktadır. Firmaların ihracatçı temsilcilerine tanınan yeşil pasaport hakkı, yıllık ihracat oranının düşürülmesi ile 1 milyon dolardan, 500 bin dolar seviyesine düşürülmüş bulunmaktadır.

Alınan karar beticesine göre son üç takvim yılı itibarı ile yıllık ihracat ortalama tutarı 500 bin dolarlık malın üzerinde gerçekleşen firmaların temsilcileri, gerçekleşen ihracat tutarına göre sayıları farklılıklar gösteren yeşil pasaport sahibi olabileceklerdir. Daha fazla Yeşil Pasaport alabilmek için istenilen yıllık ihracat tutarları aşağıdaki gibi olmaktadır.

  • Yıllık ortalama ihracat tutarı 500 bin dolar ile 10 milyon dolar arasında değişen firmalar 1 Adet,
  • Yıllık ortalama ihracat tutarı 10 milyon dolar ve 25 milyon dolar arasında değişen firmalar 2 Adet,
  • Yıllık ortalama ihracat tutarı 25 milyon dolar ve 50 milyon dolar arasında değişen firmalar 3 Adet,
  • Yıllık ortalama ihracat tutarı 50 milyon dolar ve 100 milyon dolar arasında değişen firmalar 4 Adet,
  • Yıllık ortalama ihracat tutarı 100 milyon dolar ve üzeri ihracat gerçekleştiren firmaların da 5 Adet,

Yetkili personellerine yeşil pasaport verebileceklerdir.

Yeşil Pasaport Sahibi Kaç İhracatçı Bulunmaktadır?

Yeşil Pasaport Sahibi Kaç İhracatçı Bulunmaktadır? Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 2020 yılı için bütçelerin görüşmesinin gerçekleştiği Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu sunumunda, verdiği bilgiye göre bu güne kadar toplam olarak 11.952 adet ihracatçıya yeşil pasaport verildiğini açıklamış bulunmaktadır.

İhracatçı firmalarının yetkilileri adına yeşil pasaport verilme işlemine 2017 yılında başlanmış olup. Yıllık istenilen ihracat limitleri kaldırılarak son 3 takvim yılının ortalaması baz alınarak yeşil pasaport verme işlemi gerçekleşmiş olmaktadır.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu