Yeni Yasaya Göre GSS 53 TL Nasıl Olacak ?

05.04.2017
1.039
A+
A-
Yeni Yasaya Göre GSS 53 TL Nasıl Olacak ?

01 Nisan 2017 tarihi itibariyle Genel Sağlık Sigortasında yeni bir sisteme geçildi. 6824 Sayılı Torba Kanun ile getirilen yeni uygulama ile birlikte hane halkı ortalama geliri asgari ücretin net tutarının 1/3’ünden az olanlar GSS primi ödemeyecek ve bunlar yeşil kartlı olarak sağlık hizmetlerinden faydalanacak. Hane halkı ortalama geliri net asgari ücretin 1/3’ünden fazla olanlar ise G1 gelir seviyesinden tescil edilecek ve bunlar GSS kapsamında 53 TL prim ödeyerek sağlık hizmetlerinden faydalanacak. Peki GSS 53 TL nasıl uygulanacak? SGK’ya başvuru yapmaya gerek var mı? 6736 ya da 6552 sayılı yasalar kapsamında GSS borçlarını yapılandıranlar GSS 53 TL düzenlemesinden nasıl faydalanacak. İşte konu hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevabı;

GSS borcumu 6736/6552 sayılı yasa kapsamında yapılandırdım, GSS 53 TL’den yararlanabilir miyim?

Evet yararlanabilirsiniz. GSS borcunu 6736 ya da 6552 sayılı yasa kapsamında yapılandıran ve ödenmemiş taksidi bulunanların yapılandırmaları SGK tarafından bozulacak. Bu kişilerin geçmiş GSS borçları aylık 53 TL üzerinden yeniden hesaplanacak. Anaparası 53 TL’den az olan dönemler (01.01.2012-31.12.2015) o dönemki anapara üzerinden hesaplanacak. Bu durumda olan kişiler de aylık 53 TL GSS uygulamasından faydalanmış olacak.

Yeni yasaya göre borçların sadece anaparasını SGK’ya yeniden başvuru yapmadan 30.04.2018 tarihine kadar peşin kapatabilir ya da parça parça ödeyebilirsiniz. Bunun için SGK’ya yeniden başvuru yapmanıza gerek yok. Bankaya gidip direk ödeyebilirsiniz. Tabi borcunuzun güncellendiğinden emin olduktan sonra ödeme yapmanız daha iyi olacaktır.

Geçmiş GSS Borçları otomatik olarak yapılandırılacak!

Yukarı da bahsettiğimiz üzere yeni yasa gereği 01.04.2017 tarihinden önceki geçmiş Genel Sağlık sigortası prim borçları aylık 53 TL üzerinden yeniden hesaplanacak. Anapara tutarlarını 30.04.2018 tarihine kadar herhangi bir bankaya dilerseniz peşin ödeyerek dilerseniz de kendiniz belirleyeceğiniz tutarlarla ödeme yapabilirsiniz. Bu işlem için SGK’ya yapılandırma başvurusunda bulunmanıza gerek bulunmamaktadır.

Yeni yasaya göre yeniden hesaplanan GSS borç dökümünü Edevletten alabilirsiniz

6824 sayılı yasa gereği yeniden hesaplanmış olan borçlarınız ile ilgili dökümü E-devlet sisteminden alabilirsiniz. www.turkiye.gov.tr adresinden E-devlet şifreniz ile giriş yaptıktan sonra GSS borcunuzu görüntülemek için E-Hizmetler-Sosyal Güvenlik Kurumu-Diğer Hizmetler-Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim borcu sorgulama menülerini kullanabilirsiniz.

Buradan almış olduğunuz belge ile bankaya giderek yeni yasaya göre yeniden yapılandırılmış, gecikme zammı ve faizi silinmiş borçlarınızı gidip ödeyebilirsiniz. Yalnız prim borcunuzun yeni yasaya göre güncellendiğinden emin olduktan sonra ödemeye başlamanız daha iyi olacaktır.

İlk defa 01.04.2017 tarihi ile 02.04.2018 Tarihleri arasında gelir testine başvuruyorsanız borcunuzun tamamı silinebilir

Eğer Genel Sağlık sigortası kapsamında otomatik tesciliniz varsa ve daha önce hiç gelir testine başvuru yapmadıysanız 01.04.2017 tarihi ile 02.04.2018 tarihleri arasında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek gelir testi başvurusunda bulunmanız halinde GSS tesciliniz en başından itibaren son gelir sonucuna göre yeniden hesaplanabilecek. Gelir sonucunun G0 yani yeşil kart çıkması halinde GSS prim borcunuzun tamamı silinmiş olacak.

GSS borcumu daha önce G1, G2 ya da G3 gelir seviyesinden ödedim, yeni yasaya göre iadesini alabilir miyim?

Daha önce G2/G3 gelir seviyelerinden GSS primi ödeyenlere son çıkan gelir sonucu daha düşük olsa bile ödedikleri GSS primleri iade edilmeyecek. Ayrıca bu ödenen tutarlar prim borçlarından da düşülmeyecek.

Askerlik, yurt dışında ikamet etmeye başlama, Bakmakla yükümlülük gibi sebeplerle geriye dönük GSS tescilim silindi, primlerim iade edilecek mi?

Yukarıda belirtilen sebeplerden birisi ile GSS tescili geriye doğru sonlandıran ve bu borçlarını ödemiş olanlara primleri iade edilemeyecek.

2017/04 GSS 53 TL prim borcunu ödeyenler hastaneden/sağlıktan faydalanmaya diğer ismi ile provizyon almaya başlayacak

Genel Sağlık Sigortası aktif olarak devam eden kişilerin 2017/04 dönemine ait 53 TL tutarındaki GSS prim borçlarını ödemeleri halinde bu kişiler ile bakmakla yükümlü olduğu kişiler sağlık hizmetlerinden 30 günü beklemeden faydalanmaya başlayabilecek.

53 TL prim ödeyerek emekli olabilir miyim?

Sayfamızda bu konuda sorular sorulmaktadır. 53 TL sadece genel sağlık sigortası primidir. Bu primi ödeyerek emekli olma gibi bir imkan bulunmamaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 35 YORUM
 1. Berat dedi ki:

  Merhaba,

  Ben 2 gün önce 53,33 tl gss ödemesi gerçekleştirdim. E-devletin “Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi”nden Müstehaklık Sorgulaması yaptığımda “Müstehaktır, provizyon alabilir.” neticesine ulaşıyorum. Yani ben ssk lı olarak sağlık hizmetlerinden normal bir şekilde faydalanabiliyormuyum bu neticeye göre? Bilgisi olan bir arkadaş cevaplarsa çok memnun olurum. Teşekkürler…

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,evet sağlık hizmeti alabilirsiniz

 2. Deniz dedi ki:

  benim 2 bin küsür borcum var yapılandırmıştım şu an bozuldu sistemde gss prim borcu olarak gözüküyor provizyon alamıyorum son 1 yıl içinde 30 gün prim ödemeniz gerekiyor diyor. şimdi yeni yasaya göre 53 tl yatırsam 1 aylığına provizyon açılacakmı ?cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba. 2017/04 dönemine ait 53 TL tutarındaki borcu ödemeniz halinde sağlığınız açılacaktır.

 3. cenk yuceer dedi ki:

  6552 kapsaminda borcumu yapilandirmistim..2018e kadar 2 ayda bir odemem vardi..ancak simdi bakiyorum ama 6552 icin borcunuz yoktur yazisi cikiyor..odedigim tutarlar borcu karsiladi da o yuzden mi borc cikmiyor? o borctan kurtuldum mu demek oluyor?yoksa sgk’ya gidip yeniden mi yapilandirmam gerekiyor? tesekkurler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;25 yaş altı iseniz borçlarınız silinmiş olabilir.ya da vadesi gelmediğinden dolayı bankalarda borcunuz görünmeyebilir.

 4. remzi dedi ki:

  provizyon alamıyorum. Üstüne üstlük 3000tl de borç var. Bu nası düzenleme. Bu parayı ben neden ödeyim. müjde diye yaydıkları düzenlemenin mantığını anlayan var mı?
  3000 tl değil 100tl dahi olsa vermedikleri bi hizmetin bedelini millete niye yüklerler. Bu adamların cidden ya kafası çalışmıyo ya da milleti keriz yerine koyuyolar.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,prim borcu olanlar geriye dönük borçlarına bakılmaksızın yeni tahakkuk edecek borçlarını ödemeleri halinde sağlık yardımı alabilecek

 5. Erdem dedi ki:

  Selam hocam ocakta gss borcumu yapılandırdım ılk odeme subat 28 dı sonra mayıs 30 oldı sua yapılandırma bozulmua ılk odeme 30 .04.2018 yazuyo ama hepı ole yazuyo nasıl olcak bu ıs taksıt bozuldımu

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,taksitler 4 er ay ertelendi yeni yapılandırma planinizi SGK dan alabilirsiniz

 6. Erdem dedi ki:

  Ahmet hocam ıkamet bulundugum sgk uzak calıstom yerdekı sgk olmuyo sanrım e devletten bı planlama olur sanırım bu konuda tam bılgınız varmıdır

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,dilekçe gönderebilirsiniz ancak gerek yok islemlerinizi otomatik olarak gerceklestirilecek

 7. Metin dedi ki:

  Yaptırdığım gelir testi ile G3 gelir seviyesinden hesaplanan borcumu yapılandırmamış ve ödememiştim. 1700 liralık borcum şu an 53,33 lira üzerinden hesaplanarak 264 liraya düşmüş. Bir yanlışlık mı var? Yoksa 264 lirayı ödeyerek tüm borcumu kapatabilir miyim?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;evet tüm borçlar aylık 53 TL’den tahakkuk ettirildi.Tahakkuk eden borcu ödeyerek borçlarınızı kapatabilirsiniz.

 8. remzi dedi ki:

  Şuan 2500 tl borç gözüküyor. Bu borç dururken hiç bir şekilde provizyon alamıyormuşuz. Yani bu 53 tl felan hikaye. Bu eski borçları ya peşin ya da 12 ay taksitle ödemeden sağlık hizmeti yokmuş. Milleti farklı yönlendirmeyin lütfen. Şuan zaten nisan ayı ödemesi sisteme düşmedi. Buna rağmen 53.33 tl ödesek bile bi işe yaramıyor.
  Yani sonuç: Eski borçlar peşin veya 12ay taksitle ödeme sözü verilmeden sağlık hizmeti yok. Son durum bu şekilde. Bu parayı yatıracağınıza isteğe bağlı sigortalı olup sağlık hizmeti almak çok daha mantıklı. Hiç yoksa emekliliğe yararı olur.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;5510 sayılı Kanun geçici 73.maddeye göre;Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce 60 ıncı maddenin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamındaki sigortalılık statüsünden kaynaklanan prim borcu bulunanlar 67 nci maddede belirtilen şartları taşımaları hâlinde, bu maddenin yürürlük tarihinden önceki döneme ait prim borçları dikkate alınmaksızın bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren on iki aylık sürenin sonuna kadar sağlık hizmetlerinden ve diğer haklardan yararlandırılır.

 9. Erdem dedi ki:

  Hocam gss ılk taksıt ne zaman odencek suan net bılgı yok herkezın ole yapılandırmalar bozulmus herkezın cogu kısı saten borcunu yapılandırmıs benım gıbı neden bıda bozulur kı bılgınız varmı odemeler ne zaman

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;önce yapılan tüm yapılandırmalar bozulmuş olup;mevcut prim borçlarınızı parça parça halde ödeyebilirsiniz.

 10. remzi dedi ki:

  Buna göre eski borçlarımız durduğu halde şuan için 53.33 tl ödersek provizyon alabilecekmiyiz. Çünkü şuan provizyon alamıyoruz.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,evet alabilirsiniz

 11. Doğukan dedi ki:

  Merhaba , geçen ay 25 yaşımı doldurdum ve hala üniversitede öğrenciyim.Bu zamana kadar emekli babamın üzerinden sigortalı görünüyordum, herhangi bir prim borcum görünmüyor ve hiç gelir testi yaptırmadım. Şimdi 53TL’lik yeni yasaya otomatik dahil olmuş mu sayılacağım yoksa SGK’ya gidip herhangi bir başvuru yapmam gerekiyor mu? Teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;25 yaşını doldurduğunuz tarih itibariyle kaydınız otomatik yapılmasa bile GSS lisiniz.Başvuruya gerek yok;ancak durumunuzu takip edin.

 12. süleyman dedi ki:

  Merhaba, Gelir Testi yaptırdım 11.12.2016 tarihinde G1 çıktı.. bugün e-devletten baktım aralık-ocak-şubat-mart-nisan her ay 53 tl borcum var gözüküyor.
  1.sorum; borcumu ödeyemeyeceğim bu durumda hastanelerden sağlık hizmeti alabilir miyim?
  2.sorum; zaten hastaneye hiç gitmedim boşu boşuna neden borçlanıyorum devlete? bundan sonraki aylar sağlıktan faydalanmak istemiyorum devlet hastanelerine gideceğime ihtiyaç olduğunda özele giderim diye düşünüyorum.. bu paranın her ay 53 tl borç olarak haneme yazılmaması için ne yapmalıyım?
  tşk… iyi çalışmalar

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;geriye doğru prim borcunuz olsa biler sağlık yardımı alabilirsiniz.Genel sağlık sigortasını iptal ettirmeniz için sigortalı olmanız ya da yurtdışına çıkmanız gerekmektedir.

 13. Metin dedi ki:

  E-devlet üzerinden sorguladığımda görünün prim borcumu SGK’nın sitesinden ödemeye çalıştığımda sicilinize ait borç bulunmamaktadır yazıyor. Ne yapmam lazım?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,prim borcunuz eski dönemlere aitse şu an borçlar bankalarda görünmüyor ödeme yapamazsınız zaten 1 yıl faiz islemeyecek herhangi bir kaybınız yok

 14. hazen dedi ki:

  merhabalar bağkur borcu olan bir kişi gss yaptırabilirmi yaptırabiliyorsa ne gibi bir prosüdürü var bilgilendirirseniz çok memnun olucam saygılarımla

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;bağkur borçlusu bağkuru aktifse GSS yaptıramaz;ancak eşi yaptırabilir.

 15. Ersan dedi ki:

  Merhabalar, gecmise ait borcumuzu pesin ya da taksitle bi sekilde tamamen ödedigimizde nisan 2017 sonrasi için hanemize her ay 53 tl borç islenmeye devam edecek mi yoksa kisinin istegine mi bagli? 53 tl yatirdigin ay saglik hizmeti alabileceksin yatirmazsan hizmet alamazsin fakat borcun da olmaz ? Saygilar

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba ,nisan ayı itibariyle tarafınıza 53 TL GSS borcu tahakkuk etmeye devam edecek.

  2. Merhaba. Eğer herhangi bir güvenceniz yoksa GSS kapsamında 53 TL üzerinden işlemeye devam eder. Eğer birikmiş borcunuz 2 aydan fazla olursa sağlık hizmetlerinden yararlanamazsınız.

 16. berkan dedi ki:

  iyi günler ben bugun gss prim borcu sorguladıgımda 2017 nisan ayından beri her ay 53 lira civarı bir rakamla toplamda 540 lira borcum görünüyor provizyon sorguladığımda ise aktif görünüyor herhangi bir ücret ödemedim.Ben bu süreler içerisinde öğrenciydim ara vermeden okulumu dondurup başka bir okula kayıt yaptırdım bunun için belge versem sgk ya borcum silinirmi.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;provizyonunuz öğrenci olduğunuzdan dolayı aktif görünür.Borç olduğu tarihlerde öğrenciyseniz borcunuz silinir.

   1. berkan dedi ki:

    2017 nisan ayından sonrasında öğrenci olduğuma dair belgeyi şuan edevletten alabiliyorum ancak 2016 nisan ayı ile 2017 nisan ayı arasında da borç görünüyor bu tarihlerde aöf öğrencisiydim ancak şu anca kaydımı dondurdum aöften bu yüzden öğrenci belgesi alamıyorum bunu ispatlamamı isterlermi benden yoksa onlar sistemlerinden görebilirlermi bunu

    1. Ahmet SARI dedi ki:

     Merhaba,kurum sistemden de görür ,aof ye dilekçe vererek bilgi isteyebilirsiniz