Yerli Otomobil Üretimine Gereken Teknik Eleman Sınav ile Alınacak

Yerli Otomobil Üretimine Gereken Teknik Eleman Sınav ile Alınacak, Yapılacak olan yerli otomotiv üretiminde gerekli olan teknik personel kadrosunu, gelen habere göre LGS sınavına tabi tutularak aldığı puan üzerinden değerlendirilerek eğitim verilecektir. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaptığı açıklamalarında, yerli otomobilin üretiminde ihtiyaç duyulacak teknik elemanın yetiştirilmesi için motorlu araçlar teknolojisi bölümüne bağlı olarak açılacak elektrikli araçlar dalının haberini verdi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Türkiye yerli otomobil üretiminde ihtiyaç duyulacak olan teknik personel için teknik elemanın yetiştirilmesi adına ilk defa motorlu araçlar teknolojisi alanında elektrikli araçlar dalı açılacağını bildirdi. Bakanlıktan gelen açıklamaya göre, Bakan Selçuk Türkiye’nin Otomobil üretimi için teknik eleman desteği müjdesini vermiş bulunmaktadır. Bakan yaptığı konuşmasında “Öğrencilerimiz, Öğretmenlerimiz ve tüm toplumumuzun heyecanını paylaşıyoruz” diye belirtmiş bulunmaktadır.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk konuşmalarında, Bakanlık olarak mesleki ve teknik eğitimi yeniden yapılandırmaktayız. Ülkenin güncel ihtiyaçları doğrultusuna göre yeniden yapılandırmaya gittiklerini belirten Bakan Selçuk, bu kapsamda çok sayıda yeni projeleri başarılı şekilde son bir yılda uygulamaya koyduklarını belirtti.

Öğrenciler Sınava Tabi Tutularak Alınacak

Öğrenciler Sınava Tabi Tutularak Alınacak, Bakanlık tarafından gelen açıklamaya göre “elektrikli araçlar” bölümü, Türkiye’nin otomobili projesinde ihtiyaç duyulacak olan teknik elemanın yetiştirilmesi için fabrika ile aynı ilimizde Bursa’da açılacaktır. Türkiye’nin otomobili için açılacak olan fabrika Bursa ilimizde inşa edilecektir. Bu sebepten fabrikanın kurulacağı ilimiz olan Bursa’da eğitim vermekte olan Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde motorlu araçlar teknolojisi alanında ilk kez açılacaktır.

Öğretmenlerimize müfredat oluşturularak, eğitimlerin bir an önce tamamlanması sağlanacaktır. Yapılacak olan çalışmaların ardından önümüzdeki yıldan itibaren Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavına tabi tutularak öğrenci alımlarına başlanacak. Elektrikli araçlar dalında öğrencilerimize hibrit araçlar, pil teknolojisi, Kapalı Devre Kamera Sistemleri (CCTV), mekanik sistemleri,  elektrikli araçlar, hidrojen ile çalışan araçlar, şarj istasyonları teknolojisi, elektrikli motorlar, sensörler, görüntü işleme, led teknolojisi, elektroliz teknolojileri alanlarında yetkinlik eğitimleri verilecektir.

Türkiye’nin Otomobili İçin Eğitim Bursa’da Başlayacak

Türkiye’nin Otomobili İçin Eğitim Bursa’da Başlayacak, Yerli otomobil projesinde ihtiyaç duyulacak olan teknik eleman eğitimine fabrikanın kurulacağı Bursa ilimizde başlanacaktır. Bakan Selçuk” Bursa ilimizde açılacak olan fabrikada ihtiyaç duyulan teknik eleman yetiştirmek için ilk kez motorlu araçlar teknolojisi alanında elektrikli araçlar dalı açılacağı bilgisi verildi. Bu amaçla Bursa Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini seçmiş bulunmaktayız. Bakan Yardımcım Mahmut Özer’in denetiminde Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğümüz çalışmalarına başlamış bulunmaktadır. Önümüzdeki eğitim ve öğretim yılından itibaren bu alanda ilk öğrencilerimizi alacağız” açıklamasında bulundu.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu